moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznajcie liderów bezpieczeństwa

Firmy i instytucje, które w wyjątkowy sposób wpływają na bezpieczeństwo państwa zostały uhonorowane statuetkami Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022. Wśród nagrodzonych jest m.in. Fabryka Broni „Łucznik” oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

W tym roku aż 23 podmioty otrzymały tytuł Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych, a jego jubileuszową, X edycję objął patronatem prezydent Andrzej Duda. Statuetki wręczane są przedsiębiorstwom oraz instytucjom, których misją jest wspieranie bezpieczeństwa.

 

Najważniejszą nagrodę – Grand Prix – otrzymały Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 z Łodzi, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Członkowie kapituły uznali, że rozwój tej firmy w znaczący sposób przyczynia się do budowy bezpieczeństwa Polski. Wśród projektów realizowanych przez WZL Łódź jest Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna do wynoszenia ładunków badawczych powyżej Linii Kármána. Doceniono również świetne przygotowanie i wyszkolenie kadry, zmodernizowaną infrastrukturę firmy, a także inwestycje w nowoczesne hangary w Europie, halę produkcji kompozytowych i lądowisko dostosowane do pracy w nocy. Tytuł Lider Bezpieczeństwa Państwa łódzkie zakłady otrzymały w kategorii „Innowacyjna firma”.

Jednym z tegorocznych laureatów została Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, która wyróżnienie zdobyła w kategorii „Innowacyjny produkt”. Kapituła doceniła dwa produkty Łucznika: karabinek w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS GROT B16 oraz subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS GROT C10 zasilany amunicją 5,56 x 45 mm NATO. – To wyjątkowe i prestiżowe wyróżnienie dla naszego zakładu, dla konstruktorów i dla wszystkich pracowników, dzięki którym nasza fabryka broni tworzy produkty najwyższej jakości – mówił dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. Wojciech Arndt przypomniał, że MSBS GROT B16 oraz MSBS GROT C10 to pierwsze po II wojnie światowej, zaprojektowane w Polsce konstrukcje tego typu, wdrożone do seryjnej produkcji w rodzimym przemyśle zbrojeniowym. – Z tego właśnie wynika ich olbrzymie znaczenie dla obronności naszego kraju – podkreślił prezes Łucznika.

Kapituła przyznała także nagrodę resortowi sprawiedliwości za zainicjowanie nowego systemu inteligentnego wspomagania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładach karnych. – Ministerstwo Sprawiedliwości stawia na zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych na rzecz poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dotyczy to zarówno szeroko rozumianej informatyzacji na poziomie sądów i prokuratur, jak i wypracowania różnego rodzaju narzędzi dla instytucji czy służb wymiaru sprawiedliwości – mówił podczas gali wiceminister Marcin Romanowski.

W kapitule konkursu zasiadają gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Wiśniewski, płk Witold Lewandowski (przewodniczący) z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. bryg. Bogusław Dziewulski z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk. dr hab. Szymon Mitkow z Wojskowej Akademii Technicznej i kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek z Akademii Marynarki Wojennej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Medic on the Battlefield
 
Cegiełka na morzu
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Celne oko strzelców CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO podsumowało 2022 rok
Air Policing piątej generacji
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Słowo czekisty
Na ratunek „Rudemu”
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Więcej Bystrych dla armii
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Polski wkład w „Wisłę”
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Pod okiem rangersów
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Natowski dialog operacyjny
„Hubal” bije Niemców
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Startuje „Jaskółka”
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Wojna w świecie popkultury
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Defilada powraca!
Młot na dyktatora
Będziemy produkować więcej amunicji
Koniec XI zmiany PKW Orlik
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Kormorany, czyli praca zespołowa
Great Game on the Sea
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Kraby strzelały w Danii
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Biały Dom o polskich MiG-ach
Śladem profesjonalistów
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
K2 uderzyły w Orzyszu
F-35 w powietrzu
To dobra ustawa dla wojska
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Sport uczy życia
NATO patrzy na wschód
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Karą mogła być tylko śmierć
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Na trasie legendarnego biegu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Wspólne zakupy amunicji
GROM szuka odważnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO