moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wyjaśni doniesienia z Mariupola

Czy Rosjanie użyli broni chemicznej w Mariupolu? Żołnierze broniący miasta twierdzą, że występują u nich symptomy wskazujące na to, że zostali nią rażeni. Zbadaniem tej sytuacji zajmą się eksperci m.in. z Wielkiej Brytanii. – Jeśli to prawda, że Rosjanie użyli broni chemicznej, to zostały potwierdzone obawy, które mieliśmy wcześniej – komentuje Pentagon.


Do ataku bronią chemiczną miało dojść w poniedziałek wieczorem. Według przedstawiciela Pułku Azow, broniącego Mariupola, nad miejscowe zakłady metalurgiczne Azowstal nadleciał rosyjski dron i rozpylił nieznaną substancję. Na terenie zakładów przebywali żołnierze Pułku Azow, którzy informowali potem w mediach społecznościowych, że niektórzy z nich mają problemy z oddychaniem. „Główne symptomy u poszkodowanych to przekrwienie twarzy, podwyższenie ciśnienia, suchość i pieczenie ust i śluzówki oczu" – czytamy w oświadczeniu. Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu w poniedziałek wieczorem powiedział, że Rosja może użyć tego typu broni, ale w żaden sposób nie skomentował doniesień, jakoby miało się to już stać w Mariupolu. Czy w Ukrainie rzeczywiście doszło do użycia broni chemicznej zbadają eksperci z NATO. – W trybie pilnym wyjaśniamy, co się stało – powiedziała Liz Truss, szefowa dyplomacji Wielkiej Brytanii. Natomiast minister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey stwierdził, że gdyby w rzeczywistości doszło do użycia broni chemicznej „wszystkie opcje są na stole" jeśli chodzi o odpowiedź NATO. Sprawę skomentował również Pentagon. – Jesteśmy świadomi zagrożenia i uważnie monitorujemy sytuację – oświadczył jego rzecznik John Kirby. – Jeśli te doniesienia są prawdziwe, to głęboko niepokoją i potwierdzają obawy, jakie mieliśmy wcześniej – dodał.

Rosjanie wciąż atakują ukraińskie miasta i wsie. Strona ukraińska podaje, że atakowane i ostrzeliwane są budynki mieszkalne. W Charkowie bloki miały być ostrzelane zakazaną międzynarodowymi konwencjami amunicją kasetową. W tej sprawie śledztwo prowadzi miejscowa prokuratura. Z kolei w Zaporożu, jak twierdzą Ukraińcy, udało się im zestrzelić rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34.

Jednak największym wyzwaniem najbliższych dni będzie według ekspertów walka o Donbas. O tym, że będzie to kluczowy dla kraju moment wojny mówił Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodomyra Zełenskiego, w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy”. – Dla Ukrainy jest to szansa na pozbawienie Rosji możliwości kontynuowania agresji poprzez pokonanie jej armii. I szansa na nieodwracalną zmianę przebiegu działań wojennych – powiedział Jermak. Zwrócił również uwagę na to, że walka o Donbas będzie bardzo ważna dla Zachodu, a żołnierze ukraińscy liczą na zdecydowane i szybkie reakcje NATO. – Nasze zwycięstwo zależy od tego, jak szybko podejmowane są decyzje w sprawie dostarczania broni – mówił szef kancelarii prezydenta. – To będzie sprawdzian skuteczności systemu demokratycznego w walce z autokracją – dodał.

Rozmowa Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Tematem sytuacja w Ukrainie, regionie i Europie.

W Warszawie o sytuacji w Ukrainie rozmawiali dziś prezydenci Polski i Niemiec. Frank Walter-Steinmeier przybył do Warszawy wraz z małżonką, aby spotkać się z polską parą prezydencką. Wśród poruszanych tematów był m.in. pomoc uchodźcom z Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda poprosił o wsparcie w kwestii uzyskania pomocy finansowej i logistycznej ze strony Unii Europejskiej. – Bylibyśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli liczyć na pozytywny głos ze strony RFN, wspierający ustanowienie w ramach UE specjalnych funduszy, które pomogłyby od strony finansowej rozwiązać wiele kwestii – Andrzej Duda. Po spotkaniu z prezydentem Niemiec, Andrzej Duda udał się do Rzeszowa, gdzie spotkał się z liderami grupy B3 (Litwa, Łotwa i Estonia), by rozmawiać z nimi o sytuacji w Ukrainie.

W Rosji natomiast odbyło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Złożyli oni wizytę na terenie kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na wschodzie Rosji. Po spotkaniu Putin rozmawiał z dziennikarzami agencji Interfax, ITAR-TASS i RIA Novosti. Kolejny raz powtarzał tezy rosyjskiej propagandy, m.in., że „specjalna operacja” w Ukrainie jest reakcją na „ludobójstwo w Donbasie” oraz próbą obrony rosyjskojęzycznej ludności w tym regionie. Putin powiedział też, że negocjacje z Ukrainą nie przynoszą żadnego efektu i utknęły w martwym punkcie. Zarzucił Ukraińcom, że nie przestrzegają uzgodnień, które wypracowane zostały na rokowaniach w Stambule. Zapytany o sytuację w Buczy, odpowiedział, że to „fejk”, a zdjęcia przedstawiające ciała cywilów są sfałszowane. Prezydent Rosji był również pytany o sankcje nałożone przez Zachód. Zapewnił, że rosyjska gospodarka ma się bardzo dobrze, a w kwestii sankcji liczy na to, że „na Zachodzie zapanuje rozsądek”. Natomiast Aleksander Łukaszenko publicznie zapewnił o swojej lojalności wobec Rosji. – Możecie liczyć na Białorusinów. W każdej sytuacji, bez względu na to, co się stanie, Rosjanie mogą być przekonani, że będziemy przy nich – powiedział Łukaszenko.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał kolejne szacunki rosyjskich strat. Według wojskowych w Ukrainie zginęło niemal 20 tysięcy żołnierzy agresora, zniszczone zostały 732 czołgi, prawie 2 tysiące wozów opancerzonych, 349 systemów artyleryjskich, 111 wyrzutni rakiet, 63 systemy obrony przeciwlotniczej, 157 samolotów, 140 śmigłowców i 124 bezzałogowe statki powietrzne. Z kolei rzecznik rosyjskiego resortu obrony Igor Konaszenkow poinformował, że od początku wojny (określanej przez niego „specjalną operacją wojskową”) w Ukrainie Rosjanie zniszczyli m.in. 130 ukraińskich samolotów, 99 śmigłowców i 244 systemy przeciwlotnicze.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Zamiana po włosku
Ferie w mundurze
Lotnictwo i kobiety
Nowoczesna łączność dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Palmiry – miejsce kaźni
Priorytety dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sztandar dla Dowództwa WOT
Podoficer pies
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Którą drogą do armii?
Carl-Gustaf w polskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Rusza morski „Dragon”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Przerwany lot „Orlika”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Leopardy jadą na poligon
Pamiętamy o Niezłomnych
Będzie za co kupić koreańską broń
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Eurofightery znowu w Polsce
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO