moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kontrakty na „Grzmoty” i „Czarne pantery”

Wyciągamy wnioski z tego, co się dzieje za wschodnią granicą. Wiemy, że kluczowe dla bezpieczeństwa jest rozwijanie wojsk pancernych i artylerii – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak, który zatwierdził umowy wykonawcze na dostawę 180 koreańskich czołgów K2 i 212 haubic K9A1. Za broń MON zapłaci 5,77 mld dol. Pierwsze czołgi i haubice wojsko dostanie jeszcze w tym roku.

Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele Korei Południowej, odbyła się dziś w 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy wykonawcze z koreańskim koncernem Hyundai Rotem na dostawę 180 czołgów K2 Black Panther oraz z firmą Hanwha Defense na dostawę 212 haubic K9A1 Thunder.

Szef MON-u podkreślał, że to rekordowo szybko dokonane zakupy. – To, co osiągnęliśmy z naszym koreańskim partnerem jest czymś imponującym. Trzy miesiące temu, podczas mojej wizyty w Seulu, rozpoczęliśmy negocjacje. Dwa miesiące temu prezydenci naszych państw podczas szczytu NATO w Madrycie rozmawiali o naszej współpracy. Miesiąc temu podpisaliśmy umowy ramowe, a dziś umowy w sprawie sprzedaży czołgów K2 i armatohaubic K9 – mówił Mariusz Błaszczak.

W uroczystości wzięli udział prezesi obu koreańskich koncernów oraz wiceminister obrony Republiki Korei, a także szef Agencji DAPA (Defense Acquisition Program Administration), która była dla MON stroną w międzyrządowych negocjacjach.

Wicepremier zaznaczył, że oba kraje łączy bardzo dużo i umowy na sprzedaż uzbrojenia są korzystne dla obu państw, tak w sferze bezpieczeństwa, jak i przemysłowej. – Współpraca polsko-koreańska wzmacnia oba nasze państwa. Zarówno Polska, jak i Korea chcą pokoju, ale żeby go osiągnąć, żeby go utrzymać, musimy mieć rozwinięte siły zbrojne, bo to warunek podstawowy tego, żeby odstraszyć agresora – podkreślał.

Szef DAPA, Kang Eun-ho, mówił, że jeśli chodzi o zagrożenia ze strony sąsiadów, Korea ma podobną, trudną historię jak Polska. – Doskonale was rozumiemy. Żyję w kraju, który nie zakończył wojny. W każdej chwili możemy zostać zaatakowani. Dlatego tak bliskie są nam wasze obawy i potrzeby – mówił.

Podpisane dzisiaj umowy to jedne z największych zakupów wojska po 1989 roku. Za 180 czołgów Polska zapłaci 3,37 mld dol., a za 212 armatohaubic 2,4 mld dol. Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że broń błyskawicznie zostanie dostarczona Siłom Zbrojnym RP. Pierwsze 10 czołgów i 24 armatohaubice ma trafić do polskiej armii, do 16 Dywizji Zmechanizowanej, jeszcze w tym roku. – Czołgi K2 do Morąga, a haubice K9 do pułku artylerii w Węgorzewie – zapowiadał minister obrony.

Eksperci wskazują, że koreańskie czołgi i armatohaubice należą do najnowocześniejszych na świecie. Najlepiej potwierdza to zainteresowanie tym sprzętem ze strony innych armii. Po haubice K9 sięgnęły – albo w formie gotowych dział albo licencji na ich wytwarzanie – Turcja, Indie, Estonia, Norwegia, Finlandia, Australia i Egipt. Natomiast czołgów K2 może wkrótce używać norweskie wojsko, decyzja jeszcze nie zapadła, a konkurentem koreańskiej konstrukcji są niemieckie Leopardy 2.

Czarna pantera

K2 Black Panther wyróżniają się na tle konkurencji niską wagą, dużą manewrowością i nowoczesnymi systemami kierowania ogniem oraz wsparcia dowodzenia.

Ważą około 55 ton, a 1500-konny silnik Diesla pozwala im poruszać się w terenie z prędkością ponad 50 km/h (po drogach utwardzonych 70 km/h). Dzięki specjalistycznym urządzeniom „Czarne pantery” dysponują dużymi zdolnościami pokonywania przeszkód wodnych. Bez trudu przeprawią się przez rzekę czy jezioro o głębokości do czterech metrów.

Podstawowym uzbrojeniem K2 jest wyposażona w automat ładowania gładkolufowa armata o kalibrze 120 mm. Umożliwia ona wystrzelenie w ciągu minuty 10 pocisków. Koreańska armia zleciła opracowanie dla „Czarnych panter” kilku typów specjalistycznej amunicji, w tym pociski KSTAM – Korean Smart Top Attack Munition, którymi można razić cele oddalone nawet o 8 km.

Broń boga wojny

Armatohaubica K9 Thunder waży około 47 ton. Wyposażona jest w tysiąckonny silnik MT881Ka-500, który w połączeniu z hydropneumatycznym podwoziem gąsienicowym umożliwia jazdę z prędkością wynoszącą prawie 70 km/h.

K9 wyposażona jest w 155 mm armatę (produkcji Hyundai WIA CN98), której lufa ma długość 52 kalibrów. W zależności od typu amunicji umożliwia ona rażenie celów oddalonych o 30 km – amunicją (M549A1), o 36 km – amunicją K310, 40 km – pociskami K307, a najnowszymi ładunkami – K315, obiekty oddalone nawet o 54 km.

Na tle konkurencji K9 wyróżnia się m.in. szybkostrzelnością. Można z niej wystrzelić od 6 do 8 pocisków na minutę, zaś w trybie ognia ciągłego strzelać przez godzinę z prędkością dwóch pocisków na minutę.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1661537160
tylko przypomnę że te kontrakty to nie działalność charytatywna koreańskich koncernów ... tylko i wyłącznie dochodowy biznes ... !!! wydaje mi się że nasi decydenci powinni lepiej liczyć pieniądze podatników
E4-C6-16-61

Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Tajna misja polskiej agentki
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lotnictwo i kobiety
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Przerwany lot „Orlika”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Kleszcze dla wojska
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Którą drogą do armii?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Priorytety dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Będzie za co kupić koreańską broń
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pamiętamy o Niezłomnych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Leopardy jadą na poligon
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Eurofightery znowu w Polsce
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojenny bohater na szubienicy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Ferie w mundurze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO