moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego

Kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zatwierdził dziś umowę, dzięki której polskie siły zbrojne otrzymają 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych tego sprzętu. Pierwsze jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców czy dronów. Pierwsza umowa na dostarczenie tego sprzętu dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził aneks do dokumentu, dzięki czemu siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne i wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że Pioruny, produkowane przez firmę Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały przekazane także Ukrainie jeszcze przed wybuchem wojny. – Okazało się, że Ukraińcy dzięki nim skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską – podkreślił. Minister zaznaczył także, że pierwsze egzemplarze zamówionego dziś uzbrojenia trafią do armii jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa. Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, żeby odstraszyć agresora – zaznaczył.

REKLAMA


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak powiedział także, że Polska, która dziś wydaje ponad 2% PKB na obronność (od przyszłego roku będzie to 3% PKB), jest obecnie jednym z liderów w tym zakresie wśród państw należących do NATO. Dodatkowe środki na zakupy ma zagwarantować także uruchomiony właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, co oznacza, że wkrótce można spodziewać się kolejnych zamówień uzbrojenia. – To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ. – Cieszymy się, że produkt z Meska jest dziś tak chwalony, choć ubolewamy, że ma to związek z konfliktem, jaki toczy się w Ukrainie – powiedział. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym. – Dlatego to dla nas bardzo ważne, aby szybko zostały dostarczone polskiej armii. Zwiększanie zdolności produkcyjnych, możliwości i tempa dostaw to obecnie najważniejszy element naszej działalności – podkreślił Sebastian Chwałek.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełomowy szczyt
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wyjście z cienia
Przemysł idzie w OPL
Ostatni rozdział generała
Nowy dowódca 18 Dywizji
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Kask weterana może być twój!
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
O jeden most za daleko?
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Zwiad ze spadochronem
O pomocy dla Ukrainy
Rozkaz ludobójstwa
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
1 Kadrowa idzie w bój
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Operacja „Śluza”
NATO zmienia priorytety
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wymiana ciosów w Ukrainie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wizyta w PKW Łotwa
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Włoscy lotnicy w Malborku
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Śladem profesjonalistów
Powrót do korzeni
Szkolenie na klifie
Kolektywna obrona to priorytet
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
CASA na pomoc rannym w wypadku
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Uratować rannego!
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Raptory już w Polsce
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Akademia Abrams ruszyła!
Raptory lecą do Polski
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Pożegnanie z Iskrą
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Terytorialsi w obronie stolicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO