moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięcioboistka i sztafeta kobiet na medal!

Reprezentanci Polski wywalczyli dwa medale na XVIII Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Belgradzie. Srebro zdobyła w pięcioboju szer. rez. Adrianna Sułek, a brąz sztafeta 4x400 m kobiet. W finale w polskiej sztafecie pobiegły: szer. Natalia Kaczmarek, szer. Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i szer. Justyna Święty-Ersetic.

Pierwszego dnia mistrzostw w Belgradzie w lekkoatletycznym pięcioboju znakomicie spisała się szer. rez. Adrianna Sułek. Zawodniczka, która w najbliższych tygodniach wstąpi w szeregi Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Srebrny medal zadedykowała zmarłemu w 2019 roku trenerowi – mjr. Wiesławowi Czapiewskiemu, który odkrył jej talent i zachęcił ją do trenowania lekkoatletycznego wieloboju.

W pierwszej konkurencji pięcioboju Adrianna Sułek zajęła szóste miejsce w biegu na 60 m przez płotki. Wynikiem 8,36 s była bliska wyrównania swojego rekordu życiowego (8,34 s). W drugiej konkurencji – skoku wzwyż – wyrównała najlepszy wynik uzyskany w karierze. Pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 189 cm. Natomiast w pchnięciu kulą zabrakło jej 10 cm do rekordu – 13 m 50 cm. W skoku w dal Sułek uzyskała wynik 6 m 43 cm – aż o 17 cm poprawiła swój rekord życiowy. Kolejną życiówkę ustanowiła w ostatniej konkurencji – biegu na 800 m. Ten dystans pokonała w 2 min 9,56 s. Łącznie Polka zdobyła 4851 punktów. Złoty medal zdobyła Belgijka Noor Vidts (4929 pkt.), a brąz Amerykanka Kendell Williams (4680).

Brąz „aniołków Matusińskiego”

Na trzecim miejscu podium stanęła sztafeta 4x400 m kobiet. Trener Aleksander Matusiński do biegu eliminacyjnego i finałowego wystawił pięć zawodniczek. W obu pobiegły: szer. Natalia Kaczmarek, szer. Iga Baumgart-Witan i szer. Justyna Święty-Ersetic. Natomiast w eliminacjach skład uzupełniła Aleksandra Gaworska, a w finale Kinga Gacka. W biegu o awans do finału trener zestawił sztafetę w kolejności: Baumgart-Witan, Gaworska, Kaczmarek, Święty-Ersetic. Polki z czasem 3 min 30,51 s wygrały swoją serię i dzięki temu miały zapewniony start w biegu o medal z toru piątego lub szóstego.

W finale Polkom przyszło startować z piątego toru. Tym razem jako pierwsza pobiegła Kaczmarek, a po niej Baumgart-Witan, Gacka i Święty-Ersetic. Ta ostatnia po zaciętej walce na finiszu zapewniła Polkom brązowy medal. Złoto zdobyły Jamajki z czasem 3 min 28,40 s, a srebro Holenderki (3.28,57). Polki przegrały tytuł wicemistrzowski zaledwie o 0,02 s.

Medalu nie udało się zdobyć szer. Justynie Święty-Ersetic w biegu indywidualnym na 400 m. Polka finiszowała na czwartej pozycji, tracąc do trzeciej na mecie Jamajki Stephenie Ann McPherson 0,61 s. Czwarte miejsce zajęła również Ewa Swoboda w finale biegu na 60 m – do medalu zabrakło jej zaledwie 0,002 s. Na czwartej pozycji zakończyli rywalizację mężczyźni w sztafecie 4x400 m. Szer. rez. Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Maksymilian Klepacki i szer. Kajetan Duszyński uzyskali czas 3 min 7,81 s. Zdobywcy brązowego medalu – Holendrzy – pobiegli o 0,91 s szybciej. Natomiast szer. Michał Rozmys zajął siódme miejsce w finale biegu na 1500 m.

W Belgradzie w klasyfikacji medalowej triumfowali lekkoatleci z Etiopii, którzy zdobyli cztery złote krążki, trzy srebrne i dwa brązowe. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych (3 – 7 – 9), trzecie – Belgii (2 – 0 – 0). Natomiast Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowano na 22. pozycji.

Koordynator lekkoatletycznej reprezentacji Wojska Polskiego st. kpr. Kamil Masztak nie ukrywa, że liczył na nieco lepsze wyniki polskich sportowców. Szkoleniowiec zauważa jednak, że w przypadku szer. rez. Adrianny Sułek poprawienie rekordu życiowego zaowocowało nowym rekordem Polski i tytułem wicemistrzyni świata. Masztak dodaje, że jest też pod wrażeniem występu naszych sztafet. – Cieszmy się z brązu pań i pamiętajmy, że starty w hali są tylko przerywnikiem w startach na otwartym stadionie. Z optymizmem czekajmy więc na zbliżające się mistrzostwa świata i Europy – mówi Masztak.

SZUS

autor zdjęć: Łukasz Szeląg/REPORTER/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
 
Zamiana po włosku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Będzie za co kupić koreańską broń
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Priorytety dla armii
Nowoczesna łączność dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO