moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW „Irini”, kolejna odsłona

Kilkudziesięciu żołnierzy odleciało we wtorek z Gdyni do włoskiej bazy Sigonella, by wziąć udział w piątej zmianie misji „Irini”. Przez kolejne miesiące Polacy będą m.in. brać udział w powietrznych patrolach i pilnować przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii. Trzon kontyngentu po raz kolejny wystawiła Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– Wielu z was wyrusza na misję nie po raz pierwszy. Mam pewność, że jesteście zespołem zgranym i dobrze przygotowanym do wypełniania mandatowych zadań – podkreślał podczas pożegnania żołnierzy kmdr pil. Andrzej Szczotka, dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. To właśnie ta jednostka po raz kolejny wystawiła trzon kontyngentu, który we wtorek przed południem odleciał do bazy Sigonella na Sycylii. Piąta zmiana składa się z blisko 60 żołnierzy. Wśród nich znaleźli się lotnicy tworzący załogi samolotu patrolowego Bryza. Przez najbliższe miesiące będą oni prowadzili powietrzne patrole na szlakach żeglugowych pomiędzy Europą a północną Afryką. Główny cel: strzec embarga na dostawy broni dla Libii. Cel poboczny: monitorować trasy nielegalnej migracji. – Dla mnie to już drugi wyjazd na misję „Irini”. Wcześniej brałem udział w misji „Sophia”, podczas której realizowaliśmy podobne zadania, choć z naciskiem na zapobieganie przemytowi ludzi. Dlatego wiem, czego spodziewać się na miejscu – przyznaje oficer BLMW, który podczas piątej zmiany będzie dowodził polskim zespołem lotniczym.

– Same loty różnią się trochę od tych nad Bałtykiem, gdzie załogi prowadzą rozpoznanie dotyczące okrętów potencjalnego przeciwnika. Zazwyczaj nieco inne są też warunki meteorologiczne. Wiosną i latem podczas lotów nad Morzem Śródziemnym we znaki potrafią dać się wysokie temperatury, ale generalnie pogoda jest tam bardziej przewidywalna niż w Polsce – dodaje. Oficer nie chce zbytnio wybiegać w przyszłość. Przyznaje jednak, że misja może być pracowita. – Koledzy z czwartej zmiany wykonują około 20 lotów miesięcznie. W powietrzu spędzają 60–70 godzin – mówi oficer. Tymczasem wśród żołnierzy, którzy dziś odlecieli na Sycylię są też tacy, dla których służba poza granicami będzie zupełnie nowym doświadczeniem. – To moja pierwsza misja. Przede mną ciekawe, ale na pewno duże wyzwanie. Mam nadzieję, że te pół roku minie bezboleśnie – mówi por. Małgorzata Jurusik, nowa rzecznik kontyngentu. Piąta zmiana powinna przejąć obowiązki około 10 lutego.

„Irini” to misja realizowana pod flagą Unii Europejskiej. Rozpoczęła się w kwietniu 2020 roku, zaraz po zakończeniu operacji „Sophia”, w której wzięły udział cztery zmiany polskich żołnierzy. Dowództwo „Irini” mieści się w Rzymie, a siły lotnicze stacjonują we wspomnianej już Sigonelli. W przedsięwzięciu uczestniczą również siły morskie. Obecnie okrętem flagowym jest grecka fregata HS „Navarinon”. Operacja prowadzona jest z wykorzystaniem środków satelitarnych. Jak wynika z opublikowanych pod koniec grudnia statystyk, do tej pory żołnierze i marynarze zaangażowani w „Irini” przeprowadzili inspekcję 16 portów i 25 lądowisk, nawiązali kontakt z załogami ponad 5,5 tysiąca jednostek pływających, przeprowadzili 1070 analiz zdjęć wykonanych przez satelitę, skontrolowali kilkadziesiąt podejrzanych statków, a jeden z nich zmusili do zmiany kursu.

Dla Polaków udział w „Sophii”, a potem „Irini” stanowił okazję do zebrania zupełnie nowych doświadczeń i podnoszenia kwalifikacji. Jednocześnie zmodernizowana została część Bryz. Samoloty wzbogaciły się o system łączności satelitarnej SATCOM, dodatkowe radiostacje dla nawigatorów oraz system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr. ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1643773620
w zamian zapraszamy Włochów na misje do siebie na granice ,będzie bardziej sprawiedliwie
1C-F1-38-0A

Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
 
Rajd przez fabrykę
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Wspólne zakupy amunicji
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Nowatorskie manewry Marszałka
Śladem profesjonalistów
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Karą mogła być tylko śmierć
Milion Grotów dla sił zbrojnych
O pomocy dla Ukrainy
Garnizon US Army na stałe
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
To dobra ustawa dla wojska
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Snowboardowy duet na medal
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
VIS na misję
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Ministrowie obrony w Sztokholmie
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Po wojnie będę szczęśliwy
Wojna w świecie popkultury
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Cegiełka na morzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
NATO podsumowało 2022 rok
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Na trasie legendarnego biegu
Śmierć niegodna oficera
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Air Policing piątej generacji
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Biały Dom o polskich MiG-ach
Celne oko strzelców CWZS-u
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Młot na dyktatora
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
NATO patrzy na wschód
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Pod okiem rangersów
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO