moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina się nie poddaje

Dwunasty dzień wojny w Ukrainie. Mimo, że Rosja ponosi duże straty, wciąż cierpią przede wszystkim cywile. Istnieje jednak cień szansy, że wkrótce będą mogli opuścić tereny, gdzie sytuacja jest wyjątkowo trudna. Tymczasem Polska przygotowuje się do przyjęcia kolejnych fal uchodźców. Rada Ministrów przyjęła ustawę, która gwarantuje im legalny pobyt w naszym kraju.

– W poprawie logistyki korytarzy humanitarnych są niewielkie pozytywne zmiany... Trwają intensywne konsultacje dotyczące podstawowego bloku ugody, wraz z zawieszeniem broni i gwarancjami bezpieczeństwa – napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, uczestnik ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych.

W poniedziałek w Puszczy Białowieskiej na Białorusi odbyło się trzecie spotkanie delegacji obu stron. Przed jego rozpoczęciem Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, miał powiedzieć agencji Reutera, że „Rosja jest gotowa do wstrzymania działań wojskowych, jeśli Kijów spełni jej warunki”. A te najważniejsze to zapisanie w ukraińskiej konstytucji neutralności, zaprzestanie działań mających na celu wstąpienie Ukrainy do NATO oraz uznanie Krymu jako terytorium Rosji i niepodległości separatystycznych republik donieckiej i ługańskiej.

Mimo braku konkretnych postępów w negocjacjach, pozytywna wydaje się być informacja o postępach w porozumieniu co do utworzenia korytarzy humanitarnych. Do tej pory podjęto kilka prób zorganizowania ewakuacji mieszkańców atakowanych miast, jednak za każdym razem Rosja nie wywiązała się z umowy o zawieszeniu broni. Dziś Reuters, powołując się na informacje rosyjskiej agencji informacyjnej RIA, informował, że Krem umożliwi Ukraińcom wydostanie się z niebezpiecznych terenów, jednak pod pewnymi warunkami. Mieszkańcy Kijowa mieliby udać się na Białoruś, a Charkowa – do Rosji. Taka postawa spotkała się ze stanowczym sprzeciwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. – Rosja musi przestać łamać porozumienia, przestać szerzyć dezinformację i manipulować życiem cywilów – poinformowało ukraińskie MSZ.

Ewakuacja cywilów jest niezmiernie ważna, gdyż sytuacja na Ukrainie jest coraz trudniejsza. Jak poinformował dziś, czyli dwunastego dnia wojny, Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, „wróg kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie, koncentrując swoje główne wysiłki na okrążeniu Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola i Mikołajowa. Nie ustaje w próbach dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego”. – Okupanci planują zintensyfikować użycie lotnictwa w celu przeprowadzenia ataków rakietowych i bombowych na główne miasta Ukrainy i infrastrukturę przemysłową. W tym celu na terytorium Republiki Białoruś przenoszone są jednostki lotnicze Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego – czytamy w komunikacie opublikowanym przez wojskowych na Facebooku.

Jak informuje agencja Nexta, do jednego z takich ataków doszło dziś w okolicach Makarowa. Jeden z pocisków trafił w budynek piekarni. Zginęło 13 osób, pięć zostało rannych. Niestety nie były to jedyne ofiary tego dnia. – We wsi Myla w obwodzie kijowskim oddział najemników Kadyrowa (oddziały czeczeńskie walczące po stronie Rosji – przyp. red.) ostrzeliwał ludność cywilną – poinformował sztab. Smutne wieści przekazały także władze Hostomela. Jurij Pryłypko, mer miasta, został zastrzelony podczas rozdawania leków i chleba mieszkańcom gminy.

Mimo tego, Ukraina wciąż walczy. Jak informuje agencja Nexta, jej siłom zbrojnym udało się dziś zniszczyć konwój cystern z paliwem wrogiej armii, a ministerstwo obrony przekazało, że „z ziemią ukraińską spotkał się dziś kolejny samolot rosyjski”. Ukraińscy żołnierze zdobyli także należący do przeciwnika system przeciwlotniczy Pancyr-S1. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosja do tej pory straciła na wojnie m.in. 46 samolotów, 68 śmigłowców, 290 czołgów, siedem bezzałogowców, a także niemal tysiąc transporterów opancerzonych. Zginęło także jedenaście tysięcy żołnierzy.

– Nigdy nie pragnęliśmy tej wojny, ale przyniesiono ją do nas. Nigdy nie chcieliśmy zabijać, ale musimy wyganiać wroga z naszej ziemi – powiedział dziś rano Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Zapewnił także, że wszystkie zniszczenia do jakich doszło podczas w walk zostaną odbudowane. Zaapelował także o nałożenie na Rosję kolejnych sankcji oraz o zamknięcie przestrzeni lotniczej nad Ukrainą. – Na naszej ziemi decydują się dziś losy Europy – zaznaczył.

Kilka dni temu władze Ukrainy złożyły w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze pozew przeciwko Rosji. Dzisiaj odbyło się pierwsze posiedzenie w tej sprawie. Nie wzięli w nim jednak udziału przedstawiciele Rosji. – Fakt, że miejsca strony rosyjskiej są puste, mówi wiele. Nie ma ich w tym sądzie, bo są na polu bitwy, toczą agresywną wojnę przeciwko mojemu krajowi – powiedział ukraiński wysłannik Anton Korynewycz. Jak informuje Agencja Reutera, bojkot ze strony Rosji nie będzie miał jednak wpływu na przebieg obrad ani na wyrok, który ma zostać orzeczony jak najszybciej.

Konsekwencją wojny jest exodus Ukraińców. Większość z nich kieruje się do Polski. Jak informuje Straż Graniczna, od początku wojny, do naszego kraju przyjechało już ponad milion osób, a z każdym dniem ta liczba będzie rosła. Wobec takiej sytuacji Rada Ministrów przyjęła w trybie pilnym ustawę, która jak mówił dziś premier Mateusz Morawiecki, „ma za zadanie zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia wszystkim osobom, które do Polski już przyjechały”. Dzięki niej obywatele Ukrainy będą mogli m.in. przebywać na terenie Polski legalnie przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia do 3 lat, podjąć pracę, korzystać z opieki medycznej, a nieletni – chodzić do szkoły. Natomiast osoby, które przygarnęły pod swój dach uchodźców lub użyczyły im mieszkań, będą otrzymywały wsparcie finansowe w wysokości 40 zł dziennie przez okres dwóch miesięcy. – Nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy, ale ona nie może być tylko spontaniczna, musi być zorganizowana – powiedział szef rządu. – Straszna wojna zbiera swoje żniwo i trzeba z całą mocą podkreślić to, że nasi sąsiedzi na swoich fortyfikacjach i barykadach walczą również o naszą wolność i bezpieczeństwo – zaznaczył.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który od kilku dni przebywa w Europie, odwiedził dzisiaj Litwę i Łotwę. Tematem rozmów była oczywiście tocząca się na Ukrainie wojna, a także jej konsekwencje. – Będziemy bronić każdego centymetra NATO, nikt nie powinien w to wątpić – mówił podczas wizyty w Wilnie. Poinformował także, że w ciągu kilku najbliższych dni służbę na Litwę rozpocznie 400 kolejnych żołnierzy US Army.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Straż Graniczna

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wojna o porządek świata
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Palmiry – miejsce kaźni
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO