moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosja ściąga na front posiłki

W nocy z wtorku na środę alarmy lotnicze ogłaszane były na terytorium całej Ukrainy. Syreny alarmowe i odgłosy wybuchów słychać było także w Kijowie, gdy przebywali tam premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Peter Fiala i Słowenii Janez Janša oraz wicepremier Jarosław Kaczyński, którzy spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

W Kijowie rosyjskie pociski trafiły w budynki mieszkalne, centrum handlowe i stacje metra. Brytyjska sieć BBC podała, że doszło do eksplozji w Charkowie na wschodzie kraju i Odessie na południu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził zaś informację, że w kierunku Odessy zbliża się co najmniej 14 rosyjskich okrętów wojennych podzielonych na trzy grupy – dwie złożone z jednostek bojowych i jedna z desantowych.

W nocy nie było większych starć na lądzie, aczkolwiek dowództwo ukraińskie informowało, że w niektórych miejscach jego siły kontratakowały. Zastój na froncie wynika z osłabienia sił agresora. Ukraińskie dowództwo podało, że według stanu na godzinę 24.00 15 marca zostało całkowicie zniszczony lub utraciło zdolność bojową do 40 proc. rosyjskich jednostek biorących udział w najeździe na Ukrainę. Opublikowano też listę zidentyfikowanych wyższych rosyjskich oficerów, którzy zostali zabici podczas konfliktu. Poza trzema generałami znalazło się na niej sześciu pułkowników i podpułkowników. Tymczasem niezależny białoruski portal Nexta podał w nocy, że zginął kolejny generał, dowódca 150 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Oleg Mitiajew.

Według danych ukraińskich armia rosyjska utraciła już kilkanaście tysięcy żołnierzy oraz duże ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym około setki śmigłowców. Co najmniej kilka z nich zostało zniszczonych wczoraj na zaatakowanym przez Ukraińców lotnisku w okupowanym Chersoniu.

Straty sprawiły, że Rosjanie muszą sięgać po rezerwy. Ukraińcy odnotowali m.in. przybycie w rejon oblężonego Mariupola, gdzie ma miejsce katastrofa humanitarna, 810 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Brytyjski resort obrony podał natomiast, że Moskwa ściąga do Ukrainy nowe jednostki ze Wschodniego Okręgu Wojskowego, Floty Oceanu Spokojnego oraz Armenii. Rosjanie korzystają też z najemników, w tym z Syrii, oraz zatrudnianych przez prywatne firmy. „Rosja prawdopodobnie spróbuje wykorzystać te siły, aby utrzymać zdobyte terytorium i uwolnić swe siły bojowe, aby wznowić wstrzymane operacje ofensywne”, ocenili Brytyjczycy.

Natomiast Ukraina stara się wzmocnić obronę granicy z Białorusią na kierunku wołyńskim, gdyż nie można wykluczyć, że Władimir Putin zmusi tamtejszego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę do wsparcia jego agresji. Niepokojącym sygnałem jest rozmieszczenie na pograniczu białoruskiej 120 Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych.

Na froncie dyplomatycznym, poza wizytą premierów w Kijowie, ważnym wydarzeniem było jednogłośne przyjęcie przez Senat USA uchwały potępiającej Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego. Senatorowie wezwali w niej Międzynarodowy Trybunał Karny do przeprowadzenia dochodzenia ws. zbrodni wojennych podczas wojny w Ukrainie.

Natomiast Rosja postanowiła wystąpić z Rady Europy i nałożyć sankcje na prezydenta USA Joe Bidena i dwunastu innych amerykańskich oficjeli. Wśród nich jest rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, która skomentowała posunięcie Moskwy: „Nikt z nas nie planuje wycieczek turystycznych do Rosji. Nikt z nas nie ma też kont bankowych, do których nie będziemy mogli uzyskać dostępu".

Uwagę polityków i mediów przykuwa postawa Chin wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Choć kilka tygodni temu Pekin deklarował poparcie dla polityki Putina, teraz stara się, by nie być uznanym przez Zachód za wspólnika agresora, za co mogłyby go spotkać retorsje. Temu służyć ma m.in. artykuł podpisany przez ambasadora Chin w USA opublikowany w dzienniku „Washington Post”. Qin Gang stwierdził w nim, że „konflikt między Rosją a Ukrainą nie służy Chinom”. Jednocześnie zapewniał, że gdyby jego kraj wiedział o zbliżającym się kryzysie, uczyniłyby wszystko, co w ich mocy, aby mu zapobiec.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Lekcje z frontu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Pierwszy skok
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zimowy sprawdzian podchorążych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO