moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza kolejna tura ukraińsko-rosyjskich rozmów

Nocne alarmy przeciwlotnicze i rosyjski atak powietrzny na północy obwodu kijowskiego, w czasie którego Moskwa miała stracić trzy samoloty – tak minęła ostatnia noc walk na Ukrainie. Dziś w Turcji ruszy kolejna tura rozmów pokojowych. – Nasze priorytety są znane. Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy są nie do zakwestionowania – zapowiedział Wołodymir Zełeński.

Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w porannym komunikacie informuje, że cały czas trwają walki obronne w kilku miejscowościach w obwodzie charkowskim oraz na kierunkach wołyńskim i siewierskim. Ukraińscy żołnierze powstrzymują natarcia przeciwnika także m.in. w okolicy Zaporoża i Hulajpola. „Wokół Kijowa wojska rosyjskie są powstrzymywane na północny zachód i wschód od stolicy, gdzie próbują przerwać obronę i przejąć kontrolę nad kluczowymi drogami i miejscowościami”, czytamy w depeszy. Ukraińscy wojskowi dodają, że na kierunkach donieckim i ługańskim wojska odparły w ostatnich godzinach pięć ataków. Zniszczono pięć rosyjskich czołgów, wóz piechoty i pojazd opancerzony. Dziś rano wojska rosyjskie ponownie ostrzelały miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, jedna została ranna. Dokładna liczba ofiar jest ustalana.

Sytuacja na froncie zaostrzyła się wczoraj po godzinie 21. „Okupanci wystrzelili rakiety manewrujące w stronę kilku ukraińskich obiektów infrastruktury. Dwa pociski zostały zestrzelone przez jednostki obrony przeciwlotniczej”, podaje w komunikacie strona ukraińska. Wczoraj w obwodzie charkowskim zestrzelono także jeden rosyjski samolot, prawdopodobnie był to Su-34, a w obwodzie kijowskim strącono rosyjski śmigłowiec i drony.

Ukraińskie media piszą także o tym, że istnieje ryzyko, że Rosja dąży do podziału Ukrainy, wzorem Korei, na dwa państwa. Podobne przypuszczenia w swoich wystąpieniach podają także przedstawiciele ukraińskiego sztabu generalnego, rządu i doradcy prezydenta. Ukraińcy tezę tę argumentują obecnymi działaniami politycznymi i militarnymi Rosji, która koncentruje się obecnie na połączeniu lądowym terenów separatystycznych republik z okupowanym Krymem. W miniony weekend Leonid Pasiecznik, szef samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie referendum w sprawie przyłączenia regionu do Rosji. Podobne referendum ma się także odbyć na terenie drugiej z separatystycznych „republik”.

Dziś w Turcji ma rozpocząć się kolejna tura rozmów pokojowych. Delegacje ukraińska i rosyjska debatować mają dwa dni. Do zapowiadanych negocjacji odniósł się wczoraj wieczorem także prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. – Nasze priorytety w negocjacjach są znane. Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy są nie do zakwestionowania – powiedział ukraiński przywódca. – Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa to podstawa. Oczywiście naszym celem jest pokój i jak najszybszy powrót do normalnego życia w naszym kraju – dodał. Zełenski podkreślił też, że siły zbrojne Ukrainy skutecznie powstrzymują Rosjan, a w niektórych rejonach podejmują nawet działania ofensywne. – Odwaga naszych obrońców i ich mądre zachowanie na polu bitwy... To tak ważne, że żadne słowa wdzięczności nie wystarczą – dodał w niedzielnym wystąpieniu.

Prezydent Ukrainy odniósł się także do wywiadu, jakiego udzielił niezależnym rosyjskim dziennikarzom. Jednym z tematów poruszonych w czasie wywiadu była misja pokojowa NATO na Ukrainie. „Nie rozumiem w pełni tej propozycji. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu na terytorium naszego państwa – wyjaśniłem to na spotkaniu z naszymi polskimi kolegami” – powiedział prezydent Zełenski. Wysłaniu kontyngentu na Ukrainę przeciwne są także Niemcy. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się też przeciwko ustanowieniu tam strefy zakazu lotów. Uznał natomiast, że głównym narzędziem pomocy dla Ukrainy są obecnie sankcje Zachodu wobec Rosji.

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy podało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 143 dzieci, a ponad 216 jest rannych.

Policzono także straty ekonomiczne. Stacja BBC cytując badaczy z Kijowskiej Szkoły Ekonomii, podaje, że inwazja rosyjska w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze Ukrainy wyceniane na ponad 63 mld dolarów. Według obliczeń do 24 marca zniszczonych, uszkodzonych lub zajętych zostało co najmniej 4431 budynków mieszkalnych, 92 fabryki, 378 szkół, 12 lotnisk i 7 elektrowni.

O ostatnich ważnych wydarzeniach politycznych, m.in. szczycie NATO w Brukseli i wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce obradować będzie dziś Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda zwołał ją już po raz trzeci od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Długi marsz na wschód
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
16 Dywizja świętuje
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polska rozdarta przez okupantów
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojskowe kontrakty w USA
Nie uznaje półśrodków
The Power of Buzdygany Awards
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Przyszłość pod znakiem dronów
Wirtualna walka na morzu
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Tak rodziła się konspiracja
Śladem profesjonalistów
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Przysięga w Kolnie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Odliczanie do przysięgi
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Trening na awaryjnym lotnisku
Raki dla podhalańczyków
Konsekwentnie dąży do celu
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Dwa medale w Budapeszcie
Stawia na dobrą komunikację
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wychodzi poza schematy
Polsko-koreańskie rozmowy
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Moc Buzdygana
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wyższe diety za służbę na granicy
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Szwedzi na „Czernickim”
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Lecimy F-35
Plan misji „Air Defender”
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Spełnia marzenia
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Nie płynie z nurtem
Brązowa czwórka podwójna
Z pułku w brygadę
Abramsy jadą na ukraiński front

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO