moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień przygotowań do ataku

Wojska rosyjskie kolejny dzień przegrupowują się na północy Ukrainy. Zdaniem władz w Kijowie oraz wywiadów państw zachodnich, celem jest wyprowadzenie ofensywy na terenie wschodniej Ukrainy. Na innych odcinkach frontu obrońcom udaje się wyprowadzać ograniczone kontruderzenia i odzyskiwać kolejne miejscowości.

Ostatnia doba minęła w Kijowie spokojnie – podał portal Ukraińska Prawda. Władze stolicy oszacowały straty, jakie poniosło miasto: uszkodzone zostały 154 budynki mieszkalne, 20 domów prywatnych, 27 przedszkoli i 44 szkoły. Siły rosyjskie ostrzeliwały także obiekty cywilne w innych miejscowościach, m.in. na wschodzie Ukrainy oraz w Czernihowie, gdzie zaatakowały przychodnię onkologiczną. Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł powracających w rodzime strony rodaków, aby byli ostrożni, gdyż wycofujące się wojska rosyjskie zaminowały tereny wokół ich domów. Wiadomo także o przypadkach umieszczania min wokół pozostawionych trupów.

 

Niezbędna broń

Rosjanie zmienili taktykę prowadzenia działań bojowych w powietrzu i skoncentrowali swoją aktywność na wschodzie Ukrainy. – Rosyjskie lotnictwo nie wchodzi w strefę działań naszej obrony przeciwlotniczej. Unika także bezpośredniego kontaktu z ukraińskimi myśliwcami – podały ukraińskie siły powietrzne.

Ukraińcom udało się odbić w obwodzie kijowskim ponad 30 miejscowości – przekazał w sobotę w ukraińskiej telewizji publicznej doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. W tych walkach pomaga broń dostarczana przez państwa zachodnie. Kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy ogłosił Pentagon. W skład pakietu wartego 300 mln dolarów wchodzą: kierowane laserowo systemy rakietowe, drony-kamikaze Switchblade, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe, pojazdy opancerzone Humvee, noktowizory i celowniki termowizyjne, karabiny maszynowe i usługi satelitarne.

Ukrainę wspierają także inne państwa. Przekazany przez Wielką Brytanię zestaw przeciwlotniczy Starstreak pomógł w zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca Mi-28N. Ten system naprowadzanych laserowo rakiet ukraińska armia otrzymała niedawno od Londynu w ramach wsparcia. – Był to pierwszy znany przypadek zastosowania systemu przeciwlotniczego Starstreak podczas wojny na Ukrainie – napisał w sobotę dziennik „The Times". USA przekazały Ukrainie także sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym. Była to reakcja na obawy Kijowa o potencjalne użycie takiej broni przez Rosję. – Rosjanie używali jej w Syrii, mogą to zrobić także w naszym kraju. Musimy być na to przygotowani — oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Kolejnym europejskim politykiem, który odwiedził Ukrainę oraz Polskę, była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. W sobotę spotkał się z nią premier Mateusz Morawiecki. – Nie będzie powrotu do normalności, jeżeli Ukraina nie obroni swojej wolności – stwierdził szef polskiego rządu na wspólnej konferencji. Politycy odwiedzili w Otwocku punkt pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Szefowa Parlamentu Europejskiego dziękowała nam za to, że otworzyliśmy swoje domy dla uciekających przed wojną Ukraińców. Poinformowała także, że PE pracuje nad kolejną rezolucją ws. sankcji.

Niespokojnie na wschodzie

W ciągu ostatniej doby do ostrzałów rakietowych doszło w rejonie dniepropietrowskim i połtawskim. Rosyjskie ataki nie ustawały także w obwodach w Donbasie (ługańskim i donieckim) oraz w chersońskim, przylegającym do anektowanego Krymu. Pod artyleryjskim ostrzałem znalazły się dzielnice mieszkaniowe Charkowa. Jednak ataki na to miasto może utrudnić zniszczenie zbiorników z ropą w magazynie w rosyjskim mieście Biełgorod, które jest oddalone o 60 kilometrów od granicy z Ukrainą. O ten atak Rosjanie oskarżali Ukraińców, jednak jak podali w sobotę dziennikarze śledczy z Central Intelligence Team, rakieta, która spowodowała pożar zbiorników, została wystrzelona z terytorium Rosji.

W sobotę najbardziej zacięte walki toczyły się w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, na osi od miasta Izjum do Charkowa – poinformował Wadym Denysenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy w ukraińskiej telewizji. Rosyjskie siły zbrojne zdobyły Izjum, kluczowy węzeł komunikacyjny, z którego może wyjść uderzenie mające na celu okrążenie wojsk ukraińskich w Donbasie. Równie zacięte starcia miały miejsce w obwodzie ługańskim o Rubiżne, Lisiczańsk, Siewierodonieck i Mariupol.Natomiast wskutek ataku rakietowego rosyjskich wojsk w rejonie Pawłohradu w obwodzie dniepropietrowskim, zniszczone zostały tory kolejowe i wagony oraz wybuchł pożar – poinformował szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Wstrzymany został ruch kolejowy.

Z południa i wschodu Ukrainy napływały w sobotę doniesienia o kolejnych przedstawicielach władz lokalnych uprowadzonych przez rosyjskich żołnierzy. Porwany został mer miasta Tawrijsk w obwodzie chersońskim, o czym poinformowała na Facebooku hromada (czyli gmina) tawrijska. W obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy uprowadzony został Ołeksij Szybajew, wiceszef hromady nowosłobodzkie, który rozwoził pomoc humanitarną..

W okupowanym Enerhodarze rosyjscy żołnierze otworzyli w sobotę ogień do mieszkańców miasta, którzy rozchodzili się już po mityngu poparcia dla Ukrainy. Rannych zostało kilka osób. W tym położonym na południowym wschodzie Ukrainy mieście znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa – największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986.

Niepewne korytarze humanitarne

– Nasza delegacja, która prowadziła negocjacje z Rosją w Stambule, osiągnęła porozumienie w sprawie ewakuacji cywili z Mariupola – przypomniał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy. Na sobotę zostało zaplanowane otwarcie siedmiu korytarzy humanitarnych z miast ukraińskich, m.in. w obwodach zaporoskim, donieckim i ługańskim. Jednak uruchomienie dróg ewakuacji ludności cywilnej od wielu dni blokowane jest przez rosyjskich żołnierzy. Tak też było dzisiaj. – W sobotę Rosjanie zablokowali na posterunku w Wasyliwce ponad 400 samochodów osobowych należących do mieszkańców Melitopol, którzy chcieli ewakuować się z miasta – poinformował mer miasta Iwan Fedorow. Wypuszczono tylko autobusy.

Ludność cywilna jest obecnie największą ofiarą rosyjskiej taktyki prowadzenia wojny. Od 24 lutego, czyli od początku inwazji, zginęło 158 dzieci, a co najmniej 254 zostało rannych – poinformowała w sobotę ukraińska prokuratura generalna.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Krystian Maj/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Ameryka daje wsparcie
Front przy biurku
Posłowie dyskutowali o WOT
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEye dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gunner, nie runner
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tragiczne zdarzenie na służbie
NATO na północnym szlaku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Metoda małych kroków
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
Rekordziści z WAT
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Pod skrzydłami Kormoranów
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO