moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie wstępują do armii zawodowej

Niemal wszyscy studenci II, III i IV roku czterech wojskowych akademii złożyli wniosek o powołanie do służby zawodowej. To efekt zmian wprowadzonych ustawą o obronie ojczyzny, zgodnie z którą podchorążowie od drugiego roku kształcenia uzyskają status żołnierzy zawodowych. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem kolejnego roku studiów będzie podpisanie umowy z MON-em.

Jeszcze do niedawna podchorążowie czterech wojskowych uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Lotniczej w Dęblinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podczas wszystkich lat kształcenia pełnili tzw. służbę kandydacką. Dopiero po ukończeniu studiów i promocji oficerskiej wstępowali do armii zawodowej.

Zasady te zmieniła jednak ustawa o obronie ojczyzny. Zlikwidowała ona pojęcie służby kandydackiej i wprowadziła zapis, zgodnie z którym podchorążowie I roku będą pełnić dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, a od II roku studiów otrzymają status żołnierzy zawodowych. Aby zostać powołanym do służby zawodowej i kontynuować studia, wojskowi studenci będą musieli jednak złożyć wniosek oraz podpisać umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej dotyczącą m.in. zwrotu kosztów nauki w przypadku rezygnacji z nich.

Wniosek to pierwszy krok

Choć obecni podchorążowie kształcą się jeszcze na dotychczasowych zasadach, to studiujący na II, III i IV roku, aby móc kontynuować naukę w kolejnym roku, powinni złożyć wniosek o powołanie do służby zawodowej. – Gdyby tego nie zrobili, zostaliby zwolnieni z uczelni. Przy tym, w zależności od posiadanego stopnia wojskowego, mogliby pełnić służbę zawodową w korpusie szeregowych lub podoficerów albo jako terytorialsi czy też aktywni rezerwiści. Jeśli nie skorzystaliby z żadnego z tych rozwiązań, zostaliby przeniesieni do rezerwy pasywnej – tłumaczy Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u.

W praktyce będą to jednak pojedyncze przypadki, ponieważ wnioski złożyło niemal 100% wszystkich uprawnionych. – Postąpiło tak 885 studentów AWL-u oraz 435 podchorążych z Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi. Kilka osób, które nie złożyły wniosku, czeka na zwolnienie do cywila – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL-u.

Teraz, aby formalnościom stało się zadość, podchorążowie przed rozpoczęciem kolejnego roku studiów będą musieli podpisać umowę z wojskiem. Jej wzór oraz wysokość ewentualnego zwrotu kosztów nauki zostaną określone w rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej. Podpisanie umów nastąpi z chwilą ukazania się dokumentu. Następnie wykazy osób aplikujących do zawodowej służby wojskowej, które złożyły wniosek i podpisały umowę, trafią do Departamentu Kadr MON.

Zmiany wprowadzone ustawą o obronie ojczyzny nie objęły obecnych studentów I oraz V roku. Ci pierwsi będą mogli złożyć wniosek o powołanie do armii zawodowej przed rozpoczęciem II roku studiów, pod warunkiem braku zaległości w nauce. Z kolei podchorążowie ostatniego roku już lada chwila przystąpią do promocji oficerskiej i zostaną mianowani na stopień podporucznika. Wkrótce po objęciu stanowiska staną się żołnierzami zawodowymi.

Jakie korzyści?

Uzyskanie przez studentów uczelni wojskowych statusu żołnierza zawodowego wiąże się na przykład ze wzrostem ich wynagrodzeń. O ile podchorąży I roku w trakcie pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej otrzyma co miesiąc równowartość najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (4560 zł brutto), o tyle po powołaniu w szeregi zawodowców stawki wynagrodzenia będą już wyższe. Ich wysokość zależy od roku kształcenia oraz posiadanego stopnia wojskowego. Podchorążowie na II roku otrzymają od 4651,20 do 5016 zł, na III – od 4742,40 do 5198,40 zł, na IV – od 4833,60 do 5380 zł, a na V – od 4924,80 do 5472 zł.

Studenci akademii wojskowych będą mogli też liczyć na niektóre dodatki przysługujące żołnierzom zawodowym oraz , przykładowo, na nagrody, zapomogi czy zwrot pieniędzy za podróże służbowe.

Podchorążowie nie uzyskają jednak wszystkich uprawnień żołnierzy zawodowych. Chodzi m.in. o prawo do: zakwaterowania z Agencji Mienia Wojskowego (tak jak obecnie będzie im przysługiwało bezpłatne zakwaterowanie w internacie danej akademii), pomocy rekonwersyjnej i dodatku za rozłąkę, który otrzymuje część żołnierzy służących poza miejscem zamieszkania, a także o możliwość wzięcia zwolnienia na opiekę nad członkiem najbliższej rodziny.

Nie będą ich dotyczyły również przepisy regulujące czas służby żołnierzy zawodowych, które stanowią, że wynosi on 40 godzin w tygodniu. – Zgodnie z ustawą podchorążowie realizują zadania szczególnie istotne dla Sił Zbrojnych RP, które są wyłączone z takich ograniczeń. Czas ich służby jest determinowany przede wszystkim programem nauczania – tłumaczy kmdr por. rez. dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy AMW.

Ustawa o obronie ojczyzny obowiązuje od 23 kwietnia 2022 roku. Powstała w miejsce 14 innych ustaw, w tym o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz powszechnym obowiązku obrony RP. Poza uporządkowaniem przepisów dotyczących Sił Zbrojnych RP wprowadziła też wiele nowych rozwiązań, w tym dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, zmiany w finansowaniu armii, nową strukturę administracji wojskowej, system zachęt do pełnienia służby oraz bardziej elastyczne zasady awansu żołnierzy zawodowych.

Poza ustawą ma obowiązywać w sumie około 160 rozporządzeń. Część z nich, odnoszących się na przykład do pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, naboru ochotników czy reformy administracji wojskowej, jest już gotowa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT, LAW, AWL

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy jadą na ukraiński front
 
Laserowa rewolucja
Loty M-346 wstrzymane
Orka po koreańsku
Prosto do szturmu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AW101 już w Darłowie
Co może Hugin
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Sokół czuwa w Tatrach
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Uwolnić zakładników
Realia, a nie teoria
Zimowy test dobrowolsów
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Misja: obronić Finlandię
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Podchorążowie świętują
Spoczęli w ojczyźnie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Out of the Shadow
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Terytorials na etacie
PGZ rośnie w siłę
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Debiutancka misja Hugina
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wiara bez wiedzy
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję
Fiński debiut w Sojuszu
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polsko-koreańskie rozmowy
PKW Orlik już w Estonii
Wszystkie Pilice w wojsku
Porozumienie Sikorski-Stalin
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Kolejne Kraby dla wojska
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zielony talizman Polaków
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Szef MON-u o planach obrony kraju
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
32 krążki pływaków-żołnierzy
Kolejne zakupy dla wojska
Unijna pomoc dla Ukrainy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Certyfikacja Eurokorpusu
Saperzy na wschodzie Polski
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Ekspresowa pomoc
Z okazji urodzin wielkiego Polaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO