moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy to już koniec obrony Mariupola?

Unia Europejska szykuje kolejne mocne uderzenie w rosyjską gospodarkę. Tym razem zakazem importu ma zostać objęta ropa naftowa i jej pochodne. Jeżeli zgodzą się na to wszystkie państwa UE, do końca roku Europa całkowicie odetnie się od rosyjskiego przemysłu paliwowego.

– Siły rosyjskie przeprowadziły wczoraj wieczorem i w nocy ataki rakietowe w ośmiu obwodach Ukrainy: dniepropietrowskim, kirowohradzkim, lwowskim, winnickim, kijowskim, zakarpackim, odeskim i donieckim w celu zniszczenia infrastruktury transportowej kraju – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Władze obwodów poinformowały o ofiarach śmiertelnych i rannych. Po raz pierwszy zaatakowane zostało zamieszkane przez mniejszość węgierską Zakarpacie. Atakowano też obwód kirowohradzki, a dwie rakiety strącono nad obwodem winnickim w środkowej części kraju. Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych w obwodzie donieckim. Atakowano koksownię w Awdijiwce w obwodzie donieckim, gdzie zginęło co najmniej 10 osób.

Rosjanie ostrzelali gminę koczubeiwskiej w obwodzie chersońskim, miasto Arcyz w obwodzie odeskim i rejon krzyworoski na granicy z obwodem chersońskim. Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w obwodzie ługańskim, gdzie trwał ostrzał miast Popasna, Siewierodonieck, Rubiżne i Lisiczańsk. W obwodzie dniepropietrowskim dwie rakiety trafiły w obiekty kolejowe. Rosjanie prowadzili też zmasowany atak rakietowy na obwód lwowski. Ich celem były linie kolejowe i instalacje energetyczne. Dziś część miasta nie ma prądu.

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, stwierdził, że ataki rakietowe na Ukrainę są oznakami słabości Moskwy. – Najwyraźniej rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy – powiedział Zełenski. Dodał, że Rosjanie maskują swoją niemoc, ponieważ Ukraina jest dla nich za silna.

Walki trwają

Według brytyjskiego wywiadu Rosja prawdopodobnie zamierza kontynuować natarcie od północy na Kramatorsk i Siewierodonieck, a zdobycie tych miast umocniłoby jej kontrolę nad północno-wschodnim Donbasem i stanowiłoby punkt wyjścia dla działań zmierzających do odcięcia sił ukraińskich w tym regionie. – Rosja rozmieściła 22 batalionowe grupy taktyczne w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, próbując posuwać się wzdłuż północnej osi Donbasu – napisano w raporcie.

Z kolei władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie. Stwierdził tak Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej, w reakcji na rozpoczęte dziś na Białorusi niezapowiedziane wcześniej ćwiczenia wojskowe. Ich celem ma być, według białoruskiego ministerstwa obrony, sprawdzenie gotowości bojowej armii do szybkiej reakcji na możliwy kryzys. Mińsk zapewnia, że działania armii nie stwarzają żadnego zagrożenia dla społeczności europejskiej ani sąsiednich krajów. Mogą też jednak świadczyć o przygotowywaniu do ataku na Ukrainę.

Trwają walki w ostatniej ukraińskiej twierdzy w Mariupolu, czyli hucie Azowstal. – Rosja nadal blokuje nasze oddziały w rejonie zakładów. Były próby szturmu. Trwają co pewien czas ostrzały artyleryjskie i rakietowo-bombowe przy użyciu lotnictwa – powiedział po południu Ołeksandr Motuzianyk, rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy. Dodał, że Rosja próbuje prowadzić w Mariupolu działania filtracyjne. – Są przypadki wywożenia ludności na tereny Federacji Rosyjskiej, odbywa się to przymusowo – stwierdził.

Wadym Bojczenko, burmistrz Mariupola, mówi w telewizji Ukraina24, że rosyjskie wojska atakują fabrykę czołgami, artylerią, a także pociskami z okrętów i samolotów. Utracono kontakt z broniącymi tego terenu żołnierzami. Wcześniej Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, stwierdził z kolei, że Mariupol jest już pod kontrolą armii rosyjskiej, a ukraińscy żołnierze, którzy przebywają w hucie, są zablokowani przez siły rosyjskie.

– Przeprowadzenie wojskowej operacji odblokowania oblężonego przez Rosjan Mariupola jest na razie niemożliwe, bo Ukraina nie ma wystarczającej ilości broni ciężkiej – mówił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, w wywiadzie dla islandzkiej telewizji. – Gdyby była choćby najmniejsza szansa ich uwolnienia z punktu widzenia operacji wojskowej, to by ją przeprowadzono – dodał.

Dowody zbrodni

Rano udało się ewakuować z Mariupola kolejnych cywili dzięki współpracy ukraińskiego rządu, ONZ i Czerwonego Krzyża. Poinformował o tym w mediach społecznościowych Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. Wcześniej wywieziono z Azowstalu ok. 150 osób, ale cały czas chroni się tam, według różnych źródeł, od 100 do 500 cywilów. – Nie można sobie wyobrazić piekła, jakie przeszliśmy – powiedziała „Wall Street Journal" Elina Cybułenko, której udało się wydostać z bunkrów pod fabrykami Azowstal. – Prawdziwe piekło zaczęło się 7 kwietnia, gdy co sekundę czuliśmy kolejne bomby trzęsące fundamentami naszego bunkra – opowiadała Ukrainka.

Jak twierdzi wywiad ukraińskiego resortu obrony, w Mariupolu Rosjanie szykują paradę wojskową na 9 maja, Dzień Zwycięstwa. Zdaniem wywiadu Mariupol ma się stać centrum uroczystości. – W tym celu okupanci oczyszczają centralne ulice z gruzów, ciał zabitych i niewybuchów – napisano na Telegramie.

Pojawiły się kolejne doniesienia o rosyjskich zbrodniach. W obwodzie kijowskim znaleziono 20 ciał zabitych cywilów, większość w Borodiance i okolicach. Jak przekazał Andrij Nebytow, szef kijowskiej policji, dotąd w tym obwodzie odkryto 1235 ciał, z czego 282 nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Ponad 800 ze znalezionych ofiar zginęło od strzału z broni palnej.

Natomiast w Jahidnem na północy Ukrainy jedenaście osób przetrzymywanych przez siły rosyjskie zmarło w piwnicy szkoły z powodu głodu i zaduchu. Powiedział o tym portalowi Suspilne Roman Pererwa, prokurator kozieleckiej prokuratury. Jahidne od 3 do 30 marca było okupowane przez wojska rosyjskie. Rosyjscy żołnierze mieszkali w prywatnych budynkach, których właściciele zostali przeniesieni do szkolnej piwnicy. W takich warunkach przez prawie miesiąc przetrzymywali około 350 osób, w tym blisko 70 dzieci.

Szósty pakiet sankcji

W ramach wspierania Ukrainy na Rosję nakładane są kolejne sankcje. Kolejne uderzenie w rosyjską gospodarkę szykuje Unia Europejska. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, przedstawiła projekt nowego, szóstego pakietu sankcji wymierzonych w Rosję. Głównym punktem jest embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. – W ciągu sześciu miesięcy zrezygnujemy z importu rosyjskiej ropy naftowej, a w przypadku produktów rafineryjnych do końca roku – powiedziała von der Leyen w Parlamencie Europejskim. Dodała, że nie będzie to łatwe, ponieważ niektóre państwa członkowskie są silnie uzależnione od rosyjskiej ropy. – Ale musimy to zrobić. Putin musi zapłacić wysoką cenę za swoją brutalną agresję - powiedziała szefowa KE.

Nowy projekt sankcji zakłada ponadto odłączenie od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT kolejnych trzech banków, w tym Sbierbanku, największego rosyjskiego kredytodawcę. Unia ma też zablokować trzech państwowych nadawców medialnych. Przewodnicząca KE powiedziała, że nie będą już mogli rozpowszechniać swoich treści w UE, w jakimkolwiek kształcie czy formie: za pośrednictwem telewizji kablowej, satelity, internetu czy aplikacji na smartfony. Aby sankcje weszły w życie potrzebna jest teraz zgoda wszystkich 27 państw członkowskich UE.

Natomiast Wielka Brytania wprowadziła zakaz eksportu do Rosji usług związanych m.in. z zarządzaniem, księgowością i PR, a także nałożyła sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty, głównie z sektora mass mediów. Sankcje objęły m.in. Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową, czyli głównego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego, agencję informacyjną InfoRos, stronę internetową SouthFront, think-tank Strategic Culture Foundation oraz kilkoro dziennikarzy i korespondentów. Jak podkreślił brytyjski rząd w oświadczeniu, od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę, nałożył już sankcje na ponad 1600 osób i podmiotów. Z kolei prezydent USA Joe Biden poinformował, że jeszcze w tym tygodniu będzie rozmawiał z przywódcami krajów G7 na temat nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w związku z agresją na Ukrainę.

Cały czas nie milkną komentarze po wypowiedzi papieża Franciszka dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera". W opublikowanym we wtorek wywiadzie papież stwierdził, że być może jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". – Wojna w Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę – oświadczył Ołeh Nikołenko, rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych dla portalu Hromadske.

Nikołenko dodał, że Ukraina potwierdza wolę dialogu i ponawia zaproszenie dla papieża do odwiedzenia Kijowa. Cały czas apeluje też do Franciszka o podejmowanie starań na rzecz pokoju w Ukrainie. Papież mówił też, że poprosił o spotkanie w Moskwie z Władimirem Putinem, rosyjskim prezydentem w celu powstrzymania wojny w Ukrainie, ale do tej pory nie otrzymał odpowiedzi. Według rosyjskiej agencji RIA Novosti Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził dziś, że nie ma porozumienia w sprawie spotkania papieża z prezydentem Putinem.

AD

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Tragiczne zdarzenie na służbie
Metoda małych kroków
Posłowie dyskutowali o WOT
Gunner, nie runner
Ameryka daje wsparcie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojna na detale
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rekordziści z WAT
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEye dla wojska
Pod skrzydłami Kormoranów
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Wytropić zagrożenie
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO