moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pirotechnicy z Wiejskiej

Ich głównym zadaniem jest ochrona polskiego parlamentu, dlatego systematycznie podnoszą swoje umiejętności dotyczące bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze straży marszałkowskiej pojechali na trzytygodniowe szkolenie z wykrywania i neutralizacji zagrożeń pirotechnicznych do wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Mundurowi ze straży marszałkowskiej zapewniają bezpieczeństwo osobom przebywającym w Sejmie i Senacie, odpowiadają też za ochronę obiektów parlamentu. Pełnią służbę nie tylko ze względu na potencjalne zagrożenie terrorystyczne (m.in. do ich zadań należy sprawdzanie każdego pojazdu, który wjeżdża na teren przy parlamencie), lecz także są przygotowywani do działań w sytuacji, gdy np. podczas prac budowlanych w pobliżu ulicy Wiejskiej zostanie znaleziony niewybuch z czasów II wojny światowej. Strażnicy muszą umieć określić jego pochodzenie i rodzaj, odpowiednio zabezpieczyć okolicę, a następnie współpracować z pirotechnikami i saperami, którzy przyjadą, aby takie znalezisko zneutralizować. Do tej pory strażnicy, odpowiedzialni za przeciwdziałanie zagrożeniom pirotechnicznym, współpracowali ze specjalistami m.in. ze Służby Ochrony Państwa, straży pożarnej, z policji czy ze Straży Granicznej.

Teraz mundurowi ze straży marszałkowskiej rozpoczęli szkolenie z wojskowymi saperami z Wrocławia. Trzytygodniowy kurs prowadzą eksperci z Centralnego Ośrodka Koordynacji Rozminowania EOD oraz sekcji szkolenia EOD. Program zajęć dotyczy m.in. rozpoznawania i neutralizacji improwizowanych oraz konwencjonalnych ładunków wybuchowych. – Szkolenie funkcjonariuszy straży marszałkowskiej w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbywa się po raz pierwszy – przyznaje st. chor. Grzegorz Wiwatowski, podoficer-specjalista z Centralnego Ośrodka Koordynacji Rozminowania EOD.

W kwietniu do wrocławskiego centrum pojechało dziesięciu strażników. Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną i praktyczną.

Wybuchowe teoria i praktyka

Wojskowi instruktorzy z Wrocławia podczas pierwszych zajęć z funkcjonariuszami straży marszałkowskiej przypomnieli podstawowe informacje dotyczące materiałów wybuchowych, jakie istnieje zagrożenie po ich detonacji, a w przypadku improwizowanych urządzeń wybuchowych jakie są metody ich neutralizacji. Podkreślali, jak ważne jest zachowanie rozwagi i warunków bezpieczeństwa przy pracach z materiałami wybuchowymi.

Film: Bogusław Politowski

Na poligonie Raków w okolicy Wrocławia, pod nadzorem wojskowych saperów-instruktorów, funkcjonariusze tworzyli różnego rodzaju sieci wybuchowe, np. sieci równoległe i szeregowe elektryczne z wykorzystaniem lontu detonującego. Za ich pomocą niszczyli kostki trotylu o wadze 400, 200 i 75 g. Strażnicy, szkoląc się w zakresie niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, neutralizowali także amunicję konwencjonalną (pocisk odłamkowy OG-9). To zadanie wykonywali za pomocą trotylu z wykorzystaniem sieci elektrycznej, przy czym wybuch był inicjowany za pomocą fal radiowych.

O tym, jak bardzo trzeba być ostrożnym podczas działań z materiałami wybuchowymi, można się było przekonać dzięki specjalnemu pokazowi, jaki saperzy zorganizowali dla kursantów. – Zademonstrowanie efektów nieuwagi i braku bezpieczeństwa bardziej trafia do wyobraźni niż prezentacja zdjęć czy godzinne wykłady na ten temat. Dlatego postanowiliśmy wykonać mały pokaz – tłumaczy kierownik zajęć, por. Tomasz Polak z sekcji szkolenia EOD wrocławskiego centrum. Wojskowi użyli w tym celu półtoragramowego zapalnika ERG, którym pirotechnicy posługują się bardzo często. Materiały wybuchowe umieszczono w świńskiej racicy oraz drewnianej kłodzie. Po zdetonowaniu zapalników uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć, jakie szkody zostały wyrządzone. Jeden zapalnik bardzo mocno rozerwał racicę, a drugi zniszczył kłodę, m.in. wbijając się w drewno niczym pocisk kumulacyjny.

– To bardzo interesujące zajęcia. Zresztą nie może być inaczej, skoro szkolenie prowadzą tak doświadczeni instruktorzy, uczestnicy wielu misji zagranicznych – ocenia młodszy aspirant Katarzyna Kopyść, dowodząca funkcjonariuszami straży marszałkowskiej. Dodaje, że współpraca z saperami z wrocławskiego centrum z pewnością będzie kontynuowana.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza morski „Dragon”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Przerwany lot „Orlika”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Abramsy pod dobrą opieką
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Będzie za co kupić koreańską broń
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Ferie w mundurze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Kleszcze dla wojska
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Leopardy jadą na poligon
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lotnictwo i kobiety
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO