moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Passex z sojusznikami

Manewrowanie w szykach, odpieranie ataków lotniczych, wymiana zaopatrzenia na morzu – to zadania, które podczas wspólnych ćwiczeń realizowały okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1). Niebawem natowskie jednostki zawiną do portu w Szczecinie. Będzie to już ich trzecia tegoroczna wizyta na Pomorzu Zachodnim.

Okręty spotkały się na morzu wczoraj rano. Jednostki SNMCMG1 wracały akurat z Łotwy. – U wybrzeży państw bałtyckich braliśmy udział w operacji rozminowania pod kryptonimem „Open Spirit 2022”, a potem ćwiczyliśmy z okrętami należącymi do Baltronu [dywizjon skupiający siły przeciwminowe z Litwy i Łotwy – przyp. red.] – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Bartosewicz, szef sztabu w natowskim zespole. Polacy z kolei wyprowadzili na Bałtyk Okrętową Grupę Zadaniową. Celem było zgrywanie jednostek z różnych dywizjonów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Kiedy jednak nadarzyła się okazja do przeprowadzenia ćwiczeń w międzynarodowym gronie, wystąpiliśmy z taką propozycją. Siły NATO korzystają z jednolitych procedur, więc dogranie szczegółów okazało się formalnością – tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik świnoujskiej flotylli.

W sumie na polskich wodach przez kilka godzin wspólne zadania realizowało osiem okrętów i jednostka pomocnicza. Ze strony SNMCMG1 były to niszczyciele min z Belgii – BNS „Primula”, Estonii – ENS „Sakala” i Norwegii – HNoMS „Hinnøy” – oraz łotewski okręt dowodzenia LVNS „Virsaitis”, z pokładu którego operuje sformowany przez Estończyków sztab. Dołączył do nich polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który w przeszłości również miał okazję pełnić funkcję jednostki flagowej zespołów przeciwminowych NATO, a także trzy trałowce – ORP „Dąbie”, ORP „Drużno” i ORP „Wdzydze”. Stawkę uzupełnił H-12 „Semko”, czyli jeden z serii nowych holowników polskiej marynarki. – Ćwiczenia rozpoczęliśmy od wspólnego manewrowania w szykach. Przy tej liczbie okrętów nie jest to najłatwiejsze zadanie – przyznaje kmdr ppor. Bartosewicz. Kolejnym elementem była współpraca z lotnictwem. – Trening obejmował wspólne odpieranie ataków z powietrza. W rolę naszego przeciwnika wcielił się samolot Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego – informuje kmdr ppor. Bartłomiej Radwański, dowódca okrętowej grupy zadaniowej wystawionej przez 8 FOW. Na koniec okręty ćwiczyły przekazywanie sobie zaopatrzenia na morzu. Sam „Czernicki” ma na burcie dwa stanowiska przeładunkowe, za pośrednictwem których można przekazać na inny okręt ładunki o masie dochodzącej do 250 kg, np. części zamienne czy beczki ze smarami. Transfer może odbywać się w ruchu, kiedy jednostki idą burta w burtę. Podobne zdolności ma „Virsaitis”. Wczoraj pod wieczór okręty obydwu zespołów zakończyły współpracę tzw. steampastem, czyli zwyczajowym oddaniem honorów. – Miło było zobaczyć, że hasło „Stronger together” to coś znacznie więcej niż hashtag używany w mediach społecznościowych. Dla nas szczególnie ważne jest pokazywanie trwałości Sojuszu oraz obecności na Morzu Bałtyckim – podsumowuje kmdr Ott Laanemets, dowódca SNMCMG1.

Tymczasem okręty nie kierują się jeszcze do portów. Polskie jednostki pozostaną na Bałtyku do jutra. – Będziemy realizować zadania zawarte w planie Okrętowej Grupy Zadaniowej. Od początku tygodnia skupialiśmy się m.in. na zadaniach przeciwminowych czy ratowniczych. Załogi poszukiwały np. grupy rozbitków dryfujących na tratwie ratowniczej – zaznacza kmdr ppor. Radwański. W swoim gronie ćwiczy też SNMCMG1. Okręty miały w planach manewrowanie w szykach i strzelanie do celów nawodnych. Potem na kilka dni zawiną do Szczecina. Tam zespół uzupełni zapasy, a jego dowódca spotka się m.in. z przedstawicielami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Będzie to już trzecia wizyta okrętów NATO na Pomorzu Zachodnim w tym roku. Wcześniej w Świnoujściu gościły jednostki SNMG1, czyli natowskiego zespołu, który skupia duże okręty bojowe, a także francuska fregata FS „Latouche-Tréville”. Okręty NATO często wchodziły też do Gdyni. Jednostki polskiej marynarki nierzadko wykorzystywały te okazje do wspólnych ćwiczeń. W ostatnich miesiącach fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” i patrolowiec ORP „Ślązak” trenowały z holenderskim okrętem desantowym HNLMS „Rotterdam” oraz amerykańskimi niszczycielami USS „Forrest Sherman” i USS „Donald Cook”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
W obronie wschodniej flanki NATO
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zmiany w dodatkach stażowych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO