moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna w Ukrainie: Lend Lease po nowemu

Amerykański Senat reaktywował ustawę Lend Lease, która w czasie II wojny światowej ułatwiła dostawy broni dla walczącej Europy, Finlandia najpewniej będzie ubiegać się o członkostwo w NATO, tymczasem rosyjska armia sposobi się do wielkiej ofensywy w Donbasie – tak upłynął 43 dzień wojny w Ukrainie.

Dzień w Brukseli upłynął pod znakiem spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO. Wziął w nim udział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. „Przyjechałem tu dziś, aby omówić trzy najważniejsze sprawy: broń, broń i broń. Pilne potrzeby Ukrainy, stabilność dostaw oraz długoterminowe rozwiązania, które pomogą Ukrainie zwyciężyć” – napisał na Twitterze. Po raz kolejny powtórzył też, że jego kraj potrzebuje rakiet do zwalczania okrętów, wozów pancernych, samolotów i systemów obrony przeciwlotniczej. – Albo nam pomożecie teraz, i mówię tu o kilku dniach, a nie tygodniach, albo ta pomoc będzie spóźniona i zginie wiele osób – podkreślał w Kwaterze Głównej NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, zapewnił, że członkowie paktu zwiększają wsparcie dla ukraińskiej armii. – Rozmawiamy o tym, co możemy zrobić w zakresie wzmocnienia cyberbezpieczeństwa oraz przekazania sprzętu dla obrony przed zagrożeniem biologicznym i chemicznym – podkreślał. Wspomniał też o rozmowach na temat wsparcia Gruzji i Bośni, a także postawy władz w Pekinie. – Chiny nie chcą potępić Rosji, podają w wątpliwość prawo państw do samostanowienia – zaznaczył. – Ta agresywna polityka wpływa także na nasze bezpieczeństwo – dodał.

Podczas spotkania szefowie dyplomacji pochylili się też nad kwestiami związanymi z nową koncepcją strategiczną NATO. Według polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, miałby się w niej znaleźć zapis, że głównym przeciwnikiem paktu jest Rosja.

Wkrótce Sojusz może się zmienić jeszcze bardziej. Niewykluczone bowiem, że w najbliższym czasie w jego szeregi wstąpi Finlandia. Tak przynajmniej wynika ze słów eurodeputowanego Ville Niisto, prywatnie siostrzeńca tamtejszego premiera. – Decyzja związana z ubieganiem się o członkostwo zostanie podjęta pod koniec maja. Wniosek może zostać rozpatrzony na szczycie Sojuszu miesiąc później – powiedział dziennikarzom. Na razie Finlandia zdecydowała o radykalnym zwiększeniu wydatków na obronność. Nie ona jedna. Według informacji CBS, budżet obronny zwiększy także Kanada. Przyszłoroczny ma być większy od obecnego o trzydzieści procent. To już kolejne państwo NATO, które zdecydowało się na takie posunięcie.

Tymczasem kolejne decyzje mające wspomóc Ukrainę podejmują Stany Zjednoczone. Tamtejszy Senat podjął dziś decyzję o reaktywowaniu ustawy Lend Lease z czasów II wojny światowej. Początki aktu sięgają 1941 roku. Jego przyjęcie umożliwiło dostawy broni do Europy walczącej z hitlerowskimi Niemcami. Teraz Lend Lease ma ułatwić przepływ wyposażenia dla ukraińskiej armii.

Jednocześnie Zachód stara się wywrzeć coraz większą presję gospodarczą na Rosję. USA właśnie wprowadziły kolejny pakiet sankcji. Zakazują one amerykańskim podmiotom jakichkolwiek inwestycji na rosyjskim terytorium. – W ciągu roku nasze sankcje powinny wyzerować 15 lat osiągnięć Rosji. Po prostu zadławimy ich gospodarkę – podkreślał prezydent Joe Biden. Na tym nie koniec, bo nad piątym pakietem sankcji dyskutują państwa członkowskie Unii Europejskiej. Według wstępnych założeń miałyby się w nim znaleźć między innymi zapisy o zakazie importu węgla z Rosji oraz zamknięciu portów dla statków pod rosyjską banderą. Wzmocnienia sankcji domaga się również Parlament Europejski. Dziś przyjął rezolucję w sprawie natychmiastowego embarga nie tylko na rosyjski węgiel, ale też gaz, ropę i paliwo jądrowe. Rosja została potępiona przez grupę G7, zrzeszającą najbogatsze państwa świata, zamrażane są też kolejne partie jej zagranicznych aktywów. Rosja stała się także pierwszym w historii stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ wykluczonym z Rady Praw Człowieka.

Mimo to na razie niewiele wskazuje na rychły koniec wojny. Rosjanie przygotowują się do wielkiej ofensywy we wschodniej części najechanego kraju. Na razie, jak podaje brytyjski wywiad, ostrzał i ataki lotnicze prowadzone są w Donbasie, wzdłuż linii, która oddziela terytoria kontrolowane przez obydwie armie. Według informacji przekazanej przez Ołeksija Arestowycza, szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, najcięższe walki trwają w obwodzie ługańskim. Atakowane są miejscowości Rubiżne, Popaśne i Siewierodonieck. Rosjanie chcą tam okrążyć ukraińskie oddziały. Wznowili też ostrzał oblężonego Mariupola. W kilku miastach na wschodzie Ukrainy, w tym miejscowości Dniepr, trwa ewakuacja cywilów. – Nie mamy gwarancji, że wkrótce wojna nie stanie się jeszcze gorsza – mówił dziś goszczący we Lwowie Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę. – Przygotowujemy plan kryzysowy na wypadek ataków chemicznych – dodał.

Tymczasem nie ustają echa mordów na cywilach, których rosyjskie wojska dopuściły się w miejscowościach Bucza, Irpień i Borodzianka. Cały czas odkrywane są kolejne ciała. Tylko w Buczy liczba cywilnych ofiar sięgnęła 320. Jak podał miejscowy mer, większość z nich zostało rozstrzelanych. Po dzisiejszym spotkaniu w Londynie, prezydent Polski Andrzej Duda i brytyjski premier Boris Johnson zgodnie uznali, że wydarzenia te należy traktować w kategoriach ludobójstwa. Intensywne śledztwo w sprawie masakry prowadzić ukraińska służba bezpieczeństwa SBU. Poinformowała ona, że do tej pory jej funkcjonariusze przesłuchali w tej sprawie dwa tysiące osób. Zatrzymali też przeszło 30 kolaborantów współpracujących z rosyjską armią.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojna o porządek świata
Telefon zaufania dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Dobrowolsi – czas start!
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Priorytety dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Będzie za co kupić koreańską broń
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO