moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami

Orzeczenie o niepełnosprawności fizycznej nie będzie zamykało drogi do wojska – zakłada ustawa o obronie ojczyzny. Ci ochotnicy będą mogli jednak służyć wyłącznie na specjalnie dla nich utworzonych stanowiskach, głównie w cyberarmii. Ustawa wprowadza także w siłach zbrojnych nowe specjalności: instruktora zrzutów towarowych i snajpera lekkiej piechoty.

Żołnierze zawodowi podzieleni są na korpusy osobowe, następnie grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Korpusów jest w sumie 20, m.in.: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno- zmechanizowana, pokładowa, pilotów, ubezpieczenia lotów), a te z kolei dzielą się na specjalności, inne w każdym rodzaju służby oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych.

Szczegółowy podział precyzują przepisy Ministerstwa Obrony Narodowej. W ostatnich latach były one zmieniane kilka razy, m.in. w 2015 roku, gdy do armii został wprowadzony korpus osobowy kryptologii i cyberbezpieczeństwa, a także w 2020 roku, gdy w wojsku pojawił się korpus wojsk obrony terytorialnej. Teraz szykują się kolejne zmiany. Są one związane z wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny.

Wojsko także dla osób z niepełnosprawnościami

Jedną z nowości jest umożliwienie podjęcia służby w armii osobom niepełnosprawnym. O takim rozwiązaniu mówił minister Mariusz Błaszczak podczas prezentacji założeń ustawy w październiku ubiegłego roku. Szef MON-u przyznał wówczas, że to odpowiedź na oczekiwania społeczne.

Właśnie powstał projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zakłada on wprowadzenie do wojska nowej specjalności dla osób z niepełnosprawnościami – oznaczonej jako 99Z10. Będzie ona stosowana jako druga specjalność, obok tej, która wiąże się z wykonywaniem zadań i obowiązków na konkretnym stanowisku. – Ideą tego rozwiązania jest pozyskanie ochotników, którzy mają unikatowe kompetencje, przydatne w armii. Mogą to być osoby z dużą wiedzą z zakresu np. cyberbezpieczeństwa, nowoczesnych technologii czy informatyki, które chcą służyć w wojsku, ale jak dotąd, ze względu na stan zdrowia i obowiązujące przepisy, nie miały takiej możliwości. Teraz dostaną szansę na służbę na stanowiskach, gdzie sprawność fizyczna jest nieco mniej ważna niż ta intelektualna – tłumaczy płk Joanna Klejszmit, rzeczniczka prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Stanowiska w specjalności 99Z10 nie są jednak konkretnie określone. Choć minister wspominał, że będą one tworzone głównie w cyberwojskach, to można przypuszczać, że osoby niepełnosprawne, podobnie jak żołnierze z kategorią „zdolny z ograniczeniami”, będą mogły także ubiegać się o służbę w strukturach administracyjno-biurowych czy logistycznych. – Główną zasadą jest tworzenie takich stanowisk zgodnie z potrzebami sił zbrojnych, z uwzględnieniem m.in. stopnia niepełnosprawności danego ochotnika oraz jego umiejętności – dodaje płk Klejszmit.

Procedury stosowane podczas oceny stanu zdrowia kandydata przez komisję lekarską będą zbliżone do kwalifikowania żołnierzy z kategorią zdolny z ograniczeniami. Uzyskanie pozytywnego orzeczenia pozwoli na utworzenie stanowiska dla takiej osoby. Szansę na podjęcie służby dostaną więc osoby, które np. utraciły wzrok w jednym oku, nie mają jednej kończyny czy palców u rąk lub ochotnicy z zaburzeniami mowy.

Nowe specjalności w wojsku

Projekt rozporządzenia przewiduje także wprowadzenie do wojska nowych specjalności. W korpusie osobowym wojsk lądowych, w grupie osobowej aeromobilnej pojawi się specjalność instruktora zrzutów towarowych, a w korpusie osobowym ogólnym, w grupie osobowej ochrony informacji niejawnych – specjalność dotycząca bezpieczeństwa teleinformatycznego przeznaczona dla szeregowych zawodowych.

Zmiany czekają też WOT. W korpusie wojsk obrony terytorialnej w grupie osobowej lekkiej piechoty nowością będzie specjalność snajpera lekkiej piechoty dla podoficerów oraz szeregowych. – W naszych szeregach musimy mieć strzelców, którzy będą samodzielni w działaniu, a jednocześnie zdani tylko na siebie będą potrafili przetrwać długi czas w terenie – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. U terytorialsów powstanie też nowa grupa osobowa – działań niekonwencjonalnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1655035800
Sama jazda w BWP-1 na wojnę świadczy o niepełnosprawności ..
F8-C9-28-04

„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
 
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Zawiszacy na ratunek
„Feniks” rozwija skrzydła w Stroniu Śląskim
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
„Popcorny” niemile widziane
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Wojsko gra z WOŚP-em
Turecki most nad Białą Lądecką
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Latamy, kochamy to i jeszcze nam za to płacą!
Z misją wracają do Rumunii
Rozgryźć Czarną Panterę
Na zawsze w naszej pamięci
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w prawie 2025
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Czworonożny żandarm w Paryżu
Nie walczymy z powietrzem
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Ratownicy pod presją czasu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo na Bałtyku
Dziki zachód na wschodzie II RP
Siedząc na krawędzi
Trenuj jak żołnierz
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Symulator w nowej odsłonie
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Morze ruin, na których wyrosło życie
Kluczowy partner
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Generacje obok siebie
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Granice są po to, by je pokonywać
Atak na cyberpoligonie
Kwalifikacja po raz szesnasty
Polska w gotowości
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Hub w Rzeszowie pod parasolem ochronnym
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Wojsko potrzebuje lotnisk
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
To nie mogło się udać, ale…
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO