moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ratownicy płynęli po medale

Trzy medale: złoty i dwa brązowe wywalczyli żołnierze na igrzyskach sportów nieolimpijskich The World Games 2022. Reprezentanci Wojska Polskiego spisali się na medal w sportowym ratownictwie wodnym. Tytuł mistrzowski wywalczyła sztafeta kobiet 4x50 m z przeszkodami w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło, st. szer. Paula Żukowska i szer. Alicja Tchórz.

– Cieszymy się, mówię w swoim imieniu oraz trenerów przebywających w amerykańskim Birmingham, z tego, co jest. Nie ukrywam jednak, że po cichu liczyliśmy też na sztafetę kobiet 4x50 m z pasem ratowniczym. Tymczasem nasze rekordzistki świata w swojej koronnej konkurencji zajęły czwarte miejsce – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Terlecki, koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w ratownictwie wodnym.

Przez dwa dni ratownicy wodni rywalizowali o medale na The World Games 2022. Każdego dnia odbyło się osiem finałów. Kobiety i mężczyźni rywalizowali w pięciu konkurencjach indywidualnych oraz w trzech sztafetach. Kwalifikację do startu na igrzyskach w poszczególnych konkurencjach zapewniło sobie jedynie po osiem zespołów i ośmiu zawodników. Do jednego z finałów – 200 m z przeszkodami – awans udało się wywalczyć dwóm reprezentantkom Polski: st. szer. Pauli Żukowskiej i szer. Alicji Tchórz z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W pozostałych dziewięciu indywidualnych finałach Biało-Czerwoni wystąpili tylko w dwóch: szer. Adam Dubiel i szer. Wojciech Kotowski. Natomiast nasze sztafety zaprezentowały się we wszystkich sześciu finałach.

Jedyne złoto Polki wywalczyły w sztafecie 4x50 m z przeszkodami. Każda zawodniczka musiała pokonać dwie przeszkody, nurkując pod nimi (umieszczone były 70 cm pod wodą). Kornelia Fiedkiewicz na pierwszej zmianie z czasem 27,21 s wyprowadziła Biało-Czerwone na pierwsze miejsce. Klaudia Naziębło uzyskała wynik 26,36 s i utrzymała prowadzenie. Na półmetku Polki wyprzedzały Węgierki o 0,44 s. Na trzeciej zmianie st. szer. Paula Żukowska pokonała 50 m w 28,98 s. Jednak Węgierka Zsuzsanna Jakabos była szybsza – przepłynęła dystans w czasie 27,14 s. Jej sztafeta wyszła na prowadzenie. Węgierki wyprzedzały o 1,31 s Włoszki i o 1,40 s Polki. Na ostatniej zmianie wyśmienicie popłynęła szer. Alicja Tchórz. Była najszybsza ze wszystkich zawodniczek. Z czasem 26,50 s zapewniła Polkom złoto. Nasze reprezentantki uzyskały taki sam rezultat – 1 min 49,05 s – jak Węgierki i pobiły rekord The World Games. Brązowy medal zdobyły Włoszki, które przegrały z triumfatorkami o 0,27 s.

Szer. Alicja Tchórz (w środku) i st. szer. Paula Żukowska (z lewej) z Brazylijką Caroliną Athayde na podium w Amsterdamie, gdzie niespełna miesiąc przed igrzyskami w Birmingham Polki zdobywały medale na wojskowych mistrzostwach świata.

Niespełna pół godziny wcześniej szer. Alicja Tchórz wywalczyła brąz w finale 200 m z przeszkodami. W konkurencji, która otwierała zmagania ratowników wodnych na The World Games 2022, triumfowała Niemka Nina Holt (z czasem 2 min 5,51 s) przed Włoszką Anną Pirovano (2.07,48). Tchórz pokonała dystans w 2 min 7,86 s. Po 150 m była jeszcze na drugiej pozycji – Włoszkę wyprzedzała o 0,01 s. Niestety, na ostatnich 50 m Pirovano była szybsza. Natomiast druga z Polek – st. szer. Paula Żukowska – zajęła w finale szóste miejsce (2.11,07).

Drugi brązowy medal wywalczyła w drugim dniu rywalizacji sztafeta mężczyzn w konkurencji 4x25 m holowanie manekina. Polacy płynęli w składzie: szer. Wojciech Kotowski, szer. Adam Dubiel, szer. Cezary Kępa i mar. Hubert Nakielski. Złoty medal z czasem 1 min 5,22 s zdobyli Niemcy. Drugie miejsce zajęli Włosi (1 min 6,53 s). Biało-Czerwoni stracili do Niemców 2,22 s.

W pozostałych czterech sztafetach reprezentanci Polski najbliżej medalu byli w kończących rywalizację finałach 4x50 m z pasem ratowniczym. Nasze zawodniczki (Natalia Lewandowska, Klaudia Naziębło, Kornelia Fiedkiewicz i szer. Alicja Tchórz) oraz zawodnicy (mar. Hubert Nakielski, st. mat Mateusz Szurmiej, szer. Wojciech Kotowski i szer. Cezary Kępa) zajęli czwarte miejsca. Obie sztafety wygrali reprezentanci Niemiec. Niemki z czasem 1 min 35,82 s ustanowiły nowy rekord świata. Natomiast sztafeta mężczyzn 4x50 m z przeszkodami uplasowała się na piątej pozycji, a sztafeta kobiet w konkurencji 4x25 m holowanie manekina – na siódmej. Z kolei w rywalizacji indywidualnej szer. Wojciech Kotowski był piąty w holowaniu manekina na 50 m, a szer. Adam Dubiel – ósmy w konkurencji superratownik na 200 m.

W Birmingham światowe igrzyska w sportach nieolimpijskich odbywają się już po raz 11. Gospodarzem poprzedniej edycji imprezy w 2017 roku był Wrocław. W Stanach Zjednoczonych o medale w ponad 30 dyscyplinach rywalizuje ponad 3,5 tys. sportowców. Zawody zakończą 17 lipca. Biało-Czerwoni wystąpią w 16 dyscyplinach. Oprócz sportowego ratownictwa wodnego m.in. w: trójboju siłowym, łucznictwie, sumo, karate, pływaniu w płetwach i w biegach na orientację. W tej ostatniej dyscyplinie Polskę będzie reprezentować czworo żołnierzy: kpr. Aleksandra Hornik, kpr. Hanna Wiśniewska, kpr. Michał Olejnik i st. szer. Bartosz Pawlak. Po zakończeniu rywalizacji w ratownictwie wodnym reprezentacja Polski ma w swoim dorobku 11 medali: po trzy złote i srebrne oraz pięć brązowych.

SZUS

autor zdjęć: CWZS, CISM

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO