moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturmani szykują się do dyżuru w UE

Prowadzą patrole w terenie zurbanizowanym, bronią bazy przed atakiem rebeliantów i poszukują miejsc składowania uzbrojenia – m.in. z takimi wyzwaniami mierzą się żołnierze na międzynarodowych ćwiczeniach „Eagle Wings ‘22”. Podczas manewrów w Drawsku Pomorskim egzamin zdaje batalion manewrowy Grupy Bojowej UE. Dyżur unijnej grupy zacznie się w styczniu 2023 r.

Tuż po godzinie 14. z pokładu samolotu transportowego Casa C-295M desantowano zasobniki z pomocą humanitarną, w sumie kilkaset kilogramów wody pitnej i żywności. Niestety, podczas podbierania ładunku zrzutowisko i pobliska baza wojskowa zostają ostrzelane przez rebeliantów. Przeciwnik jest wyposażony m.in. w granatniki lekkie i ciężkie. Żołnierze odpierający zmasowany atak potrzebują wsparcia. Nadchodzi ono szybko z ziemi od strony artylerzystów, a potem z powietrza. Na miejsce przylatują dwa wielozadaniowe F-16, a potem dwa śmigłowce. Tak w środę rozpoczął się sprawdzian żołnierzy, którzy przygotowują się do dyżuru w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. Certyfikacja odbywa się w Drawsku Pomorskim w ramach ćwiczeń „Eagle Wings ‘22”.

REKLAMA

 

W czasie unijnego dyżuru żołnierze będą służyć w składzie batalionu manewrowego (BG Core). – Według scenariusza ćwiczeń siły GBUE zostały rozlokowane na terenie jednego z państw afrykańskich. Jest to kraj dotknięty silnym kryzysem humanitarnym i targany sporami wewnętrznymi – wyjaśnia por. Marcin Rutkowski, oficer prasowy ćwiczenia „Eagle Wings ‘22”. – Zgodnie z mandatem misji nasi żołnierze mają wspierać przedstawicieli lokalnej władzy w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku wewnętrznego – dopowiada oficer.

Batalion manewrowy tworzą w większości wyposażeni w wozy typu HMMWV żołnierze 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej oraz jedna kompania z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z transporterami Rosomak. W składzie GBUE są także zwiadowcy z 9 Pułku Rozpoznawczego, Żandarmeria Wojskowa oraz żołnierze z Węgier, Czech i Słowacji. – Podczas certyfikacji w Drawsku Pomorskim test zdaje około 750 polskich żołnierzy i ponad 150 Słowaków. Musimy sprawdzić, czy batalion manewrowy jest gotowy do wypełniania zadań stabilizacyjnych – mówi ppłk Arkadiusz Skrzek, szef sztabu kierownictwa ćwiczeń. – Podczas kilkudniowych ćwiczeń żołnierze wykonują zadania stricte taktyczne: prowadzą patrole, rozpoznanie, nawiązują i budują relacje z lokalnymi władzami w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania zagrożeń – dodaje oficer.

W kolejnych dniach żołnierze będą musieli poradzić sobie także z agresywnym tłumem, nadzorować demonstracje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami lokalnej władzy. Poprowadzą również konwoje logistyczne. – Mają przy tym uważać na improwizowane ładunki wybuchowe, które podkładają przy trasach siły rebelianckie – dodaje mjr Bartosz Miller z kierownictwa ćwiczeń. Ale to nie wszystko. – Wojskowi przećwiczą udzielanie pierwszej pomocy medycznej, zachowanie podczas różnego rodzaju alarmów w bazie wojskowej, a także wykonają operację, w czasie której ich zadaniem będzie znalezienie miejsc składowania broni – dopowiada oficer.

Dla żołnierzy z Bielska-Białej to kolejny sprawdzian poprzedzający dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej, którą tworzą państwa V4. Wcześniej certyfikację przeszły drużyny, plutony oraz kompanie. Ostateczny sprawdzian przed misją dowództwo GBUE przejdzie w listopadzie 2022 roku. Grupa V4 dyżur rozpocznie w styczniu 2023 roku.

Grupy bojowe Unii Europejskiej to międzynarodowe związki taktyczne powołane w 2004 roku. Mogą brać udział w misjach stabilizacyjnych, prewencyjnych oraz humanitarnych w promieniu 6 tys. km od Brukseli. Zgodnie z założeniem GB muszą być gotowe do działania w 15 dni od momentu podjęcia decyzji na szczeblu politycznym. Misje, do których zostały przeznaczone, trwają od 30 do 120 dni. Po tym terminie grupa powinna zostać zastąpiona przez siły pod flagą ONZ.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: M. Bieniek, O. Barczyk

dodaj komentarz

komentarze


Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
 
Przemysł idzie w OPL
Desant do Jeziora Żywieckiego
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Włoscy lotnicy w Malborku
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Ostatni rozdział generała
Zwiad ze spadochronem
Raptory już w Polsce
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Śladem profesjonalistów
Kask weterana może być twój!
NATO zmienia priorytety
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
O pomocy dla Ukrainy
Pożegnanie z Iskrą
Operacja „Śluza”
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Kolektywna obrona to priorytet
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Wymiana ciosów w Ukrainie
Szkolenie na klifie
Rozkaz ludobójstwa
Powrót do korzeni
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Przełomowy szczyt
AFN uderzył w Kołobrzegu
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Raptory lecą do Polski
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Uratować rannego!
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wizyta w PKW Łotwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
1 Kadrowa idzie w bój
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Akademia Abrams ruszyła!
Wyjście z cienia
Nowy dowódca 18 Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
CASA na pomoc rannym w wypadku
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
O jeden most za daleko?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
„Biorą inni, bierzmy i my”
Terytorialsi w obronie stolicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO