moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdążyć przed terrorystą

W ciągu godziny do portu ma dotrzeć tankowiec po zaopatrzenie dla wojska. Tymczasem na nabrzeżu została podłożona bomba domowej roboty. Na pomoc zostaje wezwany zespół EOD, który ma znaleźć i zniszczyć niebezpieczny ładunek. Taki przebieg miał jeden z epizodów ćwiczeń „Northern Challenge 2021”, które odbyło się na Islandii z udziałem Polaków.

– „Northern Challenge” to przedsięwzięcie wyjątkowe – nie ma wątpliwości kpt. mar. Piotr Bruski, który podczas tegorocznej edycji dowodził grupą polskich marynarzy. – Po pierwsze, ćwiczenia są prowadzone nie na poligonie, lecz w islandzkich portach i na lotnisku w Keflavíku. Po drugie, improwizowane ładunki, z którymi mierzą się zespoły EOD, stanowią imitację konstrukcji wykrywanych podczas zagranicznych misji. I wreszcie po trzecie, żołnierze mogą je niszczyć, używając materiałów wybuchowych. Krótko mówiąc: warunki działania są zbliżone do realnych tak bardzo, jak to tylko możliwe – wylicza oficer.

Ćwiczenia od kilku już lat organizuje islandzka straż przybrzeżna. Biorą w nim udział zespoły EOD, wywodzące się zarówno z sił morskich, jak i wojsk lądowych. Wszystkie one specjalizują się w wykrywaniu i likwidacji ajdików, czyli improwizowanych ładunków wybuchowych. W tym roku na Islandii pojawiło się łącznie niemal 300 żołnierzy z 15 państw, przede wszystkim NATO, choć nie tylko. Wśród uczestników byli na przykład specjaliści z Nowej Zelandii. W „Northern Challenge” tradycyjnie też wzięli udział Polacy – marynarze z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców, które wchodzą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Jeden z żołnierzy dołączył do sztabu ćwiczeń, dwaj kolejni pełnili funkcje tzw. rozjemców. W tę rolę wcielił się m.in. kpt. mar. Bruski. – Tydzień przed rozpoczęciem ćwiczeń rozjemcy wzięli udział w seminarium poświęconym budowie improwizowanych ładunków IED. Następnie musieliśmy skonstruować własne ajdiki, które były wykorzystywane podczas poszczególnych epizodów – wspomina oficer. – Bomby zawierały wszystkie komponenty z wyjątkiem materiału wybuchowego. Do zadań rozjemców należało też rozmieszczenie ładunków, instruowanie teamów i śledzenie ich poczynań.

Zespoły przystępowały do działań rano. – Podczas odprawy dowódcy otrzymywali informacje o wykrytych zagrożeniach i rejonie, do którego powinni się udać – tłumaczy por. mar. Tomasz Kędzia, który podczas ćwiczeń służył w międzynarodowym sztabie, pełniąc funkcję oficera operacyjnego. – Potem przez cały czas pozostawaliśmy z nimi w kontakcie. Sprawdzaliśmy, czy bez przeszkód dotarli do celu, co tam zastali i w jaki sposób radzą sobie z zadaniem – dodaje. Na miejscu na żołnierzy z zespołu czekał rozjemca, który udzielał im bardziej szczegółowych, choć ciągle niekompletnych wskazówek. Ćwiczący sami musieli zorientować się w sytuacji. – Epizod, w który byłem zaangażowany, rozgrywał się w porcie handlowym – opowiada kpt. mar. Bruski. – Zgodnie ze scenariuszem w ciągu godziny miał się w nim pojawić tankowiec, by uzupełnić zapasy przekazywane potem okrętom NATO. Wcześniej jednak inna nasza jednostka namierzyła podejrzanie zachowującą się motorówkę. Płynący nią ludzie dobili do nabrzeża, zostawili coś w wyciągniętej na brzeg łodzi, a potem szybko się oddalili – opisuje. Jak się wkrótce okazało, terroryści zainstalowali w porcie domowej produkcji wyrzutnie rakiet. Zegarowy mechanizm miał doprowadzić do odpalenia pocisków w chwili, gdy w porcie będzie już cumował tankowiec. Konieczna była ewakuacja, członkowie EOD zaś zneutralizowali zagrożenie. Następnie do akcji wkraczały specjalne grupy zajmujące się gromadzeniem dowodów, na przykład fragmentów urządzenia mogących posłużyć do szczegółowej analizy. – Kolejne zespoły mierzyły się z tym zagrożeniem do końca pierwszego tygodnia. W drugim nieco zmodyfikowaliśmy scenariusz – opowiada kpt. mar. Bruski. W wyciągniętej na brzeg łodzi nadal tkwiły wyrzutnie. Atrapa okazała się jednak wewnątrz pusta. Za to żołnierze z zespołu natknęli się po drodze na dwa inne ładunki. W myśl założeń miały eksplodować pod nogami operatorów. Tym razem bowiem to oni stali się celem dla terrorystów. – Żołnierze musieli wykryć zagrożenie i sobie z nim poradzić – podkreśla marynarz.

Zespoły codziennie brały udział w dwóch epizodach – porannym i popołudniowym. – Dodatkowo mieliśmy akcje nocne. Kiedy spływała do nas informacja o zagrożeniu, uruchamialiśmy jeden z trzech teamów, które akurat odgrywały rolę QRF, czyli sił szybkiego reagowania – informuje por. mar. Kędzia.

Ćwiczenia „Northern Challenge” trwało ponad dwa tygodnie. Marynarze zgodnie podkreślają, że był to bardzo wartościowy czas. – Dla mnie cenna była przede wszystkim możliwość pracy w międzynarodowym zespole. W sztabie mieliśmy marynarzy, żołnierzy wojsk lądowych, a nawet oficera z amerykańskich sił powietrznych. Każdy wniósł do ćwiczeń trochę inne doświadczenia i pomysły na rozwiązywanie konkretnych problemów – zauważa por. mar. Kędzia. A kpt. mar. Bruski dodaje: – Dla mnie to chyba najciekawsze ćwiczenie, w jakim uczestniczy nasza grupa nurków minerów. Mam nadzieję, że za rok, wzorem poprzednich edycji, przyjedziemy tutaj z własnym zespołem EOD.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO