moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Idzie nowa fala migrantów z Białorusi?

W stronę polskich pograniczników i żołnierzy ponownie poleciały kamienie i petardy, mundurowi zostali także oślepieni stroboskopowym światłem. Do wydarzeń doszło o 3.00 w nocy w okolicach Dubicz Cerkiewnych na Podlasiu. Grupa cudzoziemców, która siłowo forsowała granicę, została zatrzymana. W ochronie polskiej granicy od wielu miesięcy wspiera Straż Graniczną kilka tysięcy wojskowych.

Wzdłuż polsko-białoruskiej granicy sytuacja nadal jest niestabilna. Służby mundurowe zatrzymują coraz liczniejsze grupy migrantów. Wielu cudzoziemców jest agresywnych. – Dochodzi do oślepiania, obrzucania kamieniami i petardami – informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. WOT opublikowały wczoraj w mediach społecznościowych krótkie nagranie z kamery bezzałogowca. Widać na nim grupę, która oślepiając światłami i obrzucając kamieniami polskie służby, próbuje wtargnąć na teren Polski. Do zdarzenia doszło na Podlasiu, w miejscu gdzie budowana jest trwała zapora graniczna. – Migranci rzucali także w żołnierzy i strażników granicznych petardami, a po nieudanej próbie sforsowania granicy oddalili się w głąb terenów Białorusi. Wsiedli potem w białoruskie samochody służbowe. To dowód, że wszystko, co się tam dzieje, jest sterowane i kontrolowane przez Białorusinów – dodaje płk Pietrzak.

Przypadek zarejestrowany przez bezzałogowiec WOT-u nie jest niestety wyjątkiem. Jak podkreśla rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, niemal codziennie polskie patrole są atakowane. – W ostatnich dniach obserwujemy coraz więcej prób nielegalnego przedostania się na teren Polski z Białorusi. Przedwczoraj zatrzymaliśmy rekordową w tym roku liczbę 134 cudzoziemców – mówi oficer SG. Dodaje, że 22 marca do Polski próbowały nielegalnie dostać się 32 osoby. A od północy do 7.00 rano 23 marca – kolejnych 35 osób. Pogranicznicy zatrzymali sześć osób z Kazachstanu, które dostały się do Polski przez rzekę Świsłocz.

– Dziś o 3.00 rano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych doszło do próby siłowego przekroczenia granicy. Polskie patrole zostały zaatakowane przez służby białoruskie. W stronę funkcjonariuszy i żołnierzy poleciały kamienie, oślepiano nas także laserami, by uniemożliwić zatrzymanie nielegalnych migrantów – opowiada por. Michalska. – Próba forsowania się nie powiodła. Cudzoziemcy cofnęli się w głąb Białorusi – dodaje.

Oficer przypomina, że Straż Graniczna przyjmuje od chętnych wnioski o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce. Migranci, którzy nie zamierzają pozostać w Polsce, są zawracani do linii granicy i otrzymują zakaz wjazdu na teren strefy Schengen na okres trzech lat. Obecnie na rozpatrzenie takich wniosków czeka w Polsce około 1100 osób. Ci, którzy otrzymają decyzję odmowną, będą musieli opuścić kraj.

Wzmożony ruch migrantów Straż Graniczna łączy z zamknięciem białoruskiego centrum logistycznego w Bruzgach, gdzie tygodniami koczowały setki migrantów. W ramach programu pomocy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji umożliwiono im powrót do swoich krajów. Z oferty tej skorzystało jednak nie więcej niż 100 osób. – W ostatnim tygodniu zatrzymujemy migrantów właśnie z centrum w Bruzgach. Ich celem jest dostanie się przez Polskę do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej – dodaje por. Michalska.

Wojsko wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy państwowej od jesieni ubiegłego roku. W zatrzymaniu sztucznie wykreowanego przez reżim Łukaszenki kryzysu migracyjnego pogranicznikom pomagają żołnierze wojsk operacyjnych, m.in. z jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej, logistycznych oraz WOT-u. Terytorialsi ochraniają linię graniczną na terenie województwa lubelskiego i wspierają jednostki operacyjne w ochronie polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim. – Do zadań na Podlasiu i Lubelszczyźnie skierowaliśmy niemal 2500 żołnierzy, którzy przez całą dobę siedem dni w tygodniu strzegą granicy państwowej – mówi płk Pietrzak. Żołnierze WOT-u prowadzą także rozpoznanie z powietrza przy pomocy bezzałogowców oraz patrole konne. Niebawem wrócą również do patrolowania wodnego odcinka granicy na rzece Bug.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 DZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
 
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
F-35 w powietrzu
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
GROM szuka odważnych
Defilada powraca!
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Karą mogła być tylko śmierć
Startuje „Jaskółka”
Sport uczy życia
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Kormorany, czyli praca zespołowa
Młot na dyktatora
K2 uderzyły w Orzyszu
Na trasie legendarnego biegu
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polski wkład w „Wisłę”
Wojna w świecie popkultury
Więcej Bystrych dla armii
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Słowo czekisty
NATO patrzy na wschód
Będziemy produkować więcej amunicji
Pod okiem rangersów
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Natowski dialog operacyjny
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Air Policing piątej generacji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Kraby strzelały w Danii
Wspólne zakupy amunicji
Cegiełka na morzu
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Great Game on the Sea
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
To dobra ustawa dla wojska
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Koniec XI zmiany PKW Orlik
NATO podsumowało 2022 rok
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
„Hubal” bije Niemców
Celne oko strzelców CWZS-u
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Na ratunek „Rudemu”
Medic on the Battlefield
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO