moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny wojskowy szpital dla chorych na COVID-19

Na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego ponownie uruchomiono tymczasowy szpital dla pacjentów z COVID-19. Obecnie jest w nim 56 miejsc, w tym dziesięć dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Wojskowy Instytut Medyczny, który kieruje pracą szpitala, zapowiada, że docelowo będzie można tu leczyć 174 osoby. Uruchomienie placówki jest związane z kolejną falą pandemii.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu w ciągu najbliższych dni przyjmie pierwszych pacjentów.

Placówka powstała jesienią 2020 roku podczas drugiej fali pandemii. Jednak nie przyjmowała wówczas chorych, lecz jedynie pozostawała w gotowości. Sytuacja zmieniła się wiosną tego roku, gdy liczba zachorowań na COVID-19 wzrosła. Od marca do maja w szpitalu tymczasowym na Okęciu leczonych było 197 osób, z czego około 40% wymagało terapii wspomagającej oddychanie.

Obecnie, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju i ze wzrostem liczby chorych, wojskowy szpital tymczasowy wznowił działalność. Placówką kieruje Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, a dyrektorem szpitala na Okęciu jest ppłk lek. Rafał Sokołowski. – Na pierwszym etapie działalności w szpitalu dostępnych będzie 56 łóżek, w tym dziesięć respiratorowych. Docelowo ma być ich 174, wliczając 30 łóżek dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej – mówi płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM-u. Opiekę nad chorymi będzie sprawować doświadczony personel medyczny m.in. z wojskowego instytutu. A w związku z planowanym uruchomieniem kolejnych modułów szpitala WIM cały czas prowadzi rekrutację pracowników: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy chcieliby podjąć pracę na Okęciu. – Odzew jest całkiem spory. Cieszy nas zwłaszcza to, że do pracy aplikuje personel, który współpracował już z nami podczas trzeciej fali pandemii – przyznaje płk Kowal. – Szczególnie zależy nam na zatrudnieniu anestezjologów, pulmonologów i internistów, wszystkich tych, którzy mają doświadczenie w leczeniu pacjentów wymagających intensywnej terapii – podkreśla.

Placówka na Okęciu składa się z kilku oddziałów, z czego jeden to intensywna terapia, a pozostałe mają charakter internistyczny. Szpital jest wyposażony w najlepszej jakości sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, kardiomonitory, defibrylatory i respiratory.

Podobnie jak podczas trzeciej fali pandemii wstępny triaż pacjentów zakażonych koronawirusem prowadzony będzie w siedzibie WIM-u na ul. Szaserów. Wówczas personel medyczny instytutu będzie podejmował decyzje o skierowaniu chorych z COVID-19 do filii na Okęciu lub do modułowego szpitala covidowego, który działa na Szaserów. – Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego do szpitali tymczasowych i na oddziały zakaźne mają być kierowani pacjenci, u których dominującą jednostką chorobową jest COVID-19. Wszyscy pozostali pacjenci wymagający hospitalizacji, np. z powodu udaru czy zawału serca, u których test na SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, będą leczeni na oddziałach zgodnie z chorobą podstawową, czyli np. na neurologii czy kardiologii – wyjaśnia płk Kowal.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego powstał według koncepcji wynikających z doświadczeń wojskowych lekarzy, którzy wiosną 2020 roku brali udział w misjach medycznych we włoskim Bergamo oraz w Stanach Zjednoczonych.

Drugi ze szpitali covidowych prowadzonych przez WIM – czyli szpital modułowy na Szaserów – pełną gotowość osiągnął w tym tygodniu. Dostępnych jest tam 60 łóżek dla pacjentów niewydolnych oddechowo, w tym 12 łóżek z respiratorami. Dyrekcja WIM-u podkreśla, że uruchomienie placówek na Szaserów i na Okęciu w żadnym stopniu nie ograniczy przyjęć planowych i nagłych do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie m.in. cały czas działa jedyne na Mazowszu Centrum Urazowe.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: fot. st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Psiakrew, harmata!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Animus Fortis, czyli mężny duch
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO