moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wspiera najbliższych żołnierzy

Pomoc w codziennych sprawach, wsparcie prawne, psychologiczne i duszpasterskie – jednostki czterech polskich dywizji uruchamiają centra pomocy dla rodzin żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu, by uzyskać pomoc w razie choroby czy awarii w domu.

Od wielu tygodni polsko-białoruskiej granicy strzegą pogranicznicy, policjanci i żołnierze Wojska Polskiego. Tych ostatnich jest tam obecnie kilkanaście tysięcy. To wojskowi z jednostek czterech Dywizji: 12 Zmechanizowanej, 18 Zmechanizowanej, 16 Zmechanizowanej i 11 Kawalerii Pancernej. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w jednostkach wojskowych, w których na co dzień służą żołnierze strzegący granicy, powstają właśnie wojskowe centra pomocy dla ich rodzin.

– U nas inicjatywa wyszła z dowództwa dywizji i wynikała z wcześniejszych doświadczeń związanych z potrzebami wojskowych rodzin, gdy żołnierze pełnią służbę z dala od domu – wyjaśnia mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik prasowy 16 Dywizji. Przypomina, że podobne centra działały w czasie, gdy polscy żołnierze wyjeżdżali na zagraniczne misje. Wtedy ich bliscy, którzy zostali w kraju, mogli liczyć na wsparcie wojska. Powoływane teraz centra będą pełniły podobną rolę.
– Tak jak wtedy, tak i teraz nie chcemy pozostawiać wojskowych rodzin samych sobie. Zdarzają się przecież różne sytuacje, w których bliska żołnierzowi osoba potrzebuje wsparcia, a on nie może nagle przyjechać, by pomóc – mówi oficer z 16 Dywizji. Dodaje, że chodzi o różnego rodzaju pomoc. Najbliżsi żołnierzy będą mogli liczyć na wsparcie w codziennych sprawach, np. w razie awarii w domu czy przy zakupach leków lub konsultacji medycznej w przypadku choroby. Jeśli ktoś będzie potrzebował, wojsko zaoferuje też wsparcie prawne, psychologiczne lub duszpasterskie.

Całodobowa infolinia „szesnastki” ruszyła dziś pod numerem telefonu komórkowego: 727-013-210. Oprócz tego od poniedziałku do piątku w godzinach od siódmej do dziewiętnastej można też dzwonić na stacjonarny numer 261-32-34-77. Dyżurni, którzy odbierają telefony, mają szczegółowy wykaz osób zajmujących się wsparciem. Poza przedstawicielami dywizji to także specjaliści, fachowcy z różnych dziedzin, psycholodzy oraz księża kapelani. Każdy, kto od dziś zadzwoni na infolinię, dowie się, jaką pomoc może uzyskać.

Centra podległe 16 Dywizji rozpoczną działalność od najbliższego piątku. Będą funkcjonowały we wszystkich podległych jej jednostkach: 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 11 Mazurskim Pułku Artylerii, 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym, 16 Pułku Logistycznym oraz 9 Batalionie Dowodzenia.

W trzech pozostałych dywizjach centra pomocy rozpoczęły już pracę. W 18 Dywizji Zmechanizowanej wsparcie można uzyskać pod nr tel.: 887-850-704, z kolei w Dowództwie 11 Dywizji można dzwonić pod nr 607-790-640. Taka sama forma wsparcia jest oferowana również w jednostkach podległych Czarnej Dywizji: 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (tel. 261-685-740), 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej (tel. 261-688-975), 17 Brygadzie Zmechanizowanej (tel. 261-674-222), 4 Pułku Przeciwlotniczym (tel. 261-671-222), 23 Pułku Artylerii (tel. 261-646-505), 11 Batalionie Remontowym (tel. 261-589-020) oraz 11 Batalionie Dowodzenia (tel. 261-698-377).

O pomoc mogą się też zwracać najbliżsi żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej i podległych jej jednostek (nr tel. 603-642-086). – Ale na wsparcie mogą też liczyć nasi żołnierze, którzy właśnie służą na granicy. Gdyby któryś z nich potrzebował np. pomocy psychologicznej w tej trudnej dla wszystkich sytuacji, to do dyspozycji na miejscu jest psycholog – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Dywizji.

Żołnierze przy polsko-białoruskiej granicy prowadzą piesze patrole pasa przygranicznego i sprawdzają, czy nie dochodzi do prób przekroczenia granicy. Razem z pogranicznikami uczestniczą też w patrolach mobilnych, których zadaniem jest m.in. poszukiwanie osób, które nielegalnie przedostały się do Polski. Wojskowi służbę pełnią rotacyjnie, co kilkanaście dni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ, 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Orzeł dla bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
„Ta ziemia do Polski należy…”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO