moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oczy i uszy 18 Dywizji

Powstaje nowa jednostka wojskowa. To batalion rozpoznawczy, który będzie prowadził działania na rzecz najmłodszego związku taktycznego w Wojsku Polskim, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze batalionu zostaną wyposażeni m.in. w lekkie opancerzone pojazdy rozpoznawcze.

Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się w 2018 roku. Właśnie trwa drugi etap tego procesu, który zakłada m.in. utworzenie podległych jej trzech nowych jednostek wsparcia. Od kwietnia ubiegłego roku powstają więc 18 Pułk Artylerii i 18 Pułk Przeciwlotniczy, a od września – 18 Batalion Rozpoznawczy. Ten ostatni stacjonuje na razie w Przasnyszu, ale jeszcze w tym roku ma zostać przeniesiony do nowego garnizonu w Białej Podlaskiej, gdzie już swoją siedzibę mają inne jednostki podległe 18 Dywizji – batalion zmechanizowany 1 Brygady Pancernej i batalion transportowy 18 Pułku Logistycznego.

Dowódcą 18 Batalionu Rozpoznawczego został ppłk Piotr Michałowski. – Formowanie jednostki ma trwać pięć lat. W pierwszej kolejności zostaną utworzone dowództwo i sztab 18 Batalionu Rozpoznawczego, następnie rozpoczną się przygotowania do ich certyfikacji – mówi dowódca.

Pierwsi żołnierze 18 Batalionu rozpoczęli już służbę. Wcześniej każdy z nich musiał przejść kwalifikację. A ta trzykrotnie odbyła się w Przasnyszu i raz w Białej Podlaskiej. Ale to nie koniec. Kandydaci do służby będą mieli jeszcze okazję starać się o przyjęcie w szeregi jednostki. – Teraz poszukujemy przede wszystkim kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C i C+E, mamy też ciekawą ofertę dla podoficerów i oficerów – mówi dowódca. – Zachęcamy przede wszystkim żołnierzy rezerwy, szczególnie w stopniu sierżanta, którzy rozważają powrót do służby, aby się z nami skontaktowali – dodaje. Na potrzeby kwalifikacji został utworzony specjalny adres mailowy, który umożliwi kandydatom do służby szybki kontakt z przedstawicielami jednostki czy przesłanie im do weryfikacji niezbędnej dokumentacji.

Kto może się starać o przyjęcie w szeregi 18 Batalionu Rozpoznawczego? – Każdy zwiadowca musi mieć odpowiednie predyspozycje, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a także być przygotowanym do tego, że będzie musiał działać w ugrupowaniu potencjalnego przeciwnika, nie zawsze w łatwych warunkach terenowych czy atmosferycznych – wyjaśnia dowódca. – Oczywiście nie zakładam, że kandydaci do służby będą już wszystko umieli, bo wiele elementów można wypracować podczas szkolenia. Muszą sobie jednak zdawać sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami wiąże się służba w szeregach takiej jednostki jak nasza – podkreśla oficer.

Żołnierze 18 Batalionu Rozpoznawczego, zgodnie z założeniami planu modernizacji technicznej, zostaną wyposażeni w karabinki GROT, karabiny UKM, pistolety Vis i granatniki przeciwpancerne, do dyspozycji będą mieli także lornetki rozpoznawcze umożliwiające obserwację w dzień i w nocy, quady oraz bezzałogowe statki powietrzne. Ich podstawowymi pojazdami zaś będą lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze. Docelowo LOTR-y mają zastąpić w Wojsku Polskim wysłużone wozy rozpoznawcze BRDM-2.

18 Batalion Rozpoznawczy będzie dziedziczyć tradycje 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który uczestniczył m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 roku. Dlatego odznaka pamiątkowa jednostki ma nawiązywać do tej, którą posługiwali się poprzednicy zwiadowców – będzie miała kształt krzyża maltańskiego w różowym kolorze, a po środku zostanie umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na co dzień zaś żołnierze będą używali odznak rozpoznawczych. Będą one miały kształt tarczy herbowej, a w ich centralnym punkcie znajdą się cyfry jeden i osiem oraz dwie skrzyżowane szable kawaleryjskie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1650903000
Qady są za głośne i słyszalne z daleka. Nie nadają się dla zwiadowców.
C0-86-A4-D9

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO