moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studiuj historię w ASzWoj

Interesujesz się historią i chcesz w przyszłości pracować w instytucjach związanych z bezpieczeństwem państwa? – przyjdź do Akademii Sztuki Wojennej! Od października w Instytucie Historii Wojskowej zostaną uruchomione nowe studia na kierunku historia. Akademia zaprasza też na bezpłatny kurs przygotowawczy do matury z historii.

Instytut Historii Wojskowej (IHW) działający w Akademii Sztuki Wojennej powstał w 2018 roku. Zajmuje się badaniami naukowymi m.in. z zakresu historii: wojskowości, wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz sztuki wojennej. Pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia z historii na wszystkich kierunkach studiów podyplomowych organizowanych przez IHW.

 

Studia dla pasjonatów

Od października oferta edukacyjna Instytutu będzie jeszcze szersza. Zostaną bowiem uruchomione studia I stopnia (licencjackie) na kierunku historia. – Dynamiczne zmiany w środowisku bezpieczeństwa sprawiają, że potrzebna jest refleksja dotycząca współczesnych problemów związanych z różnymi aspektami bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza militarnym. Trudno, by osoby zajmujące się działaniami militarnymi, bezpieczeństwem państwa oraz procesami, procedurami i elementami z nim związanymi, nie znały historii i nie potrafiły określać wyzwań, zagrożeń i szans w tym obszarze – wyjaśnia dr Józef Kozłowski, dyrektor Instytutu Historii Wojskowej. – Kształcenie kompetentnych specjalistów, dobrze przygotowanych teoretycznie i praktycznie historyków jest koniecznością, stąd pomysł nowego kierunku studiów – dodaje dr Kozłowski.

W ofercie kierunku znajdą się trzy specjalności: historia wojskowości, historia służb specjalnych oraz archiwistyka. Studenci będą zdobywać wiedzę z zakresu m.in. historii Polski, bezpieczeństwa narodowego, czy wojskowej. Zyskają również umiejętności warsztatowe np. w obszarze archiwistyki, zarządzania informacją i wiedzą.

– Zależy nam, by nasi studenci docenili ogromną wagę historii jako dyscypliny niezbędnej dla poznania całokształtu doświadczeń minionych pokoleń, w tym wiedzy o sztuce wojennej i sposobach skutecznego wykorzystania struktur rozpoznawczych i instytucji wywiadowczych. Tego typu elementy są szczególnie przydatne siłom zbrojnym – zauważa dr Kozłowski. Podkreśla, że wykładowcy stawiają sobie za cel przygotowanie kadr w prowadzeniu prac historycznych, których wyniki będą mogły zostać wykorzystane np. przez instytucje zajmujące się bezpieczeństwem, ale także w planowaniu i realizacji działań analitycznych, mogących odgrywać ważną rolę we wzmocnieniu bezpieczeństwa państwa.
– Sądzę, że zdobyta na tych studiach wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne pozwolą naszym absolwentom odnaleźć się na rynku pracy zarówno w środowisku cywilnym, jak też na stanowiskach w siłach zbrojnych i innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, w tym w Policji, Straży Granicznej czy służbach specjalnych – mówi dr Kozłowski. Podkreśla też, że oferta jest kierowana do wszystkich, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą ze służbami mundurowymi. – W wojsku ważna jest wiedza techniczna, ale swoje miejsce mogą tu znaleźć również humaniści. Potrzebują do tego jednak odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności. Mam nadzieję, że nasze studia im to zapewnią – przyznaje dr Kozłowski. Nabór ma ruszyć w maju tego roku.

Oferta dla maturzystów

Studia licencjackie to nie jedyna oferta edukacyjna IHW. Po raz pierwszy w historii uczelni został uruchomiony autorski kurs maturalny z historii. Eksperci z Instytutu opracowali go w oparciu o podstawę programową szkół średnich oraz wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Nauka historii wymaga, aby nie tylko poznać i zapamiętać pewne pojęcia, ale też zrozumieć pewne mechanizmy rządzące światem. Aby w pełni przygotować się do egzaminu maturalnego, ważne jest systematyczne powtarzanie zdobytej wiedzy oraz poszerzanie jej o nowe zagadnienia – mówi dr Kozłowski. Dlatego kurs poza dwunastoma wykładami obejmuje też 44 godziny ćwiczeń, podczas których kursanci będą pracować z mapami, tekstami źródłowymi oraz arkuszami maturalnymi z lat ubiegłych. Elementem ćwiczeń będą dyskusje między uczestnikami, które mają wyrobić u maturzystów nawyk wymiany poglądów.

Wśród poruszanych w ciągu następnych miesięcy tematów znajdą się te dotyczące m.in. historii starożytnej, dziejów Europy, odkryć geograficznych, Wielkiej Emigracji czy zagadnień I i II wojny światowej. Ostatnim tematem wykładów będzie zimna wojna, natomiast ostatnie ćwiczenia zostaną poświęcone historii związku zawodowego NSZZ Solidarność i jego rola w upadku bloku komunistycznego.

Po zakończeniu wykładów i ćwiczeń, uczestników kursu czeka próbna matura. Napiszą ją 23 kwietnia, w zależności od sytuacji epidemicznej zdalnie lub stacjonarnie. – Kurs poza usystematyzowaniem wiedzy ma pokazać młodym ludziom, w jaki sposób nauczamy, jak wyglądają zajęcia. Wiedzę przekazujemy w łatwy i zrozumiały sposób, co pomoże kursantom osiągnąć maksymalne wyniki na egzaminach. Być może część z nich zdecyduje się podjąć studia właśnie u nas, na nowym kierunku – mówi dr Kozłowski.

Osoby zainteresowane udziałem w kursie przygotowawczym mogą zapisać się pod nr. tel. 261814426 lub emailem pisząc na adres: ja.chlopik@akademia.mil.pl. Kurs jest bezpłatny.

Instytut Historii Wojskowej działa w Akademii Sztuki Wojennej od 2018 roku. Mieści się w budynku Biblioteki Głównej Akademii, gdzie przed II wojną światową swoją siedzibę miało Centrum Wyszkolenia Piechoty. W ramach IHW działają trzy katedry: Historii Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, Historii Wojskowości i Studiów nad Obronnością oraz Służb Specjalnych. Instytut prowadzi studia podyplomowe: „Służby specjalne” oraz „Działania analityczno-informacyjne w obszarze bezpieczeństwa”.

Akademia Sztuki Wojennej odwołuje się do tradycji Wyższej Szkoły Wojennej. Jednym z jej głównych zadań jest kształcenie oficerów na potrzeby dowództw, sztabów oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Akademia oferuje kursy doskonalące i kwalifikacyjne dla żołnierzy, prowadzi kształcenie na studiach cywilnych licencjackich i magisterskich (do wyboru jest 12 kierunków, w tym administracja, logistyka, bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja) oraz podyplomowych. Przygotowuje się do otwarcia szkoły doktorskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
 
Leopardy jadą na poligon
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Wojenny bohater na szubienicy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ferie w mundurze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pamiętamy o Niezłomnych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sztandar dla Dowództwa WOT
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Przerwany lot „Orlika”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Priorytety dla armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO