moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy

Co najmniej 178 cm wzrostu, brak widocznych tatuaży i wiek: najlepiej do 28 lat – Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego przedstawił wymagania, jakie stawia przed kandydatami do służby w swojej jednostce. Poszukiwani są żołnierze nie tylko z nienaganną aparycją, ale też z kulturą osobistą i żelaznym zdrowiem. Kwalifikacja odbędzie się już 24 czerwca w Warszawie.

Pułk Reprezentacyjny poszukuje: szeregowych na stanowiska strzelców w kompaniach reprezentacyjnych i ułanów w Szwadronie Kawalerii WP oraz podoficerów – muzyków do Orkiestry Reprezentacyjnej WP. Kto ma szansę na służbę w tej wyjątkowej jednostce? – Wymagamy specyficznych predyspozycji. Chodzi nie tylko o warunki psychofizyczne, ale też kulturę osobistą, umiejętność zachowania się w każdej sytuacji, zdyscyplinowania oraz komunikatywności. Już podczas kwalifikacji ocenia się m.in. strój kandydata, który powinien być schludny i adekwatny do sytuacji – mówi mjr Jacek Goryszewski, oficer prasowy Pułku Reprezentacyjnego. 

Od żołnierzy, którzy będą m.in. reprezentować Wojsko Polskie podczas państwowych uroczystości, świąt i wizyt VIP-ów, wymaga się również co najmniej podstawowego wykształcenia oraz odbycia czynnej służby wojskowej (zasadniczej lub przygotowawczej do NSR). Nie mogą być karani sądowo, nie może się też toczyć postępowanie karne przeciwko nim. Oczywiście ważny jest wygląd, a więc minimum 178, a maksimum 190 cm wzrostu, brak widocznych tatuaży oraz defektów na ciele. Najlepiej gdyby kandydat miał maksymalnie 28 lat (to jednak nie jest warunek konieczny). Niezbędna jest dobra koordynacja ruchowa, poczucie rytmu, a w przypadku kandydatów do orkiestry reprezentacyjnej również ukończone studia muzyczne drugiego stopnia. Od przyszłych ułanów wymagana jest z kolei umiejętność jazdy konnej.

REKLAMA

Liczy się również bardzo dobre zdrowie, choć to zostanie sprawdzone przez Wojskową Komisję Lekarską dopiero w kolejnym etapie rekrutacji. – Wymagania dotyczące zdrowia są dość duże, z podobnymi mierzą się kandydaci do grup desantowo-szturmowych – zaznacza mjr Jacek Goryszewski. Ze służby wykluczają m.in. jakiekolwiek problemy z kręgosłupem czy stawami. Wielogodzinne stanie czy maszerowanie wymaga naprawdę wyjątkowej wytrzymałości.

Najbliższa kwalifikacja do służby w Pułku Reprezentacyjnym odbędzie się 24 czerwca o godzinie 8.00 przy ulicy Franciszka Hynka 2 w Warszawie. – Warunkiem wzięcia udziału w kwalifikacji jest wysłanie zgłoszenia mailem na adres: preprwp.rekrutacja@ron.mil.pl – zaznacza mjr Goryszewski. Zgłoszenie powinno zawierać podstawowe informacje: stopień, imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz rodzaj ukończonej służby wojskowej, czas jej trwania i rodzaj specjalności, a także wykształcenie i rok ukończenia szkoły. Na miejsce trzeba się stawić z dowodem osobistym i książeczką wojskową oraz świadectwem ukończenia ostatniej szkoły. Podczas kwalifikacji kandydaci porozmawiają z rekruterami oraz psychologiem, przejdą także test koordynacji ruchowej.

Ci którzy marzą o służbie w Pułku Reprezentacyjnym, lecz z jakiegoś powodu nie mogą wziąć udziału w najbliższej kwalifikacji, mogą zgłosić się na kolejne. W tym roku zostały zaplanowane na: 22 lipca, 19 sierpnia, 23 września, 21 października, 18 listopada i 16 grudnia.

Ci, którzy sprostają wymaganiom Pułku Reprezentacyjnego, mogą liczyć na ciekawą, choć wymagającą służbę. – Żołnierze będą uczestniczyć w najważniejszych uroczystościach w kraju i poza jego granicami. Zobaczą z bliska wielu przywódców państw. Będą pełnić prestiżową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza i uczestniczyć w uroczystościach organizowanych w ważnych dla każdego polskiego żołnierza miejscach, na przykład na Monte Cassino – wylicza mjr Goryszewski. – Jeśli czujemy, że to może być służba dla nas, na pewno warto spróbować – zachęca oficer.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Przełomowy szczyt
 
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Akademia Abrams ruszyła!
Raptory już w Polsce
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Ostatni rozdział generała
O pomocy dla Ukrainy
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Szkolenie na klifie
Uratować rannego!
O jeden most za daleko?
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Raptory lecą do Polski
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Przemysł idzie w OPL
NATO zmienia priorytety
Kask weterana może być twój!
AFN uderzył w Kołobrzegu
Włoscy lotnicy w Malborku
Terytorialsi w obronie stolicy
Desant do Jeziora Żywieckiego
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
„Biorą inni, bierzmy i my”
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Śluza”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
1 Kadrowa idzie w bój
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Nowy dowódca 18 Dywizji
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Rozkaz ludobójstwa
CASA na pomoc rannym w wypadku
Pożegnanie z Iskrą
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwiad ze spadochronem
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Jak zostać żołnierzem zawodowym
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Kolektywna obrona to priorytet
Wyjście z cienia
Powrót do korzeni
Wizyta w PKW Łotwa
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Wymiana ciosów w Ukrainie
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO