moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz więcej rosyjskich ataków na cele cywilne

Uczciwe negocjacje mogą się odbywać tylko wtedy, gdy jedna strona nie uderza w drugą – powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy skomentował w ten sposób fakt, że w trakcie pierwszej tury rosyjsko-ukraińskich rokowań, agresor cały czas prowadził swoją operację, w tym także rakietowy ostrzał celów cywilnych.W nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w telewizyjnym wystąpieniu, że w ciągu pięciu dni Rosja przeprowadziła na Ukrainę 56 uderzeń rakietowych i wystrzeliła 113 pocisków manewrujących. Zwrócił się również z apelem, aby w odpowiedzi na ludobójstwo Rosjan w Charkowie rozważyć na całym świecie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów i śmigłowców oraz zamknąć porty dla rosyjskich statków. – Nikt wam nie wybaczy zabijania niewinnych Ukraińców – podkreślił prezydent w nawiązaniu do ataków rakietowych na cywilne cele w Charkowie. Przyznał również, że dla wroga kluczowym celem jest Kijów. – Nie pozwoliliśmy im przełamać obrony stolicy. Oni wysyłają do nas sabotażystów. Neutralizujemy ich wszystkich – powiedział.

Ostatniej nocy o sytuacji na Ukrainie rozmawiał z prezydentem Zełenskim prezydent RP Andrzej Duda. „Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia!” – napisał polski prezydent na Twitterze. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych podkreślił, że „zbrodnie na ludności cywilnej, cierpienie dzieci i kobiet, zamach na wolność i demokrację – to jest polityka Putina”. Po bombardowaniu Charkowa Ukraina, o czym poinformował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z apelem o jak najszybsze przeprowadzenie przesłuchania Rosjan oraz z wezwaniem do Rosji, aby natychmiastowo wstrzymała wszelką działalność wojskową.

Wczoraj w Nowym Jorku odbyła się nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą zwołano w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Podczas obrad głos zabrał ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca. Ukrainiec przypomniał, że jego kraj został brutalnie wciągnięty w wojnę. – Każdy na tej sali i świecie wie, że Rosja i tylko Rosja rozpoczęła tę inwazję, teraz wspieraną przez Białoruś. Ta wojna nie została sprowokowana. Była wyborem kogoś, kto teraz siedzi w bunkrze. Wiemy, co stało się z osobą, która siedziała w bunkrze w maju 1945 roku – powiedział ambasador, nawiązując do Adolfa Hitlera. Ukraiński dyplomata odczytał także wiadomości SMS, pozyskane z telefonu jednego ze zmarłych rosyjskich żołnierzy. Z ich treści wynikało, że informował matkę o wojnie na Ukrainie. Uświadomił ją, że nie jest na ćwiczeniach na Krymie, a na prawdziwej wojnie. „Boję się, strzelamy do każdego, strzelamy nawet do cywilów. Do każdego. Mówili nam, że będziemy tu witani, ale oni rzucają się pod nasze pojazdy, nie pozwalają przejechać. Nazywają nas faszystami. Mamo, czuję się okropnie”, napisał wg relacji ambasadora rosyjski żołnierz.

Ambasador Ukrainy przy ONZ przedstawił również krwawą statystykę. Poinformował, że przez ostatnie pięć dni zginęło co najmniej 352 Ukraińców, z czego 16 to dzieci, oraz podał liczbę rannych – dwa tysiące, w tym 45 dzieci. Serhij Kysłyca skomentował także groźby Putina o użyciu przez Rosję broni atomowej. – Jak on chce się zabić, nie musi wykorzystywać do tego arsenału nuklearnego. Może zrobić to, co ten człowiek w bunkrze – powiedział, nawiązując do samobójczej śmierci Adolfa Hitlera.

W poniedziałek Rosja kontynuowała operację ofensywną przeciwko Ukrainie, wykorzystując do tego samoloty i precyzyjną broń dalekiego zasięgu. Jak podkreślił na konferencji prasowej prezydent Zełenski, ostrzał rakietowy i operacje lotnicze były prowadzone głównie z terytorium Białorusi. M.in. na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander oraz doszło do ataku rakietowego na podkijowskie Browary i Wasylkowo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w obwodzie kijowskim zniszczone zostały trzy kilkupiętrowe budynki. Christopher Miller, dziennikarz BuzzFeed w relacji z Wasylkowa napisał, że jeden z pocisków trafił w budynek uczelni, a inny w magazyn ropy.

Dzisiaj po północy „New York Times” podał informacje o konwoju rosyjskich wojsk, kierującym się w stronę Kijowa. Początkowo eksperci ocenili, że kolumna rozciąga się na przestrzeni 27 km. Jednak nad ranem, po analizie nowych zdjęć, zdaniem specjalistów konwój wydłużył się aż do 64 km.

SZUS

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
Wyszkolenie sprawdzą w boju
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO