moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz groźniej na linii Rosja–Ukraina

Władimir Putin uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej, a Ukrainę nazwał częścią Rosji – ogłosił to podczas telewizyjnego orędzia do narodu. Unia Europejska zapowiada wobec Moskwy poważne sankcje gospodarczo-ekonomiczne. Tymczasem amerykański wywiad ostrzega, że wojna może wybuchnąć w ciągu kilku dni.

W telewizyjnym wystąpieniu Władimir Putin mówił, że sytuacja w Donbasie jest „krytyczna”, a Ukraina nie jest sąsiednim krajem Rosji, ale – z historycznego punktu widzenia – jej częścią. Przekonywał, że Ukraina została stworzona przez komunistycznych liderów i nigdy nie miała własnej państwowości. – Władze w Kijowie są zainfekowane wirusem nacjonalizmu i korupcji, a krajem rządzą obce mocarstwa – twierdził. Według Putina zagrożeniem dla Rosji są ćwiczenia żołnierzy ukraińskich z wojskami NATO oraz dostarczanie Ukraińcom broni przez państwa Sojuszu. Jego zdaniem Ukraina chce prowadzić prace nad bronią jądrową. Oskarżył też ukraiński rząd o przygotowanie planów inwazji na Krym.

– Chcą nas przekonać, że NATO to traktat pokojowy. Ale na początku lat 90. zapewniano nas, że po zjednoczeniu Niemiec granica wpływów NATO nie przesunie się ani o centymetr na wschód – mówi Putin. Rosyjski przywódca nawiązał też do Polski. – Wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych – straszył.

Zdaniem komentatorów propagandowe i w wielu miejscach kłamliwe wystąpienie prezydenta Putina ma przygotować społeczeństwo rosyjskie na planowaną inwazję i pełnoskalową wojnę z Ukrainą. Wcześniej odbyło się posiedzenie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa z udziałem Siergieja Ławrowa, szefa rosyjskiego MSZ, Dmitrija Kozaka, wiceszefa administracji prezydenta Rosji, Aleksandra Bortnikowa, szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), oraz Dmitrija Miedwiediewa, wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, byłego prezydenta i premiera Rosji. Członkowie Rady zachęcali prezydenta do uznania niepodległości separatystycznych republik.

O tym, że Rosja uzna niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, Putin poinformował podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Ta decyzja wywołała oburzenie wśród europejskich polityków. – Decyzja o uznaniu samozwańczych „republik” to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji. To jedyny język, jaki może zrozumieć Putin. Wzywam do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej w tej sprawie – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, napisała w mediach społecznościowych, że „uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska”. – UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą – podkreślała.

Agencja Reuters podała, że w ślad za uznaniem separatystycznych republik, prezydent Władimir Putin nakazał swojemu ministerstwu obrony wysłanie rosyjskich sił pokojowych do Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Mają tam zapewnić „utrzymanie pokoju”.

Odpowiedzią na decyzję Putina będą prawdopodobnie zapowiedziane już przez Unię Europejską sankcje wobec Rosji. Rozmawiano o nich w poniedziałek w Brukseli podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych. Po rozmowach Zbigniew Rau, szef polskiej dyplomacji, powiedział, że pakiet sankcji na wypadek rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest przygotowany. – Decyzje co do treści sankcji zapadły, ale nie mogę ujawnić szczegółów – zaznaczył szef MSZ. Joseph Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, podkreślił, że Unia Europejska jest przygotowana na ostrą reakcję, jeśli Władimir Putin uzna niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy. – Bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem – powiedział szef unijnej dyplomacji.

Zachód o bezpieczeństwie Ukrainy

Europa i USA jednym głosem sprzeciwiają się agresywnej polityce Władimira Putina. Politycy, dyplomaci oraz urzędnicy instytucji międzynarodowych apelują o to, by nie dopuścić do konfliktu zbrojnego. W piątek odbyło się w Wiedniu posiedzenie Stałej Rady OBWE, która obradowała na wniosek Ukrainy. Wzięli w nim udział m.in. stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaluk, Nail Bush, ambasador Wielkiej Brytanii w OBWE, i Peter Launsky, sekretarz generalny austriackiego MSZ. Dyplomaci rozmawiali za zamkniętymi drzwiami, ale wystąpienie Launskiego zostało udostępnione mediom. Twierdzi w nim, że „stosowanie sił zbrojnych i prowadzenie wojny – konwencjonalnej, cybernetycznej czy hybrydowej – nie rozwiąże żadnego problemu, a jedynie spowoduje więcej cierpienia”. – Ta droga pozostawiłaby nas wszystkich jako przegranych. Musimy i możemy temu wspólnie zapobiec – zaznaczał. Austriak powiedział również, że członkowie OBWE nie mogą dopuścić do eskalacji konfliktu Rosja–Ukraina. Wezwał Rosję do natychmiastowego wycofania znacznej części żołnierzy ze strefy przygranicznej z Ukrainą. Natomiast rząd Wielkiej Brytanii ujawnił przemówienie Naila Busha. – Rosyjska rozbudowa wojskowa na Ukrainie i wokół niej jest największym rozmieszczeniem na kontynencie europejskim od zakończenia zimnej wojny. To nie tylko „niezwykłe”. To jest groźne i niebezpieczne dla Ukrainy, jest wyzwaniem dla globalnego bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego. Zamiast działać zgodnie z deklarowanym zobowiązaniem do dialogu, Rosja okazuje pogardę dla zobowiązań OBWE, pod którymi się dobrowolnie podpisała – przekonywał Bush.

Wywiad ostrzega: szykujcie się na najgorsze

Tymczasem doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł, że według informacji wywiadowczych rosyjskie plany inwazji na Ukrainę przewidują jej „skrajnie brutalny” charakter. Jak poinformował w mediach, należy być przygotowanym na pełnoskalowy atak, który może nastąpić w ciągu najbliższych godzin lub dni.

KE

autor zdjęć: dpsu.gov.ua

dodaj komentarz

komentarze


Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Kolejne FlyEye dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gunner, nie runner
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Posłowie dyskutowali o WOT
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Metoda małych kroków
Tragiczne zdarzenie na służbie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szybki marsz, trudny odwrót
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Ameryka daje wsparcie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO