moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma administracji wojskowej

W miejsce 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień powstanie Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z przedstawicielstwem w każdym województwie. To jedno z założeń ustawy o obronie ojczyzny. – Chcemy, aby te instytucje były przede wszystkim skoncentrowane na rekrutacji i pozyskiwaniu nowych żołnierzy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojewódzkie sztaby wojskowe oraz znane wszystkim WKU to tzw. terenowe organy administracji wojskowej. Służący w nich żołnierze i pracownicy wojska odpowiadają m.in. za prowadzenie ewidencji wojskowej i nadawanie przydziałów mobilizacyjnych, a także kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym. Do ich zadań należy również pozyskiwanie kandydatów do służby. Żołnierze jako doradcy zawodowi spotykają się z ochotnikami, biorą udział w targach pracy, wojskowych piknikach oraz spotkaniach w szkołach. I zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie na te działania należy położyć szczególny nacisk. Zwłaszcza teraz, gdy jednym z priorytetów resortu jest zwiększenie liczebności armii. Dlatego w przyszłym roku wojskową administrację czeka reforma. Zapowiedział ją minister Mariusz Błaszczak, prezentując założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Plany zakładają, że zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień pojawi się jedno Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z oddziałem w każdym województwie. – Zapisy projektowanej ustawy na nowo definiują rolę wojewódzkich sztabów wojskowych oraz WKU. Chcemy, aby powstałe centra były przede wszystkim skoncentrowane na pozyskiwaniu nowych żołnierzy – zapowiedział minister obrony podczas spotkania z przedstawicielami terenowej administracji. Zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają zwolnień. – Proces reformy administracji wojskowej będzie płynny, a żołnierze i pracownicy wojska z mocy prawa znajdą zatrudnienie w nowych centrach rekrutacji – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Aby pracownicy nowych centrów mogli poświęcić się głównie rekrutacji, zadania związane z tzw. zarządzaniem kryzysowym (np. akcje ratunkowe na rzecz społeczeństwa) przejmą wojska obrony terytorialnej. MON podkreśla, że żołnierze tej formacji doskonale sprawdzili się w działaniach antykryzysowych np. w czasie epidemii, niosąc pomoc mieszkańcom podtopionych obszarów czy usuwając skutki wichur i pożarów.

To nie pierwsze zmiany dotyczące terenowych organów administracji wojskowej w ostatnim czasie. W ubiegłym roku wprowadzono nowy system naboru do Wojska Polskiego. W myśl jego założeń żołnierze i pracownicy administracji terenowej działają w ramach wojskowych centrów rekrutacji, które komendanci 16 WSzW powołują doraźnie w różnych miejscach Polski, w zależności od zainteresowania służbą. Jak pokazały wyniki badań, które w 2020 roku przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (działania wojskowych centrów oceniały osoby, które przeszły w nich nabór), 95% ankietowanych było bardzo lub raczej zadowolonych z rekrutacji w WCR. 75% badanych uznało, że kontakt z WCR utwierdził ich w zamiarach podjęcia służby wojskowej.

16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 komend uzupełnień podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. W imieniu szefa resortu ich działalnością kieruje szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU w Opolu

dodaj komentarz

komentarze


Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Walka, która poruszyła Europę
Zielony, żółty czy czerwony?
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spędź ferie z WOT
Jakie zmiany dla podchorążych?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Konkurs pamięci o Katyniu
Nowa Rada przy prezydencie
Border Protection Is a Priority
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
WOT na granicy
W Brukseli o przyszłości NATO
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Kolejna prowokacja na granicy
Bombardowanie Monte Cassino
Jak Perun z Piratem
Hiszpańskie dylematy
Wiedza, która ratuje życie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Rodzeństwo na medal
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowe garaże dla Leopardów
Na wolność przez dwa mury
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Saperzy rozminowują Kłaj
Legionowski szpital niemal gotowy
Zostań wojskowym muzykiem
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Oczy na wschodnią flankę
Misja nie tylko wojskowa
W BBN o sytuacji na granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Nowe radary dla MW
Pierwszy krok do zawodowców
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Survival w Kosowie
Polak w szkole boardingu
Nauka kruszenia lodu
Nominacje dla ośmiu oficerów
Przesiadka do klasy premium
Bez AK, ale nadal w walce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO