moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Szer. rez. Dawid Tomala zajął czwarte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2021 roku. W czołowej dziesiątce znalazło się aż dziesięcioro żołnierzy. Jeden z nich – szer. Tadeusz Michalik – jako pierwszy w historii Gali Mistrzów Sportu odebrał statuetkę czempiona w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Sportowcem Roku został Robert Lewandowski.

Szer. Tadeusz Michalik, brązowy medalista z Tokio w zapasach, zajął w głosowaniu dziesiątą lokatę. Fot. CWZS

Wyniki 87. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” ogłoszono 8 stycznia podczas Gali Mistrzów Sportu w warszawskim hotelu Hilton. Po raz trzeci w karierze zwycięzcą głosowania został Robert Lewandowski. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski wcześniej wygrał plebiscyt „PS” za wyniki uzyskane w 2020 i 2015 roku. Czołowy piłkarz świata wyprzedził trzykrotną złotą medalistkę olimpijską w rzucie młotem Anitę Włodarczyk. Trzecie miejsce zajął zaś żużlowiec Bartosz Zmarzlik, wicemistrz świata z 2021 roku.

 

Miejsce tuż za podium przypadło szer. rez. Dawidowi Tomali, mistrzowi olimpijskiemu z Tokio w chodzie sportowym na 50 km. – Czwarte miejsce, słabo troszkę. Liczyłem na więcej! Nie no, śmieję się – mówił chodziarz na scenie po otrzymaniu cennej nagrody. – Spełniłem swoje marzenie, ponieważ odbieram statuetkę, o której kiedyś tylko marzyłem, którą oglądałem w telewizji, i zastanawiałem się, co powiem, kiedy będę stał w tym miejscu – dodał mistrz olimpijski. Chodziarz podziękował ludziom, dzięki którym spełnił swoje marzenie, m.in. rodzicom, babci i trenerowi, oraz poinformował, że odda swój złoty medal na licytację. Zapowiedział też, że chce zdobyć pieniądze na leczenie 12-letniego Kacpra Woźniaka z Żor oraz spełnić marzenie chłopca, który chce samodzielnie chodzić. Żołnierz powiedział również, że założy własną fundację „ToMali zwycięzcy”, której celem jest pomaganie dzieciom. – Chcę wspierać dzieciaki, które mają troszkę trudniej niż niejeden z nas. Te z domów dziecka oraz chore, po to, aby stanęły na nogi. Mam nadzieję, że wspólnie zrobimy coś dobrego i ten medal przyniesie szczęście nie tylko mnie, ale też innym – podkreślił chodziarz.

Szer. rez. Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie sportowym na 50 km. Fot Szymon Sikora/ PKOl

Na efekty zapowiedzi Dawida Tomali nie trzeba było długo czekać. Dzień po Gali Mistrzów Sportu odbyła się licytacja jego złotego medalu. Za 280 tys. zł kupił go… Sportowiec Roku 2021 w Polsce Robert Lewandowski.

Siódme miejsce w plebiscycie zajęło siedmioro lekkoatletów ze sztafety mieszanej 4x400 m: szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Natalia Kaczmarek, szer. rez. Kajetan Duszyński, Karol Zalewski i Dariusz Kowaluk. W imieniu sportowców podziękował kibicom za oddane na nich głosy szer. rez. Kajetan Duszyński. – Dostaliśmy się do tej pierwszej dziesiątki. Naprawdę doceniamy wasze wsparcie oraz to, że kochacie naszą dyscyplinę, która przeżywa u nas renesans. Kibicujcie nam dalej – powiedział mistrz olimpijski.

Z awansu do czołowej dziesiątki cieszył się również szer. Tadeusz Michalik. Brązowy medalista z Tokio w zapasach zajął w głosowaniu dziesiątą lokatę. Zapaśnik wyszedł na scenę po odbiór statuetki czempiona w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. – Dużym wyróżnieniem dla mnie było już to, że dostałem się do tej dwudziestki najlepszych sportowców. Ale to, że odbieram statuetkę na 10. miejscu, przerosło moje oczekiwania – stwierdził żołnierz. Zapaśnik podziękował sponsorom za to, że dzięki nim osiągnął plebiscytowy sukces. – Bez nich nie byłoby może medalu olimpijskiego – przyznał. Podziękował również kibicom za głosy oraz m.in. żonie Paulinie.

Nie wszyscy laureaci mogli osobiście odebrać plebiscytowe trofea. Szer. rez. Karolina Naja i szer. rez. Anna Puławska, które zajęły dziewiąte miejsce, przebywały na zgrupowaniu we Włoszech. Z kolei mar. Wojciech Nowicki – piąty w głosowaniu – na zgrupowaniu w Portugalii. Nieobecnym laureatom udało się jednak przekazać podziękowania kibicom za oddane głosy i powiedzieć po kilka zdań do uczestników gali. Kajakarki na telebimie podziękowały m.in. swoim koleżankom, z którymi wywalczyły w Tokio również brązowy medal. Mistrz olimpijski w rzucie młotem podziękował zaś m.in. Wojsku Polskiemu za dodatkowe wsparcie i współpracę.

Niestety, w czołowej dziesiątce z grona nominowanych do tytułu sportowca roku nie udało się uplasować: wicemistrzyniom olimpijskim w żeglarstwie mar. Agnieszce Skrzypulec i mar. Jolancie Ogar-Hill, wicemistrzyni olimpijskiej w sztafecie 4 × 400 m st. szer. Annie Kiełbasińskiej oraz brązowym medalistom tokijskich igrzysk: biegającemu na dystansie 800 m mar. Patrykowi Dobkowi, rzucającej młotem szer. Malwinie Kopron i kajakarce, szer. Helenie Wiśniewskiej.

Podczas Gali Mistrzów Sportu wręczono również dodatkowe wyróżnienia. Statuetkę Superczempiona za całą karierę sportową otrzymał sierż. Piotr Małachowski. – Żal się po prostu żegnać, ale jeszcze zostaję przy sporcie. Będę pomagał młodzieży. Cieszę się, że moje zakończenie kariery odbyło się na Stadionie Śląskim, gdzie przekazałem pałeczkę mojemu synowi – powiedział dyskobol, dziękując za statuetkę. Sportowiec podziękował również zespołowi ludzi, z którymi współpracował, oraz m.in. Ministerstwu Obrony Narodowej.

Tytuł drużyny roku przyznano siatkarzom Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Trenerem roku został Aleksander Matusiński, który na igrzyskach w Tokio poprowadził do srebra żeńską sztafetę 4 × 400 m oraz miał duży udział w zdobyciu złotego medalu przez sztafetę mieszaną 4 × 400 m. Pozostałe wyróżnienia przyznano w kategoriach: „Sport bez barier” – Róży Kozakowskiej (złota i srebrna medalistka igrzysk paraolimpijskich w Tokio, rekordzistka świata w rzucie maczugą), „Od zawsze ze sportem” – Totalizatorowi Sportowemu, „Impreza roku” – wyróżniono organizatorów Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce na Stadionie Śląskim, „Sport i biznes” – nagrodę przyznano Robertowi Kubicy i PKN Orlen.

SZUS

autor zdjęć: CWZS, Szymon Sikora/ PKOl, Marek Biczyk/ PKOl

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowi medycy ratują i leczą
Odstraszanie i obrona
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Będzie można zostać snajperem lądowym
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Psiakrew, harmata!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO