moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino

Historia żołnierzy spod Monte Cassino staje się szczególnie tragiczna w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę – mówili uczestnicy obchodów 78. rocznicy słynnej bitwy. Dziś także po raz pierwszy blisko 200 osób przeszło szlakiem historycznym bitwy, po trasie wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

– Nieprzemijająca chwała żołnierzy 2 Korpusu Polskiego wpisała się na zawsze do naszej historii i narodowej dumy – mówił Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury we Włoszech na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino podczas uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o słynne wzgórze. Dodał, że ponad 1000 znajdujących się tam prostych żołnierskich krzyży będzie zawsze świadczyć o żołnierskiej ofierze i miłości do ojczyzny.

Jednocześnie minister przypomniał, że większość żołnierzy gen. Władysława Andersa, dowódcy 2 KP, nigdy do Polski nie wróciła, pozostali na włoskich cmentarzach lub na obczyźnie. – Historia naszych żołnierzy spod Monte Cassino staje się dziś szczególnie tragiczna w kontekście napaści rosyjskiej na Ukrainę – zaznaczył wicepremier. Podkreślił, że tak, jak żołnierze 2 KP, tak dziś Ukraińcy udowadniają, że złożenie najwyższej ofiary pozwala przetrwać narodom. – Ukraińcy, tak samo jak 78 lat temu Polacy, walczą dziś za nas wszystkich, dlatego musimy pamiętać, że ich wojna jest także naszą sprawą – apelował Gliński.

Sztandar niepodległości

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Dziś w Rzymie podczas rozmowy z Lorenzo Guerinim, ministrem obrony Włoch, podkreślałem, że tego, co obserwujemy na Ukrainie, doświadczyli Polacy podczas II wojny światowej – mówił szef MON. Dodał, że obrazy zbrodni popełnianych teraz na Ukrainie znamy także z naszej historii, m.in. z Katynia. – Sprawiedliwość w stosunku do Polaków przyszła w końcu i wierzę, że przyjdzie także do Ukraińców – stwierdził minister.

Podkreślił również, że postawa żołnierzy 2 KP, ich wiara i bohaterstwo dają nam nadzieję, że Ukraina będzie wolna, a zło zostanie zwyciężone. – Oddajemy dziś hołd polskim żołnierzom, który tutaj walczyli, wasza postawa 78 lat temu stanowi wzór do naśladowania dla wszystkich Polaków, a przede wszystkim dla żołnierzy Wojska Polskiego – mówił Błaszczak.
– Stoimy tutaj w 78. rocznicę bitwy i 130. rocznicę urodzin gen. Andersa, mojego ojca, aby oddać hołd poległym i potwierdzić, że pamiętamy o bohaterskich czynach naszych żołnierzy – zaznaczyła Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech. Zaapelowała jednocześnie do młodzieży, aby stała na straży pamięci o gen. Andersie i żołnierzach 2 KP.

Do obecnych na obchodach żołnierzy 2 KP zwrócił się Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Walczyliście tu i ginęliście, bo wiedzieliście, że polskość definiuje się umiłowaniem wolności – stwierdził Kasprzyk. Dodał, że nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie kombatanci i ich koledzy, którzy spoczywają na tym cmentarzu. – Chcemy ślubować, że sztandar niepodległości, który otrzymaliśmy od Was przekażemy następnym pokoleniom i będziemy dbać o to, aby Polska była niepodległa, wolna i dumna oraz że będziemy stawać przeciwko złu, jak teraz, wspierając Ukrainę walczącą z rosyjską siłą – podkreślił szef UdsKiOR.

Uczestnicy rocznicowych obchodów wzięli udział we mszy, w której homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy WP. – Z ogromną wdzięcznością zwracamy się do Was, kombatanci, dziękując za Wasze bohaterstwo i walkę w tym miejscu – stwierdził biskup polowy WP. Dodał, że polscy żołnierze walczący pod Monte Cassino są przykładem stałości i wierności nadziei na wolną Polskę.

Wśród kilku dawnych żołnierzy gen. Andersa obecnych na polskim cmentarzu był kpt. Władysław Dąbrowski z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który walczył o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. – Jestem tu, na polskim cmentarzu, już po raz kolejny, ale za każdym razem są to ogromne emocje i wzruszenie móc oddać hołd poległym kolegom i spotkać żyjących, choć z każdym rokiem jest nas coraz mniej – przyznał kombatant.

Obchody zakończyło odśpiewanie pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” przez zespół „Śląsk”, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy oraz na mogile spoczywającego pośród nich gen. Andersa.

Śladem polskich żołnierzy

Dziś przed południem odbył się także pierwszy trekking szlakiem historycznym wiodącym śladami walk żołnierzy 2 Korpusu Polskiego o Monte Cassino. – Ten szlak upamiętnia kolejne etapy natarcia polskiego wojska i bohaterstwo żołnierzy dowodzonych przez gen. Andersa – mówił Piotr Gliński. Przypomniał, że hasło pierwszego oficjalnego marszu tą drogą to „Nie idź na skróty”. – Dlatego przejdziemy cały dwunastokilometrowy odcinek trasy, na której walki toczył 2 Korpus Polski – dodał minister, apelując, aby na trasie mieć oczy otwarte zarówno na piękno przyrody, jak i ślady historii.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Z kolei Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, podziękował za udział w trekkingu najwyższym dowódcom Wojska Polskiego, ponieważ nadało to wydarzeniu szczególny charakter. Szlakiem bojowym 2 Korpusu przeszli dzisiaj m.in. gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Idę, aby zrozumieć, jak polscy żołnierze w maju 1944 roku dokonali niemożliwego, zdobywając to wzgórze – mówił przed wymarszem gen. Andrzejczak. Natomiast dowódca operacyjny zaznaczył, że swoim marszem oddaje cześć żołnierzom walczącym o Monte Cassino. – Dziękuję za Wasz przykład! – zwrócił się dyrektor Podczaski podczas uroczystości do generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego.

W dzisiejszym trekkingu wzięło udział blisko 200 osób: politycy, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie „Strzelca”, harcerze, sportowcy, polscy turyści i Włosi. Żegnając uczestników marszu, dr Enzo Salera, burmistrz Cassino, zaznaczył, że pamięć o poległych powinna być żywa i dlatego nieustannie ją w Cassino kultywują.

Edukacyjna ścieżka została wytyczona z inicjatywy WIW, a powstała dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Trekking przygotowali natomiast olimpijczyk Bogusław Mamiński, organizator Biegu na Monte Cassino oraz Antoine Tortolano, prezes włoskiego stowarzyszenia sportowego „Aprocis” i współorganizator Biegu. Szlak 18 maja 2021 roku otworzył Mariusz Błaszczak, minister obrony podczas obchodów 77. rocznicy bitwy.

Uczestnicy przeszli 12 km na szczyt, mijając po drodze 12 tablic umieszczonych w miejscach związanych z walkami o słynne wzgórze. Po szlaku oprowadzał Pino Valente, włoski pasjonat historii i przewodnik po polu bitwy. Maszerujący mogli też śledzić szlak i uzyskać dodatkowe informacje o walkach polskich żołnierzy dzięki uruchomionej niedawno przez PFN i WIW aplikacji.

Marsz zakończył się przy pomniku 3 Dywizji Strzelców Karpackich zbudowanym na zdobytym przez nich wzgórzu 593. Adrian Gaweł, muzyk zespołu „Śląsk”, w hołdzie polskim żołnierzom odegrał hejnał mariacki. Upamiętnił w ten sposób hejnał zagrany 78 lat temu na ruinach klasztoru przez kaprala Emila Czecha po zdobyciu wzgórza.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zanim wyruszą do Bagdadu
 
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Najdłuższa noc
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Fiński debiut w Sojuszu
Uwolnić zakładników
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Narodziny polskich sił morskich
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Podchorążowie świętują
Out of the Shadow
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Saperzy na wschodzie Polski
PKW Orlik gotowy na misję
Kolejne zakupy dla wojska
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ekspresowa pomoc
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wszystkie Pilice w wojsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Futsal na zakończenie rywalizacji
„Pług” idzie na śmierć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Abramsy jadą na ukraiński front
PKW Orlik już w Estonii
Szef MON-u o planach obrony kraju
Porozumienie Sikorski-Stalin
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orka po koreańsku
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Polski dzień strzelania w Rumunii
PGZ rośnie w siłę
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Sokół czuwa w Tatrach
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Realia, a nie teoria
32 krążki pływaków-żołnierzy
Terytorials na etacie
Polsko-koreańskie rozmowy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Misja: obronić Finlandię
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wiara bez wiedzy
Pierwszy polski Homar
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Sokół” wylądował
Unijna pomoc dla Ukrainy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zielony talizman Polaków
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO