moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Instruktorzy z WCKMed z certyfikatem NATO

Wszyscy instruktorzy Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego są wyszkoleni zgodnie z wytycznymi NAEMT, międzynarodowej organizacji sprawującej nadzór nad kursami medycyny pola walki w Sojuszu. W Łodzi zakończył się certyfikowany przez NATO kurs metodyczny. Poza Polakami w szkoleniu brali udział medycy z sił specjalnych Chorwacji, Rumunii, Albanii i Wielkiej Brytanii.

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi od wielu lat prowadzi różnego rodzaju kursy medyczne dla żołnierzy, m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycyny pola walki. To właśnie w łódzkim WCKMed swoje kwalifikacje podnoszą ratownicy medyczni w mundurach, pielęgniarki oraz lekarze. Centrum odpowiada także za szkolenie personelu medycznego, który ma na misjach służyć np. w szpitalach polowych.

Od 2019 roku WCKMed należy do elitarnego grona natowskich ośrodków szkoleniowych, które uzyskały certyfikat NAEMT (National Association Of Emergency Medical Technicians). Jest to międzynarodowa organizacja, która sprawuje nadzór nad kursami medycyny pola walki (TCCC). – Dwa lata temu Dowództwo Sił Specjalnych NATO przy udziale instruktorów NAEMT przeszkoliło część kadry instruktorskiej WCKMed. Dzięki temu, że nasi instruktorzy otrzymali certyfikat NATO, możemy teraz szkolić z medycyny pola walki żołnierzy wszystkich państw sojuszniczych – wyjaśnia mjr Anita Podlasin, szefowa Wydziału Dydaktycznego WCKMed. – Teraz kolejna grupa naszych instruktorów – lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych – ukończyła podobne szkolenie metodyczne. Oznacza to, że obecnie cała kadra instruktorska naszego Centrum ma uprawnienia certyfikowane przez Sojusz – podkreśla oficer.

Mjr Podlasin wyjaśnia, że w organizowanym przez NAEMT dwutygodniowym kursie wzięło udział 30 żołnierzy. Połowa z nich to kadra łódzkiego Centrum, pozostali zaś to żołnierze sił specjalnych, m.in. z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Albanii i Chorwacji.

Kurs był podzielony na dwie główne części. W pierwszym tygodniu instruktorzy uczyli się metodyki, planowania zajęć, tworzenia scenariuszy symulacji medycznej, właściwego doboru sprzętu, a także prowadzenia debriefingów [odpraw – red.] z kursantami. W drugim tygodniu, pod okiem natowskich edukatorów, sami prowadzili zajęcia.Jednym z uczestników kursu instruktorskiego był kpr. Kamil Miodek. Ratownik medyczny od kilku lat związany jest z łódzkim Centrum Szkolenia, praktykuje także w szpitalnym oddziale ratunkowym, a wcześniej pracował w zespołach ratownictwa medycznego. – To było bardzo ciekawe i intensywne szkolenie. Uczyliśmy się, jak uczyć innych, tak by prowadzone przez nas zajęcia były jak najbardziej efektywne. Instruktorzy szczególną uwagę zwracali nam na właściwe przygotowanie zajęć, dobór pomocy dydaktycznych i odpowiednie planowanie symulacji – mówi podoficer. Dodaje też, że w czasie zajęć w rolę poszkodowanych wcielali się weterani misji. – Razem z natowskimi instruktorami do Polski przyjechali weterani i weterani poszkodowani z Wielkiej Brytanii. Odpowiednio ucharakteryzowani wchodzili w rolę rannych żołnierzy i pomagali nam w czasie nauki. Taki trening zdecydowanie zyskiwał na realności. Czuliśmy się jak na prawdziwym polu walki – opowiada kpr. Miodek. Weterani brali też udział w debriefingach instruktorskich, podczas których dzielili się swoimi spostrzeżeniami. – Mówili, czy byli odpowiednio zaopiekowani pod względem medycznym, czy czuli się bezpiecznie w czasie transportu oraz czy otrzymali wsparcie psychologiczne – relacjonuje kpr. Miodek.

W drugim tygodniu zajęć, pod kierunkiem certyfikowanych przez NAEMT instruktorów, uczyli się już medycy z jednostek wojsk lądowych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej oraz żołnierze z innych państw NATO. W kursie z zakresu medycyny pola walki, tzw. TCCC Provider, uczestniczyło 26 kursantów. – Naszym zadaniem jako instruktorów było poprowadzenie zajęć zgodnie z wytycznymi komitetu TCCC. Uczyliśmy więc właściwego postępowania z poszkodowanym w sytuacji zagrożenia ostrzałem, podczas przedłużającej się opieki medycznej i w czasie ewakuacji – mówi kpr. Miodek.Uczestnicy kursu „TCCC Provider” ćwiczyli m.in. zakładanie opaski uciskowej, tamowanie krwotoków, opatrywanie klatki piersiowej, odbarczanie odmy, farmakoterapię czy wkłucie doszpikowe. Zajęcia odbywały się średnio po dziesięć godzin dziennie przez pięć dni. Każdego dnia kursanci byli oceniani przez instruktorów, a na koniec czekał ich kilkuetapowy sprawdzian. – Egzamin tak naprawdę był podwójny. My ocenialiśmy kursantów, uczestników szkolenia, a nas, instruktorów, oceniali edukatorzy z NATO. Wszyscy zdali – podsumowuje kpr. Miodek.

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego przygotowuje się do poszerzenia oferty edukacyjnej. W niedalekiej przyszłości WCKMed ma prowadzić zaawansowane, 80-godzinne kursy medyczne zgodnie z wytycznymi NAEMT. Łódzkie Centrum przygotowuje się również do współpracy szkoleniowej z U.S. Army Medical Center of Excellence.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WCKMed Łódź

dodaj komentarz

komentarze


Odliczanie do przysięgi
 
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Czerwona powódź
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Plan misji „Air Defender”
Wirtualna walka na morzu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Szef rządu w Łuczniku
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stawia na dobrą komunikację
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Abramsy jadą na ukraiński front
The Power of Buzdygany Awards
Przyszłość pod znakiem dronów
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wychodzi poza schematy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Lecimy F-35
Wojsko pomoże Słoweńcom
Konsekwentnie dąży do celu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Moc Buzdygana
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Polsko-koreańskie rozmowy
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Nie płynie z nurtem
Szwedzi na „Czernickim”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Atak o świcie
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Długi marsz na wschód
Dwa medale w Budapeszcie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Śladem profesjonalistów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Nie uznaje półśrodków
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
16 Dywizja świętuje
Raki dla podhalańczyków
Przysięga w Kolnie
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Brązowa czwórka podwójna
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Spełnia marzenia
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Tak rodziła się konspiracja
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wyższe diety za służbę na granicy
Wojskowe kontrakty w USA
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
"Jesienny ogień” z ministrem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO