moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ciągłość działań

W czasie misji będą prowadzić patrole w rejonie „niebieskiej linii”, szkolić libańskich wojskowych i pomagać miejscowej ludności. Do tych zadań przygotowywali się przez niemal rok. W lutym żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej polecą do Libanu, gdzie będą służyć w ramach PKW UNIFIL. To już piąta zmiana wystawiana przez Błękitną Brygadę.

Ponad 230 polskich żołnierzy podczas piątej zmiany PKW UNIFIL [ang. United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie] będzie służyć w ramach irlandzko-polskiego batalionu. W ramach mandatu ONZ będą monitorować zawieszenie broni na granicy libańsko-izraelskiej (tzw. blue line), wspierać libańską armię i administrację, prowadzić akcje humanitarne oraz chronić polską ambasadę w Bejrucie.

– Zachowujemy ciągłość działań, dlatego zadania te przekazywane są przez poprzednią zmianę. Dotyczy to także wszystkich projektów z zakresu współpracy cywilno-wojskowej, które pomimo trwającej pandemii mamy nadzieję kontynuować – mówi ppłk Tomasz Kłonowski, dowódca V zmiany PKW UNIFIL.

Rotacja polskiego kontyngentu rozpocznie się w lutym i zgodnie z planem potrwa do końca marca. Oznacza to, że lecący do Libanu żołnierze rozpoczną służbę w warunkach pogodowych, które zwykle nie są kojarzone z Bliskim Wschodem. – Nasza baza znajduje się w górach, w których zimą klimat zbliżony jest do tego w Polsce. Obecnie temperatura oscyluje tam w okolicach zera stopni, trzeba się liczyć także z intensywnymi opadami – wyjaśnia ppłk Kłonowski. Polscy żołnierze są jednak przygotowani do służby w ekstremalnych warunkach, dlatego taka pogoda nie będzie stanowić dla nich przeszkody. – Wszyscy żołnierze przeszli szkolenie kondycyjne oraz SERE B. Dodatkowo kierowcy zostali wysłani na kurs jazdy w warunkach górskich przeprowadzony w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju – podkreśla ppłk Tomasz Kłonowski.

Tradycyjnie już w irlandzko-polskim batalionie służbę będą pełnić także Węgrzy. 15 żołnierzy z tego kraju zasili jeden z plutonów polskiej kompanii manewrowej.

Słuchać i odpowiadać

Misja w Libanie wymaga specjalnego przygotowania według wytycznych ONZ. Program ten obejmuje m.in. szkolenie kulturowe realizowane przez kieleckie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. – W kursie wzięli udział wszyscy żołnierze służący w kontyngencie. Dodatkowe szkolenie przeznaczono dla osób, których rolą będzie utrzymywanie kontaktu z lokalną ludnością – mówi ppłk Tomasz Kłonowski i zaznacza, że jest to kluczowe ze względu na zróżnicowanie etniczne oraz kulturowe Libańczyków. – Istotne jest, żeby potrafić odnaleźć się w tym środowisku, efektywnie wykonywać postawione zadania i jednocześnie nie powodować żadnych nieporozumień – dodaje dowódca V zmiany PKW UNIFIL.

Żeby w takich warunkach móc zrealizować cele misji, niezbędne jest zaangażowanie zespołu CIMIC. To właśnie żołnierze odpowiedzialni za współpracę cywilno-wojskową najlepiej orientują się w sytuacji w rejonie odpowiedzialności polskich pododdziałów, mają też informacje o nastrojach panujących wśród lokalnych mieszkańców. – Taką wiedzę mamy dzięki codziennym patrolom i spotkaniom, w tym z burmistrzami oraz starszyzną. Dzięki pracy komórek CIMIC polscy, irlandzcy i węgierscy żołnierze cieszą się w Libanie dobrą opinią – mówi por. Piotr Maletka. Oficer CIMIC zaznacza jednak, że ze względu na bardzo trudną sytuację gospodarczą należy liczyć się z gwałtowną zmianą nastawienia Libańczyków. – W tym kraju trwa potężny kryzys ekonomiczny. W takich warunkach zawsze może pojawić się głos, że należy obrać inny niż obecnie kierunek, i ludzie mogą za tym głosem pójść. Musimy być na to przygotowani – zauważa por. Maletka. Jego zdaniem można to osiągnąć wyłącznie dzięki wysłuchaniu i, przede wszystkim, odpowiadaniu na potrzeby lokalnej ludności.

Poprawa jakości życia

Pomoc humanitarna jest jednym ze statutowych celów misji UNIFIL. Właśnie dlatego jeszcze przed wyjazdem polscy żołnierze poznają aktualnie realizowane projekty, których celem jest poprawa jakości życia Libańczyków. – Poprzednia zmiana na bieżąco zajmowała się określaniem potrzeb poszczególnych gmin. Jako kolejna zmiana będziemy odpowiedzialni za przeprowadzenie przetargów i ich realizację – tłumaczy por. Tomasz Sęk, szef zespołu współpracy cywilno-wojskowej.

Ze względu na pandemię COVID-19 jednym z priorytetów jest zaopatrywanie lokalnych społeczności w środki ochrony osobistej, takie jak maseczki czy płyny dezynfekujące. Polscy żołnierze skupią się także na przeciwdziałaniu trudnościom wynikającym z niedoborów prądu.

– Chcemy wyposażyć choć część miejscowości w panele słoneczne. W zeszłym roku wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej nasi koledzy zainstalowali także lampy solarne rozświetlające ulice. Ten projekt także będzie kontynuowany – wylicza por. Sęk.

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy po dekadzie przerwy polscy żołnierze wrócili do Libanu w listopadzie 2019 roku. Trzon kontyngentu PKW UNIFIL tworzą wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. Już teraz wiadomo, że szczecińska jednostka wystawi także VI zmianę, której formowanie trwa od stycznia tego roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel, mjr Monika Matuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szybki marsz, trudny odwrót
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gunner, nie runner
Pod skrzydłami Kormoranów
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wytropić zagrożenie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rekordziści z WAT
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEye dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Kadisz za bohaterów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO