moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie

Musimy pokazać jedność i powiedzieć „stop” neoimperialnej polityce Rosji. Gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich i suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie – powiedział na Ukrainie Andrzej Duda. W trybie pilnym w Kijowie spotkali się prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. – To znak naszej solidarności – mówił Duda.

Z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim spotkali się w środę przywódcy Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nausėda. To pierwsza wizyta na Ukrainie przedstawicieli państw NATO po uznaniu przez Rosję niepodległości samozwańczych republik w Donbasie.

– Przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim, na znak solidarności z Ukrainą, państwem, które dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji trzech prezydentów. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podkreślił, że spotkanie odbywa się w formacie tzw. Trójkąta Lubelskiego. – Działania Rosji budzą nasze ogromne zaniepokojenie. Traktujemy je bardzo poważnie. Uważamy, że stanowią one zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i całego naszego regionu, wschodniej flanki NATO i całej UE – mówił Andrzej Duda. Dlatego – jak zaznaczał – tak ważna jest jedność i solidarność sojuszników. Zwłaszcza że „gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich i suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie”.

Polski prezydent zaapelował do Moskwy, by ta wstrzymała się od wydania rozkazu o rozpoczęciu operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie. – To ważny moment, kiedy wszyscy stąpają po wąskiej ścieżce pomiędzy pokojem a wojną, która nie wiadomo, dokąd zaprowadzi Europę, a może i świat – mówił. Przypomniał też, że Polska potępia decyzję Putina o uznaniu samozwańczych republik na terytorium Ukrainy i uznaje ją za odrzucenie porozumień mińskich. – To krok agresywny, stanowiący kolejne złamanie prawa przez Rosję. Decyzja ta stanowi jawne, bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy – mówił na konferencji Duda. Wezwał też Rosję do deeskalacji i wycofania sił skoncentrowanych wokół Ukrainy oraz natychmiastowego powstrzymania się od dalszych działań zbrojnych. Do sojuszników zaś zaapelował o sprzeciw wobec neoimperialnej polityki Rosji, m.in. poprzez nałożenie surowych sankcji ekonomicznych i politycznych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce i Litwie za wsparcie. – Obecność w Kijowie przyjaciół Ukrainy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy, jest bardzo ważna. Przyjechaliście wesprzeć Ukrainę w tym trudnym czasie – mówił Zełenski. Podziękował Polsce i Litwie także za działania na rzecz wzmocnienia obronności kraju, dostawy sprzętu wojskowego i amunicji. Podkreślił również, że polscy i litewscy dyplomaci nadal pozostają na Ukrainie. – To ważny sygnał wsparcia ukraińskiego społeczeństwa – powiedział. Zełenski powtórzył, że decyzja Władimira Putina o uznaniu samozwańczych republik i wprowadzeniu do Donbasu rosyjskich wojsk jest „atakiem na Ukrainę, atakiem na integralność i suwerenność Ukrainy”. – Odpowiedź na to musi być natychmiastowa, twarda. Liczymy na zaostrzenie sankcji – dodał.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii jest obecnie zapewnienie możliwości pracy specjalnej misji monitorującej OBWE na rzecz zapobiegania prowokacjom i ewentualnej eskalacji. – Liczymy na wsparcie polskiej prezydencji w OBWE w tym zakresie – powiedział polityk.

Solidarność z Kijowem deklarował także prezydent Litwy Gitanas Nausėda. – Skandaliczne zachowanie Rosji nikogo nie dziwi. Osiem lat temu zaczęło się to na Krymie, potem w Donbasie – stwierdził. – Teraz Rosja zrobiła kolejny wstydliwy krok przekraczający czerwoną linię. Powiem jasno: Ługańsk i Donieck są i zawsze będą częścią Ukrainy – mówił na konferencji w Kijowie Nausėda. – Litwa nie uzna żadnych prób podważenia integralności terytorialnej Ukrainy, tak samo jak nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu – zapewnił.

Prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili uznanie przez Rosję dwóch republik ludowych na wschodzie Ukrainy.

W środę po południu na Ukrainie wprowadzono stan wyjątkowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
 
Wytropić zagrożenie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEye dla wojska
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Gunner, nie runner
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Metoda małych kroków
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Pod skrzydłami Kormoranów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tragiczne zdarzenie na służbie
Rekordziści z WAT
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Ameryka daje wsparcie
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Posłowie dyskutowali o WOT
Front przy biurku
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO