11 listopada jest wyjątkową datą, dlatego to wielki zaszczyt móc otrzymać nominację generalską lub być uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym w tym właśnie dniu. Z całego serca dziękuję panom za dotychczasową służbę – powiedział Andrzej Duda. Prezydent wręczył dziś nominacje generalskie pięciu oficerom WP i czterem funkcjonariuszom Straży Granicznej.
W Pałacu Prezydenckim, z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kierowniczej kadry sił zbrojnych, odbyło się uroczyste wręczenie aktów mianowania na stopnie generalskie. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominacje odebrało pięciu oficerów Wojska Polskiego i czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Ponadto, za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju zwierzchnik sił zbrojnych uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski gen. dyw. Andrzeja Reudowicza, zastępcę szefa BBN, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski gen. broni Tomasza Piotrowskiego, dowódcę operacyjnego RSZ.
Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że 11 listopada jest niezwykle ważną datą w historii Polski. – Od 1918 roku, kiedy przyjmujemy że Polska odzyskała niepodległość poprzez przekazanie zwierzchnictwa wtedy jeszcze brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu marszałkowi RP, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy kiedy nie wolno było tego robić – mówił w Belwederze Andrzej Duda. – 11 listopada w kalendarzu całego polskiego społeczeństwa i władz państwowych jest jednym z najważniejszych symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci. Można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą i potrafili ją dla nas w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć: dla wszystkich Polaków – dodał.
Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że otrzymanie nominacji generalskiej lub wysokich odznaczeń państwowych 11 listopada jest wyjątkowym zaszczytem. Podkreślił, że jest to także zaszczyt dla tych, którzy te nominacje wręczają i o nich decydują.
Film: Kancelaria Prezydenta RP
Akt mianowania na trzecią gwiazdkę generalską od prezydenta i buzdygana generalskiego od ministra obrony Mariusza Błaszczaka otrzymał gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. Natomiast nominacje na stopień generała brygady i buzdygany otrzymali czterej pułkownicy: Roman Łytkowski – dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, Grzegorz Ślusarz – dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wojciech Ziółkowski – zastępca dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz Tomasz Dominikowski – dowódca Garnizonu Warszawa.
– Jesteście panowie generałowie mężczyznami w sile wieku z długą perspektywą służby. Wierzę, że do tych gwiazdek, które dziś otrzymaliście dojdą kolejne, za wierną, oddaną i zaangażowaną służbę. Wręczając nominację mówiłem, by panowie generałowie potraktowali je jako wyzwanie. Teraz wymagania i oczekiwania będą jeszcze większe – powiedział Andrzej Duda. Prezydent przypomniał także, że nominacje odbywają się w czasie cały czas trwającego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dopiero w czerwcu przyszłego roku z chwilą, kiedy wybije stulecie przejęcia przez Polskę Górnego Śląska będziemy mówili o tym, że to stulecie się dopełniło – wyjaśnił.
Zwierzchnik sił zbrojnych odniósł się także do bieżącej sytuacji. – Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z atakiem hybrydowym. Zdobywamy doświadczenia, ale dzieje się to w niemałym trudzie. Dziękuje panom generałom, bo w obronie polskiej granicy uczestniczy Straż Graniczna, Wojsko Polskie i Policja. Dziękuję za to, że te wszystkie działania są organizowane z poświęceniem i sprawnie. Wierzę, że uda nam się w krótkim czasie doprowadzić do uspokojenia i normalności w pasie granicznym – powiedział prezydent Duda.
Prezydent podziękował za zaangażowanie i poświęcenie także rodzinom wyróżnionych i nominowanych oficerów.
Mianowany na stopień generała broni:
gen. dyw. Wiesław Kukuła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Wyższego Kursu Specjalistycznego w Zegrzu, studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz Polish Open University.
Gen. Kukuła większość służby wojskowej spędził w szeregach wojsk specjalnych. Służbę rozpoczął w 1996 roku w 1 Pułku Specjalnym Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów), gdzie zajmował następujące stanowiska: dowódca plutonu, dowódca kompanii, szef łączności, szef sekcji wsparcia dowodzenia i łączności, szef sztabu. W latach 2003–2004 pełnił służbę w polskim kontyngencie wojskowym w Iraku.
Następnie służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych (dziś Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych) jako szef wydziału dowodzenia i łączności, był także szefem Pionu Operacyjnego – zastępcą szefa sztabu DWS. Ukończył kursy: NATO Special Operations Headquarters oraz US Joint Special Operations University.
Od 2012 roku dowodził Jednostką Wojskową Komandosów, a następnie, we wrześniu 2016 roku, stanął na czele wojsk obrony terytorialnej.
Mianowani na stopień generała brygady:
płk Roman Łytkowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Akademii Sztuki Wojennej oraz studiów na US Army Command and General Staff College w Forcie Leavenworth.
Jako podporucznik służbę zawodową zaczął w 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu, gdzie pełnił obowiązki dowódcy plutonu i kompanii czołgów, a także szefa sztabu batalionu czołgów. Kolejne lata służby spędził w szeregach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Był m.in. szefem sekcji operacyjnej w Dowództwie 11 LKPanc, dowódcą batalionu czołgów w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej i szefem sztabu 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W Dowództwie Generalnym RSZ służył jako szef oddziału operacyjnego, a później szef sekretariatu.
Trzykrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju. W czasie dwóch zmian PKW w Iraku był szefem wydziału planowania i szefem oddziału operacyjnego, a podczas służby w Afganistanie został zastępcą szefa sztabu PKW ds. operacyjnych.
Od marca 2021 roku dowodzi 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie.
Płk pilot dr inż. Grzegorz Ślusarz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (dziś Lotnicza Akademia Wojskowa) na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, studiów podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Poznańskiej oraz studiów polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.
Zawodową służbę wojskową pełnił w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, 6 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego, 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Zajmował liczne stanowiska, m.in. starszego pilota, dowódcy klucza, starszego nawigatora eskadry, zastępcy dowódcy eskadry, starszego inspektora bezpieczeństwa lotów, szefa szkolenia. Dowodził 31 Bazą w Krzesinach, a potem był zastępcą dowódcy 2 SLT.
Płk Ślusarz jest w pełni wyszkolonym pilotem samolotu wielozadaniowego F-16. Ma ponad 2,3 tys. godzin nalotu na wojskowych samolotach odrzutowych.
Od grudnia 2020 roku dowodzi 4 Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
Płk Wojciech Ziółkowski studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Sztuki Wojennej. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 1993 roku w 102 Pułku Zmechanizowanym.
Służbę kontynuował na różnych stanowiskach w 5 Brygadzie Pancernej, a następnie w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowodził m.in. batalionem w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, został też szefem szkolenia 17 BZ i jej dowódcą.
Był pełnomocnikiem ministra obrony narodowej do spraw programu wdrażania na wyposażenie Sił Zbrojnych RP kołowego transportera opancerzonego i PPK Spike. Służył w Inspektoracie Uzbrojenia oraz Inspektoracie Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.
W 2007 roku wyjechał do Iraku, gdzie był zastępcą dowódcy Brygadowej Grupy Bojowej.
Od marca 2021 roku jest zastępcą dowódcy – szefem sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Płk Tomasz Dominikowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Sztuki Wojennej.
Służbę zaczynał w kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego jako dowódca plutonu, by z czasem awansować na dowódcę kompanii. W 2002 roku przejął obowiązki szefa Wydziału Służb Garnizonowych w Komendzie Garnizonu Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dowodził batalionem w Pułku Ochrony, a później Batalionem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Był dowódcą jeszcze dwóch jednostek wojskowych podległych stołecznemu garnizonowi: Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego oraz 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Kierował także Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Bydgoszczy.
W strukturach DGW zajmował także inne stanowiska, np. szefa Pionu Szkolenia oraz zastępcy dowódcy Garnizonu Warszawa, a 1 października 2021 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy stołecznego garnizonu.
autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP
komentarze