moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w wypłacie emerytur

Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy zaopatrzeniowej, dzięki której żołnierze i funkcjonariusze innych formacji mundurowych przyjęci do służby po raz pierwszy między 1 stycznia 1999 r. a 1 października 2003 r. będą mogli doliczyć do wysługi emerytalnej okresy pracy w cywilu. Warunkiem będzie co najmniej 25-letni staż służby.

Prace nad zmianą przepisów emerytalnych są efektem porozumień zawartych w latach 2018 i 2021 między ministrami spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości a związkami zawodowymi służb mundurowych. Oprócz postulatów dotyczących podwyżek wynagrodzeń w porozumieniach była też mowa o nowelizacji art. 15a. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Zgodnie z tym zapisem emerytura dla tych mundurowych, którzy zostali po raz pierwszy przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 roku, jest obliczana wyłącznie za okresy służby (bez uwzględniania czasu pracy na rynku cywilnym). Analogiczne rozwiązania obowiązują żołnierzy, którzy właśnie w tym okresie zostali powołani do zawodowej służby wojskowej.

To rozwiązanie było efektem wprowadzonej w 1999 r. reformy sytemu emerytalnego. Miała ona na celu stopniowe wygaszanie uprawnień do mundurowych emerytur i przejście między innymi wojskowych oraz policjantów do powszechnego systemu emerytalnego. Składki żołnierzy i funkcjonariuszy trafiały więc do ZUS.

REKLAMA

Reforma odwołana

1 października 2003 r. reformę cofnięto i wojsko wróciło do rozwiązań obowiązujących w poprzednim systemie emerytalnym. Jednak żołnierze przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., choć po 15 latach służby mogą uzyskać 40% podstawy wymiaru, zostali pozbawieni możliwości doliczenia do emerytury okresów pracy cywilnej (zarówno przed okresem wstąpienia do służby, jak i po rozstaniu się z mundurem).

Zmiana tych zapisów stała się głównym celem nowelizacji ustawy dotyczącej emerytur funkcjonariuszy MSWiA oraz wojska. Rządowy projekt dokumentu trafił do Sejmu 21 marca 2022 r. Najpierw dokumentem zajęli się posłowie z komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, a w czwartek projekt został poddany pod głosowanie. Wzięło w nim udział 456 posłów – 455 było za jej przyjęciem, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Jakie zmiany?

Ustawa zakłada, że żołnierz i funkcjonariusz przyjęty po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., który ma co najmniej 25 lat służby, będzie mógł uwzględnić w wysłudze emerytalnej tzw. okresy pracy cywilnej poprzedzające lub przypadające po zwolnieniu ze służby, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75% podstawy jej wymiaru. Za każdy rok okresów pracy cywilnej doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3%.

Mundurowi decydujący się na odejście do cywila będą mieli dwie możliwości wyboru świadczenia. Pierwsza to doliczenie do emerytury mundurowej okresu pracy na rynku cywilnym, co oznacza pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to pozostanie na dotychczasowych zasadach wyliczania emerytury, czyli zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z systemu powszechnego.

Jeśli mundurowy nie dokona wyboru, wysokość emerytury zostanie ustalona na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że żołnierz lub funkcjonariusz nie będzie mógł doliczyć do swojej wysługi emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej, ale będzie mu przysługiwała możliwość ustalenia i pobierania drugiej emerytury z systemu powszechnego.

Zawarte w ustawie rozwiązania nie uwzględniają wszystkich postulatów służb mundurowych. Wśród tych niezrealizowanych znalazły się między innymi doliczenia okresu pracy cywilnej za pierwsze trzy lata pracy przed przyjęciem do służby według wskaźnika 2,6%, a nie 1,3%, oraz uwzględnienie okresów nieskładkowych według wskaźnika 0,7% (np. za czas studiów). Mundurowi chcieli też, by z ustawy został wykreślony zapis dotyczący warunku wykazania się 25-letnm okresem służby.

Teraz dokument trafi do prac w Senacie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Cougary w armii
 
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Tak się szkoli saperska elita
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Kolejne Kormorany na święto marynarki
PGZ na targach Eurosatory
Bramy dla generała
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Amerykańskie F-15 w Polsce
Pola walczy z SMA
Prezydent i „niezwyciężeni”
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Wizyta w PKW Łotwa
Biden: gra na przeczekanie
Daglezje dla polskiego wojska
Spektakl Kremla
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Dwanaście razy złoto
For Our Freedom and Yours
Zielone światło dla miliardów
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Virtuti Militari ma 230 lat
Wyższy bieg Grota
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Piąta kadencja generała Konopki
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Święto Dowództwa Generalnego
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Dla kogo tanie wczasy?
Historyczna wizyta w Kijowie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Taktyka walk partyzanckich
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Bałtyk coraz ważniejszy
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Dobrowolna służba dla absolwentów
W służbie Jego Królewskiej Mości
PKW Orlik wrócił do domu
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO