moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O Ukrainie w BBN

Musimy działać. Mamy poczucie, że trzeba uczynić wszystko, aby zatrzymać inwazję na Ukrainę, aby zachować pokój – powiedział prezydent Andrzej Duda tuż po naradzie, która odbyła się we wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Narada, która dziś odbyła się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, została zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa, i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji na Ukrainie – czyli wkroczenie rosyjskich wojsk na teren separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej i poprzedzające je uznanie przez prezydenta Władimira Putina ich niepodległości.

– Nie oszukujmy się, sytuacja jest trudna. Ukraina jest w bardzo poważnym zagrożeniu – mówił po obradach prezydent. Zaznaczył, że „scenariusze na przyszłość mogą być różne, jednak ważne jest to, aby stać przy Ukrainie, żeby zarówno Unia Europejska, jak i Sojusz Północnoatlantycki, zachowały w tej sytuacji jedność”. – Stoimy na stanowisku, że potrzebne są poważne sankcje – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że w obecnej sytuacji konieczne jest prowadzenie konsultacji w różnych formatach, a te szczególnie w ciągu kilku najbliższych dni będą bardzo intensywne. – Musimy działać. Mamy poczucie tego, że trzeba uczynić wszystko, aby zatrzymać inwazję na Ukrainę i zachować pokój – powiedział. Dodał, że niezwykle ważne jest także podjęcie tematu polskiej „architektury bezpieczeństwa”, rozmowy o niej nie tylko w kraju, ale także z sojusznikami. – Dziś poważna armia rosyjska jest na Białorusi, wiele wskazuje na to, że może się nie wycofać. To wymaga podjęcia przez nas odpowiednich kroków, jeżeli chodzi o politykę obronną Rzeczypospolitej, jak również wymaga, w naszym przekonaniu, konkretnych działań ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wschodnia flanka NATO potrzebuje wzmocnienia. Nikt na wschodniej flance nie ma co do tego wątpliwości – zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał z kolei, że w celu powstrzymania agresywnej rosyjskiej polityki prowadzone są liczne działania dyplomatyczne. – Staramy się robić wszystko, żeby przekonać partnerów na Zachodzie, że potrzebna jest mocna odpowiedź w postaci sankcji, które byłyby wystarczająco dolegliwe i powstrzymałyby Putina przed kolejnymi krokami – zaznaczył. Szef rządu wyjaśnił, że patrząc na obecne rozmieszczenie rosyjskich wojsk, „widać wyraźnie, że dalsza agresja w głąb terytorium Ukrainy jest możliwa”. – Dziś naszym zdaniem niezwykle ważne jest to, żeby cały Zachód miał tego świadomość, a my, będąc blisko tej sytuacji, mamy dużą wiedzę i staramy się uświadamiać naszych zachodnich partnerów, jak to jest istotne – mówił.

Szef rządu zaznaczył, że aby „w dłuższej perspektywie powstrzymać agresywną politykę rosyjską trzeba postarać się zmienić paradygmaty gospodarcze”, zwłaszcza jeżeli chodzi o surowce. – To właśnie na surowcach jest dziś oparta siła Rosji, to stamtąd biorą się miliardy dolarów, ogromne środki po to, aby się zbroić i realizować politykę neoimperialną. W tym kontekście warto przemyśleć kwestie związane z sankcjami, ale również z polityką surowcową, energetyczną, klimatyczną – zaznaczył. Dodał, że w sytuacji, kiedy na Ukrainie będą ginąć ludzie, Europa Zachodnia nie może kontynuować współpracy gospodarczej, m.in. poprzez Nord Strim 2 czy zakupy gazu. – Nie robi się normalnych interesów z agresorem. Z kimś, kto narusza porządek prawa międzynarodowego, narusza suwerenność innych krajów. W tym przypadku suwerenność Ukrainy jest też naszą racją stanu – podkreślił.

Oświadczenie dla mediów wygłosił też Jarosław Kaczyński. – Zajmowaliśmy się zarówno obecną sytuacją, jak i sprawami związanymi z dalszym rozwojem sytuacji, już nie tylko na Ukrainie, ale także w tej części Europy, oraz naszą rolą i koniecznością budowania bardzo realnych sojuszy, opartych o siły zbrojne, jak też kwestią budowy naszych sił zbrojnych i ich rozbudowy – zaznaczył. – Kiedyś, co zrozumiałe, braliśmy pod uwagę nasze możliwości, dziś trzeba przede wszystkim uwzględniać potrzeby, a możliwości dostosowywać do tych potrzeb. Polska musi być bezpieczna, Ukraina musi być ocalona. To jest interes odnoszący się zarówno do sytuacji strategicznej Polski, jak i innych krajów w tej części Europy – zaznaczył.

Wicepremier poruszył także kwestię związaną z koniecznością przestrzegania prawa międzynarodowego. – Jeżeli to, co w tej chwili robi Putin, będzie tolerowane, będzie to oznaczało, że są państwa, które nie muszą przestrzegać prawa międzynarodowego, ani w ogóle żadnych reguł ustalonych w cywilizowanym świecie. A to się wreszcie skończy tragicznie – powiedział. – Tak zaczynały się światowe konflikty. Mamy nadzieję, że inni, nasi sojusznicy, to zrozumieją. Że zrozumieją to także rosyjskie władze i sam Putin – zaznaczył.

MM

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Wytropić zagrożenie
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Tragiczne zdarzenie na służbie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Pod skrzydłami Kormoranów
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Metoda małych kroków
Rekordziści z WAT
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szybki marsz, trudny odwrót
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kolejne FlyEye dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Posłowie dyskutowali o WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO