moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejna prowokacja na granicy

Ostatniej doby na polsko-białoruskiej granicy nie doszło do siłowych prób jej przekroczenia. Jednak Straż Graniczna zatrzymała 23 imigrantów, którzy przedostali się na teren Polski nielegalnie. Na granicy dochodzi też do prowokacji ze strony białoruskich służb. Tym razem Polacy zostali oskarżeni o niszczenie tablic z godłem Białorusi.

Tylko wczoraj polsko-białoruską granicę usiłowało przekroczyć w sumie 50 osób. Straż Graniczna zatrzymała także 23 imigrantów, którzy dostali się do Polski nielegalnie. W tym gronie było dziesięciu obywateli Syrii, siedmiu Irakijczyków, po dwie osoby z Kuby i Palestyny, a także po jednej osobie z Turkmenistanu i Białorusi. Pogranicznicy zatrzymali również Białorusina, który przeprowadził przez granicę czterech obywateli Syrii i dwie osoby z Egiptu. – Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa organizowania nielegalnego przekroczenia granicy, a cudzoziemcy otrzymali postanowienia o opuszczeniu Polski – poinformowała Straż Graniczna.

Do nietypowej sytuacji doszło na odcinku zabezpieczanym przez placówkę Straży Granicznej w Płaskiej. Osoby patrolujące przygraniczny teren zauważyły, że białoruscy żołnierze ściągają z jednego ze słupów granicznych przymocowaną do niego tablicę. Po kilku godzinach mieli wrócić i sfotografować miejsce zdarzenia, a następnie oskarżyć Polaków o zniszczenie znajdującego się na niej godła. Strona polska podjęła próbę wyjaśnienia sytuacji, lecz Białoruś odmówiła rozmów. – Powyższe zdarzenie po raz kolejny pokazuje, że wyobraźnia białoruskich służb nie ma żadnych granic w kwestii wymyślania prowokacji, które mają zaognić napięcie na granicy – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Komendy Głównej SG. Pogranicznicy poinformowali także, że tarcz z białoruskim godłem brakuje na trzech innych słupach granicznych.

REKLAMA

Mimo że od kilku dni sytuacja na granicy z Białorusią wydaje się spokojniejsza niż jeszcze kilka tygodni temu, żołnierze i funkcjonariusze różnych służb cały czas wpierają pograniczników. W województwie lubelskim stacjonują wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a na Podlasiu żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. Ich zadaniem jest prowadzenie obserwacji pasa przygranicznego, a także patrolowanie jego okolic, zarówno pieszo, konno, jak i z wykorzystaniem różnego rodzaju łodzi i pojazdów, m.in. LPU-1 Wirus, Żmija czy Aero 4x4.

Na terenach przygranicznych są również logistycy, którzy dbają o to, aby wojskowi każdego dnia otrzymywali pełnowartościowe posiłki, a także żołnierze wojsk inżynieryjnych, którzy zajmują się naprawą tymczasowej zapory z concertiny oraz udrażnianiem dróg w okolicach pasa granicznego. W realizacji tych dwóch ostatnich zadań wspierają ich sojusznicy z Wielkiej Brytanii i Estonii.

Wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych służbę na granicy pełnią terytorialsi. Są oni nie tylko w patrolach i na posterunkach obserwacyjnych, lecz prowadzą także obserwację terenów przygranicznych z powietrza (jest to możliwe dzięki bezzałogowcom, którymi dysponuje najmłodszy rodzaj sił zbrojnych). Żołnierze WOT-u dostarczyli na granicę też maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Straż Graniczna przedstawiła szczegółowe statystyki, z których wynika, że najtrudniejsza sytuacja była w październiku. Wówczas funkcjonariusze odnotowali 17 447 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W listopadzie i grudniu ich liczba spadła i wynosiła odpowiednio 8917 i 1740. Najwięcej cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski w rejonie odcinka granicznego zabezpieczanego przez placówkę SG w Michałowie – było to 5466 osób, niespokojnie było także w rejonie placówki SG w Mielniku (4890 osób) i Białowieży (4855 osób). W sumie w 2021 roku polsko-białoruską granicę usiłowało nielegalnie przekroczyć 39 697 cudzoziemców, rok wcześniej – zaledwie 129.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 DZ, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Droga ku liczniejszej armii
 
Passex z sojusznikami
Przewrót majowy
Aktualizacja Pustelnika
Pamiętamy o bohaterach
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Kolejne baterie „Wisły”
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Porozumienie WOT i PKP
Przeprawa przez Wisłę
Pomysłów nie brakuje
Ottokar przyspiesza
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Ochotnicy do wojska
Uratować życie na polu walki
Lotnicza strona „Defendera”
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
„Defender” desantował się w Orzyszu
Minister o zmianach w wojsku
Symboliczne lwowskie pojednanie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Jeszcze więcej OPW
Wielki dzień dla polskiego wojska
Gotowi na pojedynek!
Bitwa o Kamień Stołpecki
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Coraz więcej Rosomaków w armii
Góral w Shermanie
Więcej pieniędzy na zapomogi
Amerykańskie F-15 w Polsce
F-15 w Łasku
Spotkaj się ze specjalsami
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Polacy na Monte Cassino
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Ukraina wyklucza ustępstwa
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Rakietowa rewolucja
Resortowe kolonie i obozy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
PKW Orlik wrócił do domu
„Defender” otworzył ogień
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
#GranicaDezinformacji
Polscy żołnierze na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO