moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu

Ukraińcy apelują o całkowite zawieszenie broni i ewakuację ludności cywilnej z Siewierodoniecka, ale Rosjanie nie rezygnują z przejęcia pełnej kontroli nad miastem. Zacięte walki trwają na terenach całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Tymczasem Komisja Europejska opowiedziała się w piątek za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do UE.

Kreml dąży do przejęcia kontroli nad całymi obwodami ługańskim i donieckim. Priorytetem wojsk rosyjskich pozostaje od wielu dni Siewierodonieck, miasto uznawane za jeden z ostatnich bastionów oporu armii ukraińskiej we wschodniej części kraju. Władze Siewierodoniecka apelują o całkowite zawieszenie broni, umożliwiające ewakuację ludności cywilnej (w miejskich zakładach chemicznych Azot jest uwięzionych kilkaset osób). Tylko wczoraj w wyniku ostrzałów rosyjskich zginęło w Siewierodoniecku co najmniej sześć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Rosyjskie rakiety spadły w piątek rano także na osiedla mieszkaniowe w miejscowości Mikołajów, na południu Ukrainy. Zginęły dwie osoby, a 20 odniosło obrażenia. Według szacunków ukraińskiego Ministerstwa Społeczności i Rozwoju Terytorialnego w czasie trwającej inwazji rosyjskiej zostało uszkodzonych lub zniszczonych 116 tys. budynków mieszkalnych. Oznacza to, że dach nad głową straciło co najmniej 3,5 mln ludzi.

W wielu miejscowościach ukraińskie wojsko prowadzi kontrofensywę lub się do niej szykuje. Tak jest m.in. w Słowiańsku i w okolicach Charkowa. Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała w mediach społecznościowych o zatopieniu rosyjskiego holownika na Morzu Czarnym. – „Wasilij Bech”, holownik rosyjskiej floty czarnomorskiej, skutecznie zdemilitaryzowany przez ukraińską flotę. Statek przewoził personel, broń i amunicję na okupowaną Wyspę Węży. „Moskwa” [zatopiony wcześniej rosyjski krążownik – przyp. red.] nigdy nie będzie sama – podano na Twittterze.

REKLAMA

W 114. dniu wojny Sztab Generalny Ukrainy uaktualnił dane dotyczące rosyjskich strat. Od początku inwazji Kreml stracił ponad 33 tys. żołnierzy, niemal 1500 czołgów, ponad 3,5 tys. pojazdów opancerzonych, 215 samolotów i 1180 śmigłowców oraz 593 bezzałogowce i 734 różnego typu systemy artyleryjskie.

Mimo upływu czasu nie zmienia się retoryka Rosjan w sprawie zbrojnej napaści na Ukrainę. Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, powiedział na antenie BBC, że Rosja nie najechała na Ukrainę, a Kreml prowadzi jedynie specjalną operację militarną. – Nie mieliśmy innego sposobu, aby wyjaśnić Zachodowi, że wciąganie Ukrainy do NATO jest aktem przestępczym – przekonywał Ławrow. Na piątek zaplanowano także wystąpienie Władimira Putina, który będzie gościem Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu.

Krok bliżej UE

W Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim spotkali się w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Przywódcy odwiedzili też Irpień. Miejscowość, która znajduje się w aglomeracji kijowskiej, została zniszczona przez Rosjan w początkowej fazie wojny. W Irpieniu m.in. odkryto ślady ludobójstwa, którego na cywilach mieli dopuścić się Rosjanie. Przywódcy europejskich państw zadeklarowali pełne poparcie dla broniących swojego terytorium Ukraińców i wsparcie Ukrainy w staraniach o wejście do Unii Europejskiej.

– Ta wojna zmieni bieg historii w Europie – mówił Macron. Dodał, że właśnie ważą się losy członkostwa Kijowa we wspólnocie unijnej. Przypomniał, że zgodę na to musi wyrazić najpierw Komisja Europejska, a następnie Rada Europejska. – Nasza czwórka [Macron Scholz, Draghi, Iohannis – przyp.red.] wspiera nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE – zapewnił francuski przywódca. Olaf Scholz dodał, że prezydenci przyjechali do Kijowa z „wyraźną informacją, że Ukraina należy do rodziny europejskiej”.

Tymczasem w piątek zostało ogłoszone stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie. – KE rekomenduje przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE – poinformowała Ursula von der Leyen, podkreślając jednocześnie, że „Ukraina podąża w kierunku pełnej demokracji, mimo tej wojny radzi sobie w zakresie administracji publicznej, z którą współpracujemy”. Ursula von der Leyen powiedziała, że władze Kijowa zrobiły bardzo dużo w sprawie pożądanej decentralizacji i nadaniu regionalnym władzom większych uprawnień. Zaznaczyła też, że w trakcie rozpatrywania wniosku o przyznanie statusu kraju kandydującego do UE będzie oceniana gospodarka Ukrainy sprzed wybuchu wojny. KE zarekomendowała Radzie Europejskiej przyznanie statusu kraju kandydującego również Mołdawii, ale w wypadku Gruzji uznała, że jest jeszcze za wcześnie.

– Pochwalam pozytywną decyzję KE dotyczącą przyznania statusu kandydata do Unii Ukrainie. To pierwszy krok na ścieżce członkostwa w UE, który z pewnością przybliży nas do zwycięstwa. Jestem wdzięczny Ursuli von der Leyen i każdemu członkowi KE za tę historyczną decyzję. Oczekuję pozytywnego wyniku z Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski. Zadowolenia nie krył także szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – To dowód europejskiego przywództwa i ogromny impuls dla dalszych przemian Ukrainy – napisał Dmytro Kułeba.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu podczas obrad Rady Europejskiej. Ukraina i Mołdawia otrzymają status krajów kandydujących do UE po jednomyślnej decyzji 27 państw UE.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 128th Mountain Assault Brigade, Sztab Generalny Ukrainy, Kancelaria Prezydenta Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Przemysł idzie w OPL
 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Jak zostać żołnierzem zawodowym
CASA na pomoc rannym w wypadku
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Terytorialsi w obronie stolicy
Ostatni rozdział generała
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Włoscy lotnicy w Malborku
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
O pomocy dla Ukrainy
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory już w Polsce
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
O jeden most za daleko?
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Kask weterana może być twój!
Wyjście z cienia
Kolektywna obrona to priorytet
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Zwiad ze spadochronem
Śladem profesjonalistów
NATO zmienia priorytety
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Operacja „Śluza”
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Akademia Abrams ruszyła!
Wizyta w PKW Łotwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Przełomowy szczyt
1 Kadrowa idzie w bój
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wymiana ciosów w Ukrainie
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Pożegnanie z Iskrą
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Powrót do korzeni
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Szkolenie na klifie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Raptory lecą do Polski
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Desant do Jeziora Żywieckiego
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Uratować rannego!
„Biorą inni, bierzmy i my”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AFN uderzył w Kołobrzegu
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Rozkaz ludobójstwa
Nowy dowódca 18 Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO