moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem

Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej na wspólnym szkoleniu. Żołnierze desantowali się ze spadochronami T-11 z lecącego na wysokości 450 m śmigłowca CH-47 Chinook. Dla większości polskich skoczków to był pierwszy desant z pokładu amerykańskiego śmigłowca transportowego.

Organizatorem szkolenia spadochronowego była 82 Dywizja Powietrznodesantowa. Pododdziały tej formacji od kilku miesięcy stacjonują w Polsce. Zostały tu ulokowane, by wzmocnić wschodnią flankę NATO po agresji Rosji na Ukrainę.

6 Brygada Powietrznodesantowa została zaproszona przez Amerykanów do udziału we wspólnym szkoleniu spadochronowym. Wytypowaliśmy 50 żołnierzy reprezentujących sztab brygady oraz wszystkie podległe bataliony – mówi por. Malwina Jarosz, oficer prasowy 6 BPD. Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniach wzięło udział 350 skoczków.

REKLAMA

Szkolenie odbyło się na Pustyni Błędowskiej. Zanim jednak żołnierze wsiedli na pokład śmigłowców transportowych, musieli przejść szkolenie zapoznawcze. – Zgodnie z przepisami nie mogliśmy z pokładu Chinooka wykonywać skoków z polskimi spadochronami. Aby desantować się z amerykańskim T-11, trzeba było przejść szybki kurs – wyjaśnia ppłk Paweł Rokicki ze sztabu 6 BPD. – Poznaliśmy budowę amerykańskiego spadochronu i sposób jego użytkowania. Żołnierze z US Army przedstawili nam także procedury, które obowiązują skoczka podczas lotu Chinookiem, w czasie desantowania i lądowania – dodaje oficer. Bezpośrednio przed skokiem spadochroniarze przeszli także szkolenie naziemne, przygotowujące do desantowania.

Do dyspozycji żołnierzy były dwa samoloty CH-47, przy czym jednorazowo na pokład śmigłowca wchodziło 17 skoczków. – To był mój pierwszy skok z Chinooka. To potężny śmigłowiec, który naprawdę robi wrażenie – przyznaje ppłk Rokicki. – Najczęściej desantujemy się z pokładu samolotów, więc zaskoczeniem był dla nas sam moment oddzielenia się od śmigłowca. To w zasadzie nie był skok, ale spokojne wyjście z tylnej rampy – dodaje oficer. Dlaczego? Prędkość samolotu w czasie desantowania wynosi zwykle około 212 km/h. Prędkość Chinooka lecącego na wysokości 450 m to około 160 km/h.

– Za to różnice dotyczące desantowania się z polskimi spadochronami AD-95 i amerykańskimi T-11 są niewielkie – porównuje por. Jarosz. Używany przez polskich skoczków AD-95 otwiera się po 3 s od opuszczenia statku powietrznego, a amerykański T-11 po 8 s. – Skok z T-11 jest bardzo przyjemny. Skoczek odczuwa mniejsze szarpnięcie podczas otwarcia czaszy spadochronu niż z AD-95. Dużo łagodniejsze jest także przyziemienie – dodaje ppłk Rokicki.

Po zakończonym szkoleniu polscy żołnierze otrzymali amerykańskie odznaki skoczka spadochronowego. W czasie treningu jeden z amerykańskich instruktorów polskiego pochodzenia, sierż. Lenartowicz, został uhonorowany także tytułem „Master Jumpmaster”. Odznakę wręczył mu oficer 6 BPD.

Desant na Pustynię Błędowską to kolejny przykład współpracy szkoleniowej polskich i amerykańskich spadochroniarzy. W kwietniu żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej i 82 Dywizji Powietrznodesantowej szkolili się wspólnie na poligonie w Nowej Dębie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sgt. Catessa Palone

dodaj komentarz

komentarze


Szkolenie na klifie
 
Pożegnanie z Iskrą
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
„Biorą inni, bierzmy i my”
Włoscy lotnicy w Malborku
Śladem profesjonalistów
O jeden most za daleko?
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ostatni rozdział generała
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Nowy dowódca 18 Dywizji
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Desant do Jeziora Żywieckiego
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Operacja „Śluza”
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Proces krakowski na polityczne zamówienie
NATO zmienia priorytety
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
1 Kadrowa idzie w bój
Powrót do korzeni
Akademia Abrams ruszyła!
CASA na pomoc rannym w wypadku
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wyjście z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przemysł idzie w OPL
Wymiana ciosów w Ukrainie
Terytorialsi w obronie stolicy
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Uratować rannego!
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Wizyta w PKW Łotwa
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
O pomocy dla Ukrainy
Kask weterana może być twój!
Zwiad ze spadochronem
Kolektywna obrona to priorytet
Raptory już w Polsce
Rozkaz ludobójstwa
Raptory lecą do Polski
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Przełomowy szczyt
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO