moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mariupol woła o pomoc

Mariupol jest oblężony, otoczony przez wojska rosyjskie, bombardujące i ostrzeliwujące ludność cywilną. Tysiące ludzi jest przetrzymywanych jako zakładnicy. 80 proc. budynków zostało uszkodzonych. Świat musi pomóc Ukrainie! – apeluje Centrum Strategicznej Komunikacji i Informacji Ukrainy.

W Mariupolu, mieście położonym na południowym wschodzie kraju, walki toczyły się m.in. o zakłady Azovstal, jeden z największych europejskich kombinatów metalurgicznych. Wadym Denysenko, doradca szefa MSW Ukrainy, potwierdził zniszczenie stalowni. Z kolei mer miasta Wadym Bojczenko powiedział BBC, że walki uliczne i ostrzał utrudniały wydostanie ludzi z podziemi zbombardowanego w środę teatru. Pod gruzami mogło zostać uwięzionych ponad 1000 osób.

W oblężonym Mariupolu kończą się zapasy żywności i wody. Ukraiński poseł Dmytro Gurin, którego rodzice pozostali w mieście, mówił BBC, że od kilku dni rosyjskie czołgi strzelają do wielopiętrowych budynków. – Ostrzał nie ustaje. Samoloty zrzucają setki bomb. (...) Ze zdjęć, które widziałem, miasta już nie ma – opowiadał poseł.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oznajmił w sobotę, że na wielu kierunkach wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań ofensywnych, lecz próbowały utrzymać pozycje lub przegrupować się. W obwodzie charkowskim główne wysiłki Rosjan koncentrowały się na zablokowaniu Charkowa, zniszczeniu jego cywilnej infrastruktury oraz prowadzeniu działań zwiadowczych. Natomiast w obwodzie ługańskim atakowali oni Siewierodonieck, Rubiżne i Popasną. Sztab potwierdził także częściową blokadę miasta Czernihów na północy Ukrainy.

Dzisiaj ukraiński Sztab Generalny podał także informację o zabiciu na lotnisku w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim rosyjskiego generała majora Andrieja Mordwiczowa. Według ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich jest to efekt współpracy sił zbrojnych Ukrainy z jednostkami rozpoznania armii amerykańskiej.

Ostrzały wokół Kijowa

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez firmę Maxar Technologies pokazały, jak rosyjskie wojska budują umocnienia wokół pojazdów i sprzętu wojskowego na północny zachód od Kijowa. Siły zbrojne Ukrainy twierdzą, że odzyskały kontrolę nad ponad 30 miejscowościami w pobliżu miasta, a na niektórych kierunkach udało im się odepchnąć wojska wroga na odległość 70 km od stolicy.

Są także straty. Rosyjski ostrzał poważnie uszkodził świątynię Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego w mieście Irpień pod Kijowem – podał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pod nieustannym ostrzałem wroga znajduje się także kontrolowana przez siły ukraińskie położona w obwodzie kijowskim miejscowość Makarów. Rosjanie ostrzeliwują również Buczę i Hostomel – poinformowały w sobotę wojskowe władze obwodowe. Sytuację w gminach Iwankowo i Dymer określono jako „katastrofę humanitarną".

Czas na rozmowy

W opublikowanym w nocy z piątku na sobotę nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Rosję do konstruktywnych rozmów pokojowych. – Nadszedł czas na spotkanie, czas na rozmowy – powiedział. Podkreślił, że to „jedyna szansa dla Rosji, by ograniczyć szkody spowodowane jej własnymi błędami".

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, który jest członkiem ukraińskiego zespołu negocjacyjnego, powiedział stacji Bloomberg TV, że rozmowy z Rosją potrwają co najmniej kilka tygodni. Ich tematem są gwarancje bezpieczeństwa, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy oraz „polityczne rozwiązanie" kwestii „spornych terytoriów". Jego zdaniem, rokowania mogą się przedłużyć, ponieważ stanowiska obu stron w wielu punktach wykluczają się. Podolak podkreślił, że Ukraina nie zgodzi się na oddanie Rosji jakichkolwiek terytoriów. W jego ocenie Putin próbuje wprowadzić na Ukrainie scenariusz wojny w Syrii lub Afganistanie. Polega on na okrążaniu dużych miast, bombardowaniu ich pociskami manewrującymi i bombami lotniczymi, by tworzyć enklawy humanitarne. Jak dodał, w najbliższych dniach może zostać uzgodnione zawieszenie broni, które pozwoli na otwarcie większej liczby korytarzy humanitarnych.

Dotychczas siedmioma takimi korytarzami (sześć w obwodzie sumskim, jeden w obwodzie donieckim) ewakuowanych zostało już ponad 180 tys. cywilów, a ostatniej doby 9 tys. osób z oblężonego Mariupola – ogłosił w nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Krwawe wojenne statystyki

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 14,4 tys. żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli) – taką informację podał w sobotę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty bojowe Rosjan to także: 466 czołgów, 1470 bojowych pojazdów opancerzonych, 213 systemów artyleryjskich, 72 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 44 systemy obrony przeciwlotniczej, 95 samolotów, 115 śmigłowców, 914 pojazdów kołowych, trzy jednostki pływające, 60 cystern i 17 bezzałogowców.

Straty ponosi także Ukraina, a giną głównie cywile. Rosyjskie rakiety i bomby zabiły do sobotniego poranka 112 dzieci, a 140 zostało rannych – poinformowało biuro Prokuratora Generalnego. Przekazano, że najwięcej nieletnich zginęło w obwodach kijowskim (57), charkowskim (36), czernihowskim (30) i donieckim (28). Rosyjskie ostrzały i bombardowania zniszczyły 489 placówek edukacyjnych, z czego 69 – bezpowrotnie.

W sobotę trwała akcja ratunkowa na terenie koszar ukraińskiego wojska w Mikołajewie, które zostały w piątek zbombardowane przez siły rosyjskie. Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował na Telegramie, że nie może jeszcze przedstawić bilansu ofiar. Według „Expressen” ratownicy łopatami i gołymi rękoma wydostawali spod gruzów rannych. Jeden z ocalałych żołnierzy, 54-letni Serhij, powiedział dziennikarzom, że w budynku, w który uderzył jeden z pocisków, było około 200 osób. Ocenił, że 90 proc. z nich mogło nie przeżyć.

Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że w ukraińskiej niewoli znajduje się obecnie 562 rosyjskich żołnierzy. Kijów od wielu dni apeluje do Moskwy, by ta zainteresowała się losem swoich zabitych żołnierzy i jeńców. Jak podają ukraińskie władze, na razie brak odpowiedzi.

Od początku działań wojennych rosyjskie lotnictwo przeprowadziło 1403 naloty na Ukrainie – podał na Facebooku ukraiński Sztab Generalny. – Wróg dokonał 291 uderzeń rakietowych, używając 459 rakiet – dodano w komunikacie ukraińskiego dowództwa.

Podziękowania dla Polski

Ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow podziękował polskiemu rządowi i spółce Orlen za Starlinki. Te telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu buduje firma SpaceX. „Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. (...) Podziękowania dla Elona Muska, rządu Polski i Orlenu" – napisał na Twitterze Fedorow.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poruszy temat odbudowy Ukrainy. Wyraził przekonanie, że na ten cel powinny się złożyć przede wszystkim najbogatsze państwa europejskie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowe Oscary przyznane!
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Orzeł dla bohaterów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO