moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu

Podchorążowie medycyny wspierają lekarzy i pielęgniarki wojskowego szpitala tymczasowego, który działa na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. – Do pomocy w szpitalu skierowaliśmy 40 podchorążych pierwszego i drugiego roku studiów medycznych. Pomagają w opiece i pielęgnacji chorych na COVID-19 – mówi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego.

Do pracy w szpitalu tymczasowym na warszawskim Okęciu zostali wysłani podchorążowie pierwszego i drugiego roku Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Decyzję w tej sprawie wydał szef MON-u. – W pierwszej kolejności na Okęcie skierowaliśmy wyłącznie studentów drugiego roku, którzy mają już doświadczenie w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Podchorążowie ci pomagali już bowiem podczas trzeciej fali pandemii – mówi pułkownik lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. – W ostatnim czasie przeszkoliliśmy natomiast studentów pierwszego roku. Zdobyli wiedzę ogólną dotyczącą chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusa SARS-CoV-2 oraz objawów COVID-19 – dodaje oficer. Uczyli się m.in. zakładania kombinezonów, maseczek i gogli, a więc całego oporządzenia, które jest niezbędne przed wejściem do strefy czerwonej oddziału, gdzie leżą pacjenci covidowi.

W szpitalu tymczasowym Wojskowego Instytutu Medycznego na Okęciu pracuje obecnie 40 podchorążych medycyny: 10 z drugiego roku i 30 z pierwszego. Rotacja studentów odbywa się raz w tygodniu. Są oni wsparciem dla lekarzy i pielęgniarek, którzy zajmują się chorymi zakażonymi koronawirusem. Nie prowadzą leczenia, a jedynie pielęgnują pacjentów i opiekują się nimi. Pomagają m.in. w myciu i karmieniu chorych oraz zmianie pościeli. – To dla nich bardzo cenne doświadczenie, zwłaszcza że po pierwszym roku wszyscy studenci muszą zaliczyć praktyki pielęgniarskie w szpitalach – podkreśla płk Aszkielaniec. Komendant WCKMed zaznacza także, że jeśli chorych będzie przybywać i zostaną otwarte kolejne oddziały szpitala tymczasowego, to do pomocy zostaną skierowani podchorążowie z wyższych roczników studiów.

REKLAMA

Tak było podczas trzeciej fali pandemii. Wiosną tego roku zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej medykom pomagali studenci wszystkich roczników studiów Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pracowali w szpitalach: tymczasowym na Okęciu i modułowym na Szaserów w Warszawie oraz w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Podobnie jak teraz, studenci pierwszego i drugiego roku pielęgnowali chorych i opiekowali się nimi, a ich starsi koledzy wspierali w pracy pielęgniarki i lekarzy. Postępowali zgodnie z zaleceniami lekarzy, a pod ich nadzorem także wykonywali wkłucia dożylne, podawali zapisane leki, zakładali pacjentom cewniki, monitorowali stan chorych, m.in. saturację, glikemię czy pracę serca.

– Studenci pomagają, ale też na oddziałach covidowych mogą dużo się nauczyć, zrozumieć i docenić rolę każdego z członków personelu medycznego. Sprawdzają się w warunkach, do których tak naprawdę są przygotowywani, czyli do pracy w szpitalach polowych. A te budowane w oparciu o namioty czy zestawy kontenerowe bardzo przypominają funkcjonujące obecnie szpitale tymczasowe – podkreśla płk Aszkielaniec.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WCKMed

dodaj komentarz

komentarze


Wiedza, która ratuje życie
 
Border Protection Is a Priority
Konkurs pamięci o Katyniu
Nowe radary dla MW
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zostań wojskowym muzykiem
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Polak w szkole boardingu
Na wolność przez dwa mury
Przesiadka do klasy premium
Nowa Rada przy prezydencie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Survival w Kosowie
Jak Perun z Piratem
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Spędź ferie z WOT
Kolejna prowokacja na granicy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Bombardowanie Monte Cassino
Misja nie tylko wojskowa
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
W BBN o sytuacji na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Zielony, żółty czy czerwony?
Jakie zmiany dla podchorążych?
Hiszpańskie dylematy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Legionowski szpital niemal gotowy
Nauka kruszenia lodu
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Oczy na wschodnią flankę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Walka, która poruszyła Europę
Saperzy rozminowują Kłaj
Rodzeństwo na medal
Nowe garaże dla Leopardów
Nominacje dla ośmiu oficerów
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Pierwszy krok do zawodowców
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Bez AK, ale nadal w walce
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
WOT na granicy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO