moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkarłatne berety świętują

Żandarmeria Wojskowa zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sił zbrojnych i jest częścią systemu bezpieczeństwa narodowego – mówili uczestnicy uroczystej zbiórki z okazji święta formacji. Prezydent Andrzej Duda dziękował żołnierzom m.in. za wsparcie na polsko-białoruskiej granicy. Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że żandarmi potrafią szybko i skutecznie reagować na każde wyzwanie.

– Stoicie na straży przestrzegania przepisów i wykonywania rozkazów, co ma ogromne znaczenie dla naszych sił zbrojnych – mówił gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP podczas uroczystej zbiórki w Warszawie z okazji święta Żandarmerii Wojskowej. Generał dodał, że przestrzeganie zasad, porządku i prawa jest niezwykle ważne w każdej armii. – Bez tego staje się ona tym, czym jest obecnie wojsko rosyjskie, które nie trzyma żadnych standardów nowoczesnych sił zbrojnych – stwierdził szef SGWP.

 

Służba dla bezpieczeństwa

Gen. Andrzejczak chwalił Żandarmerię, mówiąc, że to formacja silna duchem i niezwykle sprawna organizacyjnie. Dziękował żołnierzom za wykonywanie zadań. Wspomniał, że wczoraj podczas odprawy kadry kierowniczej resortu obrony i polskich sił zbrojnych mówiono m.in. o zaangażowaniu żandarmów w walkę z pandemią koronawirusa, w zapobieganie kryzysowi na granicy polsko-białoruskiej oraz w konwojowanie dostaw sprzętu na Ukrainę.

„Żandarmeria Wojskowa, dbając o dyscyplinę wśród żołnierzy, zapobiegając przestępstwom i wykrywając je, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sił zbrojnych i jest częścią systemu bezpieczeństwa narodowego” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił, że Polska, m.in. dzięki zaangażowaniu ŻW, zdała egzamin podczas niedawnych sytuacji kryzysowych: pandemii, ataku hybrydowego na polsko-białoruskiej granicy i potrzebie wsparcia walczącej Ukrainy. Dziękując żandarmom za służbę, Andrzej Duda zaznaczył, że odznaczają się oni rzetelnością i skrupulatnością.

Do uczestników uroczystości list skierował także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „ŻW to służba na rzecz bezpieczeństwa obywateli i przestrzegania dyscypliny w wojsku” – napisał szef MON-u. Podkreślił, że żandarmi potrafią szybko i skutecznie reagować na każde wyzwania, a szkarłatny beret to symbol rzetelnej służby. „Jesteście wszędzie tam, gdzie jest polskie wojsko i gdzie społeczeństwo potrzebuje waszego wsparcia” – dodał minister. Życzył żołnierzom i pracownikom, aby służba i praca w ŻW dawały im satysfakcję.

– Wszystkim żołnierzom i pracownikom dziękuję za profesjonalną, pełną poświęcenia oraz determinacji służbę i pracę na rzecz polskich sił zbrojnych, bezpieczeństwa Polaków oraz integralności naszych granic – zwrócił się do swoich podkomendnych gen. dyw. Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej. Podkreślił, że ich aktywna postawa, działania związane z zapewnieniem nienaruszalności granicy polsko-białoruskiej oraz inwazją Rosji na Ukrainę wpływają na wizerunek formacji. – Wzorowo wywiązujecie się z powierzonych wam zadań, dzięki temu ŻW cieszy się zaufaniem społecznym, a służba w niej jest powodem do dumy – podsumował gen. Połuch.

Podczas uroczystości wręczono żołnierzom medale m.in. nadane przez prezydenta „Za długoletnią służbę”, przyznane przez ministra obrony „Za zasługi dla obronności kraju” oraz nadane przez komendanta głównego ŻW odznaki honorowe ŻW. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów formacji.

Na straży prawa

Powołana 1 września 1990 roku Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana służba wchodząca w skład sił zbrojnych. Jej zadaniem jest zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochrona porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych.

Żołnierze w szkarłatnych beretach zajmują się także m.in. pilotowaniem kolumn wojskowych, konwojowaniem osób, dokumentów i mienia wojskowego, uczestniczą też w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ i UE. Obecnie pełnią służbę w Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz Libanie.

Formacja liczy około 3 tys. żołnierzy. Komendzie Głównej ŻW podlega siedem oddziałów terenowych: w Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Żaganiu oraz oddział mazowiecki, dwa oddziały specjalne w Warszawie i Mińsku Mazowieckim, Oddział Zabezpieczenia ŻW, a także Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Żandarmeria Wojskowa obchodzi święto 13 czerwca (w tym roku uroczystości zostały przesunięte o jeden dzień ze względu na odprawę kadry kierowniczej sił zbrojnych), na pamiątkę powołania tego dnia w 1831 roku Straży Polowej. Formacja ta w okresie powstania listopadowego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa w Wojsku Polskim. Święto ŻW zostało ustanowione w 1994 roku decyzją ministra obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
 
Zielony talizman Polaków
Prosto do szturmu
Uwolnić zakładników
Kolejne zakupy dla wojska
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Laserowa rewolucja
PKW Orlik już w Estonii
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Podchorążowie świętują
Spoczęli w ojczyźnie
PKW Orlik gotowy na misję
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
32 krążki pływaków-żołnierzy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wszystkie Pilice w wojsku
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Saperzy na wschodzie Polski
Porozumienie Sikorski-Stalin
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Debiutancka misja Hugina
Polsko-koreańskie rozmowy
Loty M-346 wstrzymane
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Co może Hugin
Abramsy jadą na ukraiński front
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Realia, a nie teoria
Zimowy test dobrowolsów
Orka po koreańsku
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ekspresowa pomoc
Out of the Shadow
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Unijna pomoc dla Ukrainy
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Sokół czuwa w Tatrach
Fiński debiut w Sojuszu
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Terytorials na etacie
Wiara bez wiedzy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Misja: obronić Finlandię
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
AW101 już w Darłowie
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Kolejne Kraby dla wojska
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
PGZ rośnie w siłę
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Polski dzień strzelania w Rumunii
Certyfikacja Eurokorpusu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO