moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Kościuszko” wraca do służby

Usprawnienie zespołów prądotwórczych, wymiana napędu stabilizatorów, konserwacja kadłuba – to tylko część prac, które przy fregacie rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wykonali specjaliści z gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej. Okręt po prawie trzech latach został ponownie przekazany marynarce wojennej.

Remont prowadziło konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Trwał prawie trzy lata. – Termin oddania okrętu był przesuwany, ponieważ zwiększał się zakres prac. Czasem po demontażu jakiegoś elementu okazywało się, że trzeba zrobić nieplanowaną wcześniej rzecz. Taka jest specyfika remontu jednostek, które mają już swoje lata, a w dodatku są intensywnie eksploatowane – przyznaje Jerzy Łopatyński z gdyńskiej stoczni.

Naprawy i modernizacje prowadzone były m.in. w okrętowych działach eksploatacji oraz łączności, elektroniczno-informatycznym, broni podwodnej czy bojowym centrum informacji. Lista zmian jest długa. – Wyremontowaliśmy m.in. agregaty prądotwórcze, wymieniliśmy napęd stabilizatorów, a także łożyska w linii wału – wylicza Łopatyński. Do tego doszła wymiana oświetlenia na lądowisku i systemu monitoringu. Stoczniowcy przeprowadzili też konserwację kadłuba i nadbudówki. Wartość prac została obliczona na 50 mln zł.

Po ich zakończeniu fregata z powodzeniem przeszła próby morskie, wreszcie w piątek ostatecznie została przekazana załodze. – Od tego czasu zdążyliśmy już zaliczyć zadanie programowe O-1 – informuje kmdr por. Maciej Pałacha, dowódca ORP „Gen. T. Kościuszko”. To sprawdzian, który pieczętuje gotowość załogi i okrętu do opuszczenia portu. Kolejnym etapem jest zadanie O-2, potwierdzające, że jednostka może samodzielnie realizować zadania na morzu. – Do tego testu powinniśmy przystąpić w ciągu miesiąca, półtora. Wcześniej czeka nas jeszcze drobna modernizacja. Okręt przejdzie ją w macierzystym porcie – zaznacza kmdr por. Pałacha. Do Gdyni będzie dostarczona niebawem nowoczesna głowica optoelektroniczna, w nią właśnie fregata zostanie doposażona. Urządzenie pomoże w monitoringu sytuacji wokół okrętu, a także namierzaniu i śledzeniu celów na morzu.

ORP „Gen. T. Kościuszko” to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. Służy w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Wraz z bliźniaczą jednostką ORP „Gen. K. Pułaski” stanowi obecnie główną siłę uderzeniową polskiej marynarki wojennej. „Kościuszko” został zbudowany w USA. W 1980 roku wszedł do służby w tamtejszych siłach morskich. Nosił wówczas nazwę USS „Wadsworth”. W 2002 roku okręt wycofano z US Navy i przekazano Polsce. Wtedy też zyskał nową nazwę.

Fregata ma ponad 135 m długości i 13,7 m szerokości. Jej załoga liczy przeszło 200 marynarzy. Okręt uzbrojony jest m.in. w dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 32, wyrzutnię Mk 13 przystosowaną do odpalania rakiet Harpoon i Standard, zestaw obrony bezpośredniej Mk 15 Vulcan Phalanx oraz armatę morską OTO Melara kalibru 76 mm. Na pokładzie fregaty może bazować śmigłowiec morski SH-2G.

W przeszłości ORP „Kościuszko” wielokrotnie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych ćwiczeń na Bałtyku, Morzu Północnym czy Atlantyku. W 2016 roku pełnił misję w ramach natowskiego zespołu fregat i niszczycieli SNMG2. Operował wówczas na morzach Śródziemnym, Egejskim i Czarnym.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. prasowe

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Podróż po AWACS-ie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO