moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”

Finalizacja jednego programu i początek drugiego. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał pierwszą umowę wykonawczą w ramach programu „Narew”, czyli pozyskania zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Zawarł też przedostatnią umowę w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”, czyli kupna dwóch baterii systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego średniego zasięgu Patriot.

„Wisła” i „Narew” to kluczowe programy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP. Pierwszy zakłada pozyskanie ze Stanów Zjednoczonych (w dwóch fazach) ośmiu baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Patriot. Drugi program dotyczy dostarczenia przez polski przemysł (a konkretnie konsorcjum PGZ Narew) dwudziestu trzech przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu.

 

REKLAMA

Umowa na „Wisłę”

Pierwsza faza programu „Wisła”, przewidująca dostawę do końca 2022 roku dwóch baterii systemu Patriot, jest już w końcowej fazie realizacji – w USA i Polsce trwa produkcja jego podzespołów. Kilka tygodni temu PGZ S.A. poinformowała, że jego Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła Amerykanom pierwsze wyprodukowane w Polsce wyrzutnie tej broni.

30 listopada Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o podpisaniu przedostatniej umowy wykonawczej w ramach 1 fazy Wisły. Do końca 2024 roku Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza dostarczą Siłom Zbrojnym RP cztery Mobilne Węzły Łączności MCC1. Kontrakt jest wart 233 mln złotych. Jak podkreślają przedstawiciele PGZ S.A., aparatownie MCC1 umożliwią IBCS, czyli nowemu systemowi dowodzenia i kierowania ogniem zestawów Patriot, współpracę ze stacjonarnymi i polowymi systemami dowodzenia i łączności, które obecnie wykorzystują SZ RP.

Pierwsza umowa „Narwi”

W przypadku „Narwi” program jest dopiero w początkowej fazie realizacji. 30 listopada Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że podpisał już pierwszy kontrakt wykonawczy w tym projekcie. „Przedmiotem umowy jest usługa zarządzania projektem w sposób ciągły oraz realizacja zadań o charakterze doraźnym, zleconych przez zamawiającego, związanych z realizacją projektu. Umowa będzie obowiązywać w całym okresie realizacji programu Narew, z uwzględnieniem jego podziału na poszczególne etapy, obejmujące m.in. kontraktowanie umów wykonawczych, ich realizację, a także integrację komponentów wchodzących w skład systemu Narew” – poinformował IU MON w komunikacie przekazanym mediom.

Przedstawiciele konsorcjum PGZ Narew podkreślają bardzo duże znaczenie wartego 18 mln złotych zlecenia. – Umowa to fundament, na którym będzie realizowany program „Narew” i konsekwencja zupełnie nowego podejścia do zarządzania programami zbrojeniowymi. Porozumienie reguluje kwestie zarządzania projektem, zarówno po stronie naszego Konsorcjum, jak i po stronie wojska oraz tworzy instytucjonalne, administracyjne i prawne reguły współpracy zaangażowanych w projekt stron – podkreśla Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

W skład konsorcjum PGZ Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
 
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Na wolność przez dwa mury
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Nowe radary dla MW
W BBN o sytuacji na granicy
Bombardowanie Monte Cassino
W Brukseli o przyszłości NATO
Zostań wojskowym muzykiem
Pierwszy krok do zawodowców
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Jak Perun z Piratem
Misja nie tylko wojskowa
Konkurs pamięci o Katyniu
Przesiadka do klasy premium
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Polak w szkole boardingu
Oczy na wschodnią flankę
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Saperzy rozminowują Kłaj
Zima, skały i kawalerzyści
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Rodzeństwo na medal
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nauka kruszenia lodu
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Border Protection Is a Priority
Wiedza, która ratuje życie
Survival w Kosowie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowe garaże dla Leopardów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Zielony, żółty czy czerwony?
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
WOT na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Spędź ferie z WOT
Walka, która poruszyła Europę
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Legionowski szpital niemal gotowy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Kolejna prowokacja na granicy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Hiszpańskie dylematy
Nowa Rada przy prezydencie
Nominacje dla ośmiu oficerów
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Bez AK, ale nadal w walce
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO