moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Służba na niebieskiej linii

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej po raz pierwszy tworzą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie. Kompania zmotoryzowana, która będzie trzonem operacyjnym polskich sił pod flagą ONZ-etu, do misji przygotowywać się będzie m.in. na Łotwie. Polskim zmotoryzowanym towarzyszą żołnierze z Węgier.

Na poligon położony w okolicy łotewskiej miejscowości Ādaži żołnierze 17 WBZ wyruszają 16 września. W ćwiczeniach weźmie udział kompania składająca się z trzech plutonów. W trasę wyjedzie 12 kołowych transporterów Rosomak, a towarzyszyć im będą wozy rozpoznania technicznego i ewakuacji medycznej oraz pojazdy ciężarowe zabezpieczenia logistycznego. Przejazd kolumny zajmie około dwóch dni.

Na Łotwie odbędzie się certyfikacja tzw. węgierskiego plutonu kompanii zmotoryzowanej. Jest to formacja mieszana, w skład której wchodzi 15 żołnierzy z Węgier i 16 z Polski. Dowództwo oraz załogi Rosomaków i samochodów terenowych Humvee stanowią Polacy. Węgrzy, którzy do brygady w Międzyrzeczu dotarli 12 września, pełnią funkcję piechoty. Pozostałe dwa plutony zostały sprawdzone pod względem przygotowania do misji już wcześniej, w pierwszych dniach września.

Międzynarodowy sprawdzian „misjonarzy”

Po dotarciu na miejsce międzyrzeccy zmotoryzowani oraz Węgrzy włączą się w organizowane rokrocznie międzynarodowe ćwiczenia „Silver Arrow”. Podczas wykonywania zadań polscy żołnierze będą współdziałać m.in. z wojskowymi z USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Później kompania przemieści się na inny łotewski poligon – w okolicę miejscowości Skrunda, gdzie będzie się szkolić już według swojego programu przygotowań do misji. W tych zajęciach zmotoryzowanych wspierać będą żołnierze armii Łotwy oraz Gwardii Narodowej USA.

Do Polski uczestnicy ćwiczeń powrócą 4 października. Odpoczynek będą mieli jednak krótki, bo wkrótce potem rozpoczną się cykle wymaganych kursów. Będą to m.in. szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy i z zasad przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym (C-IED) oraz specjalistyczne kursy dla dowódców, m.in. obsługi zagłuszarek dla pojazdów i drużyn piechoty. W ostatnich dniach października kompania zostanie sprawdzona pod względem przygotowania do misji. Certyfikacja całości VII zmiany PKW UNIFIL zaplanowana jest na koniec listopada. Do Libanu żołnierze 17 WBZ udadzą się w lutym przyszłego roku.

Na niebieskiej linii

Na misji żołnierze z Międzyrzecza będą pełnili służbę w pobliżu granicy Libanu z Izraelem, m.in. na wysuniętych posterunkach obserwacyjnych na obszarze zwanym blue line. – Na miejscu będziemy się poruszali głównie samochodami osobowo-terenowymi – mówi por. Marcin Biela, dowódca kompanii zmotoryzowanej. W górskich terenach Libanu drogi są wąskie i bardzo kręte, a jazda po nich nie jest łatwa. Dlatego przed wyjazdem na misję kierowcy zarówno Rosomaków, jak i innych typów pojazdów przechodzą dodatkowe szkolenie w polskich górach.

W czasie przygotowań do misji zmotoryzowani m.in. zapoznają się z procedurami postępowania w przypadku potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić podczas patrolowania granicy. Jest to m.in. rozpoznanie osób nielegalnie posiadających broń i uzbrojonych grup oraz dalsze postępowanie w tym względzie we współpracy z miejscowymi służbami. Przygotowują się też do mediacji na wypadek zaistnienia niepokojów w rejonie pełnienia służby. – Doskonalimy także umiejętności postępowania w przypadku bezpośredniego ataku na patrol lub bazę – informuje por. Marcin Biela.

Polski Kontyngent Wojskowy w Tymczasowych Siłach ONZ w Libanie (UNIFIL) rozpoczął działalność w listopadzie 2019 roku. Jego trzon stanowi kompania piechoty zmotoryzowanej. Pododdział włączony jest w struktury batalionu irlandzkiego, który tworzy IRISHPOLBATT w Sektorze Zachodnim. Rejon, w którym PKW realizuje swój mandat, to południowo-wschodnia część Sektora Zachodniego (granica Libanu z Izraelem).

Główne zadania PKW w Libanie to ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia – tzw. blue line – oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. W skład kontyngentu wchodzi do 250 żołnierzy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
 
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Młot na dyktatora
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Polski wkład w „Wisłę”
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Słowo czekisty
Będziemy produkować więcej amunicji
To dobra ustawa dla wojska
Wspólne zakupy amunicji
Medic on the Battlefield
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Kraby strzelały w Danii
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Biały Dom o polskich MiG-ach
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Więcej Bystrych dla armii
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
„Hubal” bije Niemców
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Kormorany, czyli praca zespołowa
Natowski dialog operacyjny
Defilada powraca!
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Great Game on the Sea
Air Policing piątej generacji
Cegiełka na morzu
Startuje „Jaskółka”
Na trasie legendarnego biegu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
GROM szuka odważnych
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
NATO patrzy na wschód
K2 uderzyły w Orzyszu
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Celne oko strzelców CWZS-u
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Koniec XI zmiany PKW Orlik
F-35 w powietrzu
Na ratunek „Rudemu”
Sport uczy życia
Wojna w świecie popkultury
Pod okiem rangersów
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO