moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO

W 85. dniu wojny ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że od początku inwazji Rosja straciła około 28,5 tys. żołnierzy, z czego aż 200 w ciągu ostatniej doby. Jednak Rosjanie nadal prowadzą operacje szturmowe i atakują niemal równocześnie na pięciu kierunkach, m.in. w okolicach Doniecka i Ługańska.

Z danych opublikowanych przez stronę ukraińską wynika, że podczas wojny w Ukrainie zginęło już około 28,5 tys. rosyjskich żołnierzy. Od początku inwazji, czyli 24 lutego, Rosjanie mieli także stracić 1254 czołgi, ponad 3000 pojazdów opancerzonych, 203 samoloty, 167 helikopterów, 595 systemów artyleryjskich i 199 wyrzutni rakiet. Ukraińska agencja informacyjna Unian raportowała w czwartek o ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim. Według agencji, śmierć poniosło co najmniej trzech oficerów, a kilkunastu zostało rannych. Media obiegła także informacja o skutecznym ataku ukraińskich samolotów szturmowych, które uderzyły w 20 rosyjskich wozów bojowych. Dane te potwierdziło ukraińskie dowództwo sił powietrznych.

Mimo znaczących strat Rosjanie nadal prowadzą operacje szturmowe. Tylko w ciągu ostatnich kilku godzin zorganizowali szturm na pięciu kierunkach m.in. w okolicach Doniecka i Ługańska. Rosyjska artyleria zaatakowała także Siewierodonieck, w obwodzie Ługańskim. – Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych – przekazał w mediach społecznościowych szef administracji tego regionu Serhij Hajdaj. Dodał, że Rosjanie ostrzelali przede wszystkim budynki mieszkalne.

Sytuację na polu walki w opublikowanym w nocy wystąpieniu skomentował także Wołodymir Zełenski. Prezydent Ukrainy odniósł się do doniesień Kremla na temat użycia na Ukrainie „supernowoczesnej broni laserowej” i porównał kremlowską narrację do tej, którą stosowały nazistowskie Niemcy. – Im bardziej było jasne, że Niemcy nie mają szans w wojnie, tym więcej propaganda mówiła o potężnej, cudownej broni. Jeśli więc Rosjanie po trzech miesiącach inwazji próbują znaleźć wunderwaffe, świadczy to o całkowitej porażce ich inwazji – powiedział Zełenski.

Tureckie „nie”

W tle ukraińskiej wojny toczą się rozmowy o przystąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii. Państwa te oficjalnie już opowiedziały się za wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co spotkało się z aprobatą większości członków Paktu. – Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe. Państwa te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO – powiedział dziś Joe Biden. Prezydent USA wygłosił oświadczenie po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. – Finlandia i Szwecja pracują już w koordynacji z USA i sojusznikami, aby wspierać naród ukraiński, który broni swojej wolności – dodał.

Zwolennikiem dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO jest także Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny Sojuszu przyznał, że opowie się za szybką decyzją w sprawie jednoczesnego przyjęcia Szwecji i Finlandii. Przeciwnikiem błyskawicznej drogi obu państw do NATO będzie na pewno Turcja, a zwłaszcza jej prezydent Recep Tayyip Erdogan. Turecki przywódca domaga się, by Sztokholm i Helsinki potępiły Partię Pracujących Kurdystanu. – Turcja powie „nie" wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO – zapowiedział dziś Erdogan. Ponownie oskarżył te kraje o wspieranie organizacji terrorystycznych.

Komitet Wojskowy NATO o Ukrainie

Dziś w Brukseli odbyło się posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO. Szefowie obrony państw Sojuszu spotkali się, by omówić sytuację na Ukrainie i dyskutować o długoterminowym wzmocnieniu wschodnich granic Sojuszu. Debata dotyczyła także kolejnego szczytu NATO w Madrycie. W spotkaniu uczestniczył generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Poza obradami Komitetu Wojskowego, szef SGWP prowadził bilateralne rozmowy m.in. z szefem obrony Japonii, Australii i Litwy. Dotyczyły one wojny na Ukrainie, długofalowej pomocy armii ukraińskiej i wzmacniania międzynarodowej współpracy wojskowej.

Debaty o współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, aktualnej sytuacji na Ukrainie będą się toczyć jeszcze dziś w Warszawie. Wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera, ministrów i dowódców WP.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Yasuyoshi CHIBA/AFP/East News, Joe Biden/TT, European Union

dodaj komentarz

komentarze


Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Leopardy jadą na poligon
Przerwany lot „Orlika”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Eurofightery znowu w Polsce
Tajna misja polskiej agentki
Rusza morski „Dragon”
Pamiętamy o Niezłomnych
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Priorytety dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Offset dla „Wisły”
Kleszcze dla wojska
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO