W nocy z 1 na 2 listopada na terytorium Polski z Białorusi wtargnęły niezidentyfikowane osoby uzbrojone w długą broń – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W związku z tym incydentem do resortu spraw zagranicznych wezwano chargé d’affaires Białorusi Aleksandra Czesnowskiego. Białoruski dyplomata spotkał się z wiceministrem Piotrem Wawrzykiem.
Łukasz Jasina, rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych, poinformował, że chargé d’affaires Białorusi Aleksander Czesnowski został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 2 listopada z białoruskim dyplomatą rozmawiał sekretarz stanu prof. Piotr Wawrzyk. „Rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą. Incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada” – podaje polskie MSZ. „Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji” – informuje Jasina.
Wiceszef polskiej dyplomacji w rozmowie z przedstawicielem Republiki Białorusi miał zaznaczyć także, że tego typu działania „są nie do przyjęcia” przez stronę polską i nie będą akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej. – Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji – mówi dalej rzecznik prasowy MSZ.
Wiceminister Piotr Wawrzyk zapowiedział skierowanie do białoruskiego MSZ noty protestacyjnej oraz wezwał wschodniego sąsiada do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej od wielu tygodni jest bardzo napięta, co się wiąże z kryzysem migracyjnym inspirowanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki i działaniami hybrydowymi prowadzonymi przez białoruskie służby mundurowe. W związku z licznymi próbami przekroczenia polskiej granicy prezydent Andrzej Duda zdecydował o wprowadzeniu 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego, w sumie w 183 miejscowościach, stanu wyjątkowego. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym żołnierze jednostek operacyjnych, terytorialnych i Żandarmeria Wojskowa wspierają Straż Graniczną. Obecnie do takich działań skierowano ponad 9 tys. wojskowych.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Straż Graniczną w sierpniu odnotowano ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy, we wrześniu niemal 7,7 tys., a w październiku prawie 17,3 tys. Tylko wczoraj Straż Graniczna raportowała o 351 takich incydentach.
autor zdjęć: mł. chor. SG Adrian Orłowski
komentarze