moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o bohaterach

Dzisiejsze święto jest okazją, aby wyrazić naszą wdzięczność za trudną służbę dla ojczyzny, którą pełniliście z zaangażowaniem, oddaniem i honorem. To dzięki Wam Polska jest uważana za solidnego sojusznika, na którym można polegać, a Polacy mogą być z Was dumni – napisał w liście do uczestników centralnych obchodów Dnia Weterana minister Mariusz Błaszczak.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa to święto żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych i pracowników wojska, którzy narażając życie uczestniczyli w operacjach wojskowych. Jego obchody organizowane były w wielu jednostkach i instytucjach resortu w całym kraju, a centralne uroczystości odbyły się w tym roku w Katowicach oraz Chorzowie i zgromadziły weteranów wszystkich misji Wojska Polskiego. „Wszędzie godnie reprezentowali oni ojczyznę, wykazując się zaangażowaniem i odwagą. Wspierali sojuszników, stali na straży pokoju oraz stabilności. Pokazywali, że ich służba ma głęboki sens, a dzięki nim świat jest bezpieczniejszy” – napisał minister Mariusz Błaszczak w liście, który podczas uroczystości odczytał wiceminister Marcin Ociepa.

Jak podkreślał szef resortu obrony narodowej, żołnierze i funkcjonariusze, którzy wypełniając swoją przysięgę, nie wahali się narażać zdrowia i życia, zasługują na szacunek i najwyższe uznanie. Dlatego obowiązkiem Polaków jest troska o swoich bohaterów, a także pamięć o tych, którzy oddali życie pod biało-czerwoną flagą. Listy z podziękowaniami za służbę napisali do weteranów także prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, przypomniała, że łącznie ponad 120 tys. żołnierzy wyjeżdżało, by nieść pokój w najdalszych zakątkach naszego globu. – Jako weteran wiem, że nie jest łatwo opuścić rodzinę, przyjaciół, znajomych i wyjechać, by nieść pokój tam, gdzie często go brakuje – mówiła. Podkreśliła jednak, że musimy pamiętać, że służba wojskowa to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie w stosunku do ojczyzny i sojuszników. Natomiast misje zagraniczne to najlepszy poligon do sprawdzenia żołnierskiego przygotowania.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji weteranów działań poza granicami państwa w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Następnie przed pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się apel pamięci. Zasłużonym weteranom wiceminister Ociepa wręczył wojskowe odznaki „Za Rany i Kontuzje” oraz medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Pamiątkowe ryngrafy otrzymali członkowie polskiej reprezentacji, którzy w kwietniu na zawodach sportowych Invictus Games w Hadze zdobyli osiem medali.

Obchody Dnia Weterana były także okazją do zainaugurowania 3. edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów, który ma na celu upamiętnienie funkcjonariuszy i wojskowych poległych na misjach. – Dzisiaj w sposób szczególny pamiętamy o naszych kolegach, którzy nie wrócili z misji, dając wyraz największego poświęcenia w służbie ojczyźnie – mówiła mjr Rzadkowska. Przez najbliższy miesiąc uczestnicy rajdu będą odwiedzać cmentarze w całej Polsce, by oddać hołd poległym kolegom.

Przy Stadionie Śląskim w Chorzowie nie zabrakło atrakcji dla gości obchodów. Żołnierze przygotowali piknik wojskowy, podczas którego odbywały się m.in. koncerty, pokazy sprzętu bojowego, konkursy. Na licznych stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych kandydaci na żołnierzy Wojska Polskiego mogli zapoznać się z warunkami służby. Piknik zakończył się koncertem zespołu „Wilki”.

W przededniu centralnych obchodów Dnia Weterana z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odbyła się konferencja na temat zdrowia psychicznego weteranów. – To była ważna konferencja – ocenia kpt. mar. Witold Kortyka, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. – Osoby, które w niej uczestniczyły, mogły się dowiedzieć, że współczesna medycyna radzi sobie z zaburzeniami posttraumatycznymi. Im więcej będzie się odbywać takich spotkań, tym szerzej do społeczeństwa dotrze przekaz, że PTSD może dotknąć każdego, ale terapia jest skuteczna – podkreśla Kortyka.

Również w piątek na strzelnicy w Gliwicach 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała zawody strzeleckie dla weteranów, którzy są już poza służbą. Rywalizowali oni o Puchar Ministra Obrony Narodowej oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwsze miejsce w kategorii pistolet Vis 100 zajął Michał Doroszuk ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, który wystrzelał maksymalną liczbę 200 punktów. Drugie miejsce zajął Sebastian Starostka ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju (196 pkt.), a trzecie – Grzegorz Milewski (195 pkt.) z Bractwa Weteranów w Polsce. W kategorii karabinek Grot zwyciężył Zbigniew Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, który zdobył 180 punktów, drugie miejsce (173 pkt.) zajął niezrzeszony Piotr Drumlak, a podium zamknął Marek Budzicz (167 pkt.) ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

– Nie spodziewałem się, że zajmę pierwsze miejsce, bo od 12 lat nie służę już w armii – przyznał Zbigniew Kaczmarczyk. Jak jednak dodał, czasem ćwiczy na strzelnicy, aby nie wyjść z wprawy, choć podczas obchodów Dnia Weterana ważniejsze od sportowych wyników są spotkania z kolegami z wojska.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa wprowadziła Ustawa o weteranach. W tym samym dniu obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obecnie status weterana posiada ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON, Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Umowa na Perkozy podpisana
 
Nowe kły Rosomaków
Wizyta w PKW Łotwa
Szczyt nowych wyzwań
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kierunek Düsseldorf
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
WOT szkolił się w Solinie
Kierunek Liban
Unowocześnianie MW RP
Sojusz z inicjatywą
Motorem jest pamięć o poległych
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Dwanaście razy złoto
Pierwsza taka przysięga
Obwód ługański w rękach Rosjan
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Przełomowy szczyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Amerykańskie F-15 w Polsce
11 medali kajakarek w mundurach
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Przełomowy szczyt w Madrycie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Virtuti Militari ma 230 lat
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Piąta kadencja generała Konopki
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Śladem profesjonalistów
Światowi liderzy już w Madrycie
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Hańcza po raz pierwszy
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Zmiany kadrowe w WP
Biden: gra na przeczekanie
Ślązak lepiej uzbrojony?
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Szczęśliwa „Błyskawica”
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Walki o obwód doniecki
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Święto Dowództwa Operacyjnego
PKW Orlik wrócił do domu
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
W desancie zostają najlepsi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO