moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Majówka z żołnierzami na drogach

Widok wojskowego sprzętu zawsze wzbudza emocje, jednak tym razem zachowajmy ostrożność. Żołnierze apelują, by nie publikować zdjęć i nagrań kolumn pojazdów, które w maju będzie można zobaczyć na drogach kilku województw. Wojsko zapewnia, że wzmożony ruch polskich i sojuszniczych sił ma związek z zaplanowanymi ćwiczeniami i nie powinien nikogo niepokoić.

– Przez cały maj na drogach krajowych, ekspresowych i na autostradach będą się pojawiały kolumny wojskowych pojazdów, zarówno polskich, jak i sojuszniczych – informuje ppłk Marek Pawlak, oficer prasowy Dowództw Generalnego RSZ. – Jest to związane z zaplanowanymi ćwiczeniami i nie powinno nikogo niepokoić – dodaje oficer.

Wojskowe pojazdy mają poruszać się po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolumny najczęściej będą poruszały się w nocy, tak by nie utrudniać ruchu samochodom cywilnym. – Ale niektóre pojazdy będzie można zobaczyć na drogach w ciągu dnia, a nawet w czasie godzin szczytu – przyznaje ppłk Pawlak.

Oficer apeluje, by nie publikować zdjęć, filmów, relacji na żywo w mediach społecznościowych czy na prywatnych profilach. – Chrońmy wrażliwe dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy, nie zamieszczajcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk, ujawniających ich lokalizację, datę i godziny przejazdów wojskowych pojazdów, a także wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych – mówi ppłk Pawlak. – Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje czy urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju – dodaje oficer.

Obecność wojska na drogach jest związana z zaplanowanymi manewrami. Żołnierze będą ćwiczyli między innymi przerzut sojuszniczych sił, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z sojuszniczymi oddziałami.

Jak zachować się, gdy spotkamy na drodze kolumnę pojazdów wojskowych? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy jest ona uprzywilejowana, czy nie. – Jeżeli na jej początku i końcu porusza się pojazd uprzywilejowany, czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest ułatwić jej przejazd – tłumaczy ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Żandarmerii Wojskowej. Oficer podkreśla, że kolumny uprzywilejowanej nie można wyprzedzać.

Jeśli kolumna nie jest uprzywilejowana, można ją wyprzedzić, ale należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zakazu wjeżdżania między pojazdy. – Osobiście, ze względu na potencjalne zagrożenia związane z tym manewrem, proponuję kierowcom uzbroić się w cierpliwość i nie wyprzedzać kolumn pojazdów wojskowych, również tych nieuprzywilejowanych – radzi ppłk Karpienko.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów.

KE

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1651405500
"negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju – dodaje oficer" To może portale przestaną informować gdzie pojawił się nowy skład/magazyn paliw i podobnych dla wojska, albo przestaną podawać info gdzie jest centrum szkolenia na drony itd.
C0-86-A4-D9

Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO