moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czworo żołnierzy na podium Pucharu Świata judoków

W Warszawie odbył się turniej judo zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Reprezentanci Polski wywalczyli w nim siedem medali: dwa złote i pięć brązowych. Oba złote zdobyli żołnierze – szer. Wiktor Mrówczyński i szer. Piotr Kuczera. Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli m.in. szer. Damian Szwarnowiecki i szer. rez. Kinga Wolszczak.

O medale w hali warszawskiego Torwaru rywalizowało 261 judoków i 149 judoczek z 32 państw. W klasyfikacji medalowej triumfowali Japończycy, którzy zdobyli trzy złote krążki oraz po jednym srebrnym i brązowym. Drugie miejsce, z dorobkiem trzech złotych medali i brązowego, zajęli reprezentanci Niemiec. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano judoków z Azerbejdżanu (dwa złote, srebrny, dwa brązowe), na czwartej Polaków, na piątej Hiszpanów (1 – 2 – 4), a na szóstej Francuzów (1 – 1 – 3).

Polscy judocy zdominowali rywalizację w kategorii do 73 kg, w której zajęli trzy miejsca na podium. Zwyciężył szer. Wiktor Mrówczyński, a brązowe medale zdobyli szer. Damian Szwarnowiecki i Mateusz Garbacz. Obaj żołnierze są reprezentantami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i przyszło im rywalizować między sobą w półfinale. Górą był Mrówczyński i to on walczył w finale o złoto z Gruzinem Giorgim Teraszwilim. Natomiast w drodze do półfinału złoty medalista pokonał kolejno: Kazacha Bakhytzhana Abdurakhmanowa, Czecha Eduarda Zdenovca i Holendra Yannicka van der Kolka. Z kolei Szwarnowiecki wyeliminował Holendra Matthijsa van Hartena i Polaka Michała Kowalczyka, a w pojedynku o brąz wygrał z Adamem Stodolskim. Warto zaznaczyć, że kategorie do 73 i 66 kg były najmocniej obsadzone w turnieju – rywalizowało w nich po 52 zawodników.

Najskromniej obsadzoną wśród mężczyzn była kategoria do 100 kg, w której startowało 14 judoków. Tym samym jej zwycięzca szer. Piotr Kuczera miał krótszą drogę do złota. Ponadto w finale judoka z CWZS nie musiał walczyć, gdyż jego rywal Grigori Minaskin z Estonii nie przystąpił do pojedynku z powodu kontuzji. W półfinale Kuczera pokonał przez ippon Turka Merta Sismanlara, a w ćwierćfinale przewagę Polaka musiał uznać Włoch Davide Pozzi.

W rywalizacji kobiet najskromniej obsadzone z siedmiu kategorii wagowych były najlżejsza i najcięższa. W kategorii do 48 kg rywalizowało 18 judoczek, a w kategorii powyżej 78 kg – 17. W gronie najlżejszych zawodniczek triumfowała Japonka Hikari Yoshioka, a brąz zdobyła Polka Paulina Szlachta. Natomiast w kategorii +78 kg złoto wywalczyła Chorwatka Tina Radic, a trzecie miejsce zajęła szer. rez. Kinga Wolszczak. Judoczka z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław w walce o brąz pokonała przez ippon Sebile Akbulut z Turcji. Wcześniej – w repasażach – wygrała z Litwinką Justiną Kmieliauskaite. W ćwierćfinale Polka przegrała z Japonką Mahiro Hashiguchi, w pierwszej walce zaś w turnieju pokonała Francuzkę Emmę Saudrais.

W warszawskim turnieju reprezentacja Polski jednak nie wystąpiła w najsilniejszym składzie. Zabrakło w niej m.in. szer. Beaty Pacut, która ostatnio wygrała zawody Grand Slamu w Tel Awiwie-Jafie, i szer. Elizy Wróblewskiej. Ta pierwsza w przygotowaniach do startu w mistrzostwach Europy nie uwzględniła występu w Warszawie, Wróblewska zaś nie mogła tym razem pokazać się na tatami z powodu kontuzji.

W Warszawie nie startowali judocy z Rosji. Jednocześnie organizatorzy imprezy – Polski Związek Judo – w związku z napaścią Rosji na Ukrainę zawiesili współpracę z Rosyjską Federacją Judo. PZJ oświadczył również, że nie uznaje honorowej prezydencji Władimira Putina w Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Z kolei Siergiej Sołowejczik, który od 2007 roku był przewodniczącym Europejskiej Unii Judo, zrezygnował ze swojego stanowiska. W swoim oświadczeniu napisał m.in.: „Judo zawsze było międzynarodową siłą wspierającą pokój. Europejska Unia Judo konsekwentnie podejmuje kroki w celu wzmocnienia uniwersalnych wartości. Zawsze tak było i jestem pewien, że zawsze będzie! W tej niezwykle trudnej sytuacji politycznej musimy być silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Uważam, że aby zachować jedność w naszych szeregach, muszę zrezygnować z funkcji przewodniczącego Europejskiej Unii Judo”.

SZUS

autor zdjęć: Polski Związek Judo

dodaj komentarz

komentarze


„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Będzie za co kupić koreańską broń
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Priorytety dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO